Підручник з Основ правознавства. 9 клас. Ремех - Нова програма

§ 30. МИ І ПОЛІЦІЯ

1. Що таке поліція.

2. Якими повноваженнями наділено поліцейських.

3. Як стати поліцейським.

4. Чому дільничного називають «офіцером першого контакту».

1. Що таке поліція

Із якими підрозділами поліції ви зустрічалися на вулицях вашого населеного пункту?

У чому, на вашу думку, полягає завдання поліції?

У Законі України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліція - центральний орган виконавчої влади, мета якого - забезпечувати публічну безпеку й порядок. Основна діяльність Національної поліції спрямована на запобігання вчиненню правопорушень, порятунок людей, а якщо правопорушення вчинено, то - пошук і затримання винуватих у ньому осіб.

Національна поліція виконує й охоронні функції, розшукує зниклих осіб, регулює дорожній рух, видає дозволи на пересування тих чи тих транспортних засобів, наповнює та аналізує інформаційні ресурси (наприклад, бази даних зниклих безвісти осіб).

Національна поліція складається із центрального органу управління та її територіальних представництв.

У групі на основі схеми визначте, які існують підрозділи Національної поліції. Спрогнозуйте, що належить до їхньої компетенції.

У разі потреби зверніться по коментар до вчителя.

Представте результати своєї роботи іншим групам.

Очолює Національну поліцію її керівник, якого призначає на посаду та звільняє з неї Кабінет Міністрів України. Більшість своїх рішень керівник Національної поліції погоджує з міністром внутрішніх справ України.

Звіт про свою роботу Національна поліція щороку оприлюднює на офіційних веб-порталах відомства. У ньому йдеться про діяльність підрозділів поліції, зокрема про вжиті заходи й те, чого вдалося досягти.

Згідно із Законом України «Про Національну поліцію» її діяльність ґрунтується на таких принципах: дотримання прав і свобод людини, законність, відкритість і прозорість, політична нейтральність, взаємодія з населенням на засадах партнерства, безперервність.

У групах оберіть із переліку 1-2 принципи й поясніть, як ви їх розумієте.

Поділіться результатами своєї роботи з іншими групами.

2. Якими повноваженнями наділено поліцейських

Пригадайте із кінофільмів, книг чи інтернет-повідомлень дії поліцейських у тих чи тих ситуаціях.

Запишіть у зошит основні повноваження поліцейських в Україні. Порівняйте їх із пунктом параграфа.

Національна поліція під час виконання службових обов’язків може:

— перевірити документи особи;

— опитати особу;

— провести поверхневу перевірку і огляд;

— зупинити транспортний засіб;

— вимагати від особи покинути те чи те місце або обмежити доступ до певної території;

— обмежити пересування особи чи транспортного засобу;

— проникнути в житло;

— застосувати автоматичну фото- (радар) і відеотехніку.

Окрім цього, Національна поліція у разі необхідності може застосовувати й заходи примусу (приміром, спеціальні засоби або вогнепальну зброю).

Вам, мабуть, відомо, що поліцейські зобов’язані дотримуватися правил носіння однострою (форменого одягу).

Прочитайте положення статті та дайте відповіді на такі запитання:

Яких осіб стосується поліцейське піклування?

В яких ситуаціях діятимуть ці положення?

Як має чинити поліцейський у разі захисту цих осіб? Представте результати своєї роботи однокласникам і однокласницям.

Із Закону України «Про Національну поліцію»

Стаття 41. Поліцейське піклування

1. Поліцейське піклування може здійснюватися щодо:

1) неповнолітньої особи віком до 16 років, яка залишилася без догляду;

2) особи, яка підозрюється у втечі з психіатричного закладу чи спеціалізованого лікувального закладу, де вона утримувалася на підставі судового рішення;

3) особи, яка має ознаки вираженого психічного розладу і створює реальну небезпеку оточуючим або собі;

4) особи, яка перебуває у публічному місці і внаслідок сп'яніння втратила здатність самостійно пересуватися чи створює реальну небезпеку оточуючим або собі.

