Хімія. Повторне видання. 7 клас. Попель

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 20. Як досліджують хімічні реакції

Матеріал параграфа допоможе вам:

  • з'ясувати, що означає дослідити хімічну реакцію;
  • здійснювати необхідні спостереження під час перебігу хімічної реакції.

Головними завданнями науки хімії є дослідження речовин (§ 7) і хімічних реакцій.

Перед початком дослідження хімічної реакції хімік шукає в науковій літературі відомості про реагенти, продукти реакції, їхні фізичні та хімічні властивості. Потім він визначає умови здійснення реакції, розраховує маси або об'єми речовин, які потрібно взяти для роботи. Під час експерименту дослідник спостерігає за речовинами, проводить різні вимірювання, а їх результати й обчислення записує в лабораторний журнал. Виконавши дослід, він формулює й занотовує висновки.

Цікаво знати

Деякі речовини і суміші вибухають за миттєвого сильного механічного впливу.

Хімічні перетворення відбуваються за різних умов. Одні речовини вступають у реакції і в «чистому вигляді», і в розчині, інші — тільки в певному стані. Чимало перетворень речовин починається лише за нагрівання, а деякі гази взаємодіють між собою за підвищеного тиску.

Уявімо, що ви отримали завдання — здійснити хімічну реакцію між двома речовинами. Зазвичай для цього достатньо їх ретельно перемішати, тобто забезпечити контакт їхніх частинок. Тверді речовини попередньо подрібнюють, щоб збільшити поверхню контакту реагентів. Якщо тверда речовина реагує з розчином іншої, то їх суміш бажано перемішувати. Тоді частинки речовин частіше стикатимуться й активніше взаємодіятимуть. Для здійснення реакції між розчинами двох речовин достатньо додати до однієї рідини іншу.

Досліджуючи хімічну реакцію, визначають:

  • за яких умов вона відбувається;
  • швидким чи повільним є її перебіг;
  • чи повністю реагенти перетворюються на продукти;
  • чи відбуваються одночасно інші (побічні) реакції;
  • виділяється чи поглинається теплота під час реакції;
  • який склад мають продукти реакції.

При виконанні хімічного експерименту вам потрібно навчитися спостерігати за перебігом хімічної реакції, описувати все, що відбувається з речовинами під час досліду, робити висновки після його завершення.

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 5

Дослідження реакції, яка супроводжується виділенням газу

Налийте в пробірку 1 мл розчину калій карбонату і додайте 1 мл розчину нітратної кислоти. Що спостерігаєте? Швидкою чи повільною є реакція, яка відбувається? Чи має запах газ, що виділяється з пробірки?

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 6

Дослідження реакції, яка супроводжується випаданням осаду

Налийте в пробірку 1 мл розчину ферум(ІІІ) хлориду і додайте 1 мл розчину натрій гідроксиду. Який колір і характер осаду, що утворився? Швидко чи повільно взаємодіють речовини в розчині?

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 7

Дослідження реакції, яка супроводжується зміною забарвлення

Налийте в пробірку 1 мл розчину ферум(ІІІ) хлориду і додайте 1 мл розчину натрій ацетату. Як змінився колір рідини в пробірці?

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 8

Дослідження реакції, яка супроводжується появою запаху

Доведіть відсутність запаху в розчинів амоній сульфату і натрій гідроксиду.

Налийте в пробірку 1 мл розчину амоній сульфату і додайте 1 мл розчину натрій гідроксиду. Через 1 хв. перевірте, чи з'явився запах біля отвору пробірки. Якщо запаху немає, нагрійте вміст пробірки, але не до кипіння рідини. Зафіксуйте появу запаху.

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 9

Дослідження реакції, яка супроводжується виділенням теплоти

Налийте в пробірку 2 мл розчину нітратної кислоти і додайте 2 мл розчину натрій гідроксиду. Перемішайте рідину і візьміть нижню частину пробірки в долоню. Чи змінилася температура рідини? Якщо змінилася, то як саме?

ВИСНОВКИ

Перед тим як дослідити хімічну реакцію, потрібно зібрати інформацію про реагенти і продукти, властивості цих речовин.

Під час хімічного експерименту спостерігають за перебігом реакції, здійснюють вимірювання. Результати спостережень і вимірювань записують у лабораторний журнал. Після завершення експерименту формулюють висновки.

141. Якими мають бути ваші дії та їх послідовність, якщо необхідно дослідити перебіг хімічної реакції?

142. Що визначає хімік, досліджуючи хімічну реакцію?

143. Чи варто вченому здійснювати реакцію за участю розчину, якщо він виготовлений на природній воді, а не на дистильованій? Дайте обґрунтовану відповідь.

144. Хіміку не вдалося добути певну речовину. Він вирішив повторити дослід за таких самих умов. Інший хімік запропонував йому змінити умови експерименту. Як би ви пояснили намір першого хіміка і пораду другого?

ГДЗ до підручника можна знайти тут.


Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.