Географія. 7 клас. Пестушко

§ 17. Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Вертикальна поясність

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Які зональні особливості пустель і напівпустель, вічнозелених твердолистих лісів і чагарників Африки?
  • Про вертикальну поясність гір Африки.

• Які зональні особливості пустель і напівпустель, вічнозелених твердолистих лісів і чагарників. Ці природні зони розташовані в тропічних і субтропічних поясах. Найбільшу площу пустелі та напівпустелі охоплюють у Північній Африці. Тут протягом року переважає сухе тропічне повітря. Річна кількість опадів менша 100 мм. Буває річна норма випадає за кілька годин, а потім упродовж багатