Трудове навчання (для хлопців). 5 клас. Сидоренко

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Підготовка деталей виробу до оздоблення

§ 16. Інструментальне забезпечення підготовки виробу до оздоблення

Опорні поняття: оздоблення виробу, підготовка поверхні, покриття, шліфування, шпатлювання, ґрунтування, рашпіль, надфіль, шліфувальна шкурка.

Оздоблення полягає в нанесенні на поверхню виробу або деталі декоративного покриття, яке поліпшує їх зовнішній вигляд та захищає від впливу навколишнього середовища.

Подібно до інших технологічних процесів, оздоблення виробу потребує використання певних інструментів та пристосувань, які допомагають у виконанні трудових дій. Щоб обрати потрібні інструменти, треба визначити оздоблення виробу за видом використовуваних оздоблювальних матеріалів, етапів виконання оздоблення, а також основні операції з підготовки поверхні до оздоблення.

Основні етапи оздоблення виробів з деревини такі:

  • підготовка поверхні деталі;
  • нанесення захисного декоративного покриття, яке може бути прозорим або непрозорим.

Після попередньої обробки будь-який виріб (наприклад, випиляна вами рамочка для відривного календаря) не варто одразу використовувати за призначенням, оскільки він зазвичай має незграбний, непривабливий вигляд і потребує оздоблення. Наносити декоративне покриття на поверхню рамочки безпосередньо після випилювання лобзиком зарано. Лінія пропилу має в деяких місцях нерівності, край пропилу та сама поверхня матеріалу мають достатньо нерівну і шорстку поверхню.

Які операції з підготовки поверхні для нанесення оздоблювальних матеріалів є основними?

Таких операцій три: зачищення та шліфування; шпаклювання; ґрунтування. Шпаклювання і ґрунтування використовують, коли обирають непрозорий вид оздоблення поверхні виробу. При цьому малюнок на поверхні деревини та її власний колір ховаються під шаром фарби або емалі.

Зачищення та шліфування — зрізування нерівностей на деталях та виробах з деревини або деревних матеріалів.

Якщо розміри таких нерівностей досить великі, то для їх зрізування використовують інструмент, що має форму плоского бруска з металу, на поверхні якого нанесено насічки. Такий інструмент для обробки деревини називають рашпілем (мал. 70, а, б).

Мал. 70. Плоскі рашпілі: а — загальний вигляд; б — насічки крупно

Для зняття дрібних нерівностей, а також для вирівнювання лінії внутрішнього контуру використовують надфілі (мал. 71).

Надалі поверхні, що потребують обробки, зачищають за допомогою шліфувальної шкурки.

Шліфувальна шкурка — гнучкий ріжучий інструмент, що складається з паперового або тканого полотна з наклеєними на нього гострими зернами абразивного матеріалу (наждак, скляний порошок тощо).

Мал. 71. Різновиди надфілів

Шліфувальна шкурка виготовляється в рулонах та листах з абразивом різної зернистості — дрібнозернисті та крупнозернисті. Крупнозернисті шліфувальні шкурки використовуються на початкових етапах шліфування. Для отримання більш гладенької поверхні зернистість шліфувальної шкурки поступово зменшують.

Запитання та завдання

  • 1. Яка трудова діяльність визначається терміном «оздоблення»?
  • 2. Яке призначення інструмента, що має назву рашпіль?
  • 3. Для чого при підготовці до оздоблювальних робіт використовуються надфілі?
  • 4. Що являє собою шліфувальна шкурка?


Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.