Поліцейське піклування має наслідком щодо:

1) осіб, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, - передання батькам або усиновителям, опікунам, піклувальникам, органам опіки та піклування;

2) осіб, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, - передання відповідному закладу;

3) осіб, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, - передання у спеціальний лікувальний заклад чи до місця проживання.

2. Поліцейський зобов'язаний негайно повідомити особі зрозумілою для неї мовою підставу застосування поліцейського заходу, а також роз'яснити право отримувати медичну допомогу, давати пояснення, оскаржувати дії поліцейського, негайно повідомити інших осіб про її місце перебування. Повідомлення про права і їх роз'яснення поліцейським може не проводитися у випадку, коли є достатні підстави вважати, що особа не може усвідомлювати свої дії і керувати ними. [...]

3. Як стати поліцейським

Спрогнозуйте, які вимоги висувають до особи, яка бажає стати поліцейським. Порівняйте свої думки з пунктом параграфа.

Той, хто хоче стати поліцейським, мусить бути громадянином У країни і досягти 18-річного віку. Цій особі потрібно пройти медичне обстеження, перевірити рівень своєї фізичної підготовки, а також психічного здоров’я, здати аналізи для визначення алкогольної, токсичної чи наркотичної залежностей.

Кандидату в поліцейські можуть відмовити, якщо впродовж останніх 12 місяців його щонайменше двічі притягували до адміністративної відповідальності, або він є підозрюваним чи підсудним. Йому належить пройти тестування на поліграфі.

Майбутній поліцейський подає певний пакет документів для участі в конкурсі. У разі позитивного для претендента відбору потрібно укласти контракт - взяти на себе зобов’язання дотримуватися обов’язків поліцейського.

Поліцейський під час виконання повноважень представляє державу. Вступаючи на службу до Національної поліції, він присягає на вірність українському народові.

Конкурс проводить спеціально створена комісія. Так само як і атестацію, яку кожен поліцейський має періодично проходити, щоб підтверджувати свої професійні здібності й навички. За результатами тестування комісія визначає, чи відповідає той чи той поліцейський своїй посаді, чи справляється з обов’язками. У разі успішної атестації поліцейського можуть підвищити по службі або в званні. Натомість для того, хто не виконує свою роботу сумлінно, передбачено або догану, або пониження в посаді чи у званні, а то й звільнення.

Прочитайте текст присяги поліцейського. Яке враження він справив на вас? Уявіть власні відчуття, якби вам довелося виголошувати присягу поліцейського.

Поділіться своїми думками з однокласниками й однокласницями.

Призначення поліцейського на посаду безстрокове - до виходу на пенсію або у відставку (за умови успішного виконання покладених на нього обов’язків).

Під час служби поліцейський не має права бути членом політичної партії. Поліцейський не може бути підприємцем. Він може займатися лише науково-педагогічною, науковою або творчою роботою.

Якщо поліцейський порушить присягу і вчинить протиправні дії, його притягнуть до юридичної відповідальності (адміністративної або дисциплінарної).

Добрі поради

Запам’ятайте

Поліцейський може зупинити особу та вимагати від неї пред'явлення документів, якщо:

• вона зовні схожа на безвісти зниклу людину або того, хто перебуває в розшуку;

• є підстави вважати, що вона вчинила чи має намір вчинити правопорушення;

• перебуває на закритій території або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

• має при собі заборонені предмети (зброю, наркотики тощо);

• перебуває поряд із місцем вчинення правопорушення чи ДТП;

• її зовнішні ознаки чи дії вказують на причетність до вчинення правопорушення.

Поліцейський може зупинити транспортний засіб, якщо:

• водій порушив правила дорожнього руху;

• автомобіль не відповідає вимогам, встановленим для транспортного засобу (наприклад, на ньому немає номерного знака);

• є ознаки несправності автомобіля (приміром, не працює фара);

• є підстави вважати, що водій причетний до ДТП або іншого правопорушення;

• автомобіль перебуває в розшуку;

• водій був свідком ДТП чи іншого правопорушення;

• водій може допомогти постраждалим або поліцейським як свідок під час оформлення протоколу;

• є правове рішення про обмеження руху на цій території;

• погано закріплено багаж, який створює загрозу безпеці інших;

• водій незаконно використовує світлові чи звукові пристрої. Якщо поліцейський хоче вас опитати, не варто хвилюватися. Потреба у вашому опитуванні може виникнути через припущення, що ви володієте необхідною для розслідування інформацією. Перед опитуванням поліцейський має пояснити вам підстави та мету опитування. Якщо ви - неповнолітня особа, то вам слід пам'ятати: опитувати вас мають право тільки в присутності одного з ваших батьків або педагога.

4. Чому дільничного називають «офіцером першого контакту»

Чи знаєте ви свого дільничного офіцера поліції? Які завдання, на вашу думку, він виконує? Після опрацювання пункту параграфа поверніться до останнього запитання та, у разі потреби, доповніть свою відповідь.

Дільничний офіцер поліції - дуже важлива ланка в роботі поліції. Він слугує своєрідним містком між поліцією і суспільством, оскільки найбільше контактує з людьми. Дільничний як ніхто інший добре знає проблеми громади і наближений до щоденних турбот людей. Саме він забезпечує публічну безпеку і порядок на своїй дільниці. Тому таких офіцерів поліції називають «офіцерами першого контакту».

Основні завдання дільничних офіцерів поліції: проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед жителів адміністративної дільниці; охорона публічного порядку та забезпечення публічної безпеки на території обслуговування; робота з населенням і громадськими формуваннями на адміністративній дільниці тощо.

Робота дільничного офіцера поліції нелегка, адже нерідко йому доводиться пропускати крізь себе чужі біль і проблеми, для розв’язання яких доводиться докладати багато зусиль. Від того, наскільки дільничні офіцери поліції відкриті до людей, залежить рівень довіри населення до поліції загалом і стан публічного порядку й безпеки в суспільстві.

Перевірте засвоєне на уроці

1. Що таке Національна поліція?

2. Які функції виконує поліція?

3. Що необхідно для того, щоб стати поліцейським?

4. Хто такий дільничний офіцер поліції?

5. Як ви думаєте, чому в усіх країнах світу поліцейські носять формений одяг?

6. Висловіть свою думку щодо твердження: «Поліція успішна тоді, коли вона тісно співпрацює з населенням».

Підкріпіть цю думку аргументами.

7. У яких життєвих ситуаціях ви можете вступити в контакт із поліцейськими? Як вам потрібно поводитися?

Домашнє завдання

1. З’ясуйте, де розташовані найближчі до вашого будинку поліцейський відділ чи дільничний офіцер поліції (можна знайти цю інформацію в Інтернеті). Занотуйте інформацію у свій зошит.

2. Обговоріть із дорослими членами родини, що нового ви дізналися про те, якою має бути ваша поведінка під час контакту з поліцейськими.

3. Які якості, на вашу думку, мають бути притаманні сучасному поліцейському?

4. Самостійно чи разом зі своїми однокласниками й однокласницями підготуйте практичний порадник для ваших ровесників на одну із тем:

А. «Як звернутися до поліції».

Б. «Як спілкуватися з патрульним або дільничним офіцером поліції».

Розмістіть цей порадник на сайті вашої школи чи підготуйте стіннівку.

5. Пригадайте художній фільм/літературний твір, де є сюжети, пов’язані з роботою поліції. Які якості, на вашу думку, має виховувати в собі людина, яка бажає стати поліцейським? Які вміння і навички знадобляться їй у професійній діяльності поліцейського?

6. Якби ви бажали зробити захист прав і свобод людини, інтересів суспільства й держави своєю професією, до якого правоохоронного закладу ви пішли б працювати? Обговоріть ці питання з батьками. Запишіть ваші міркування в зошит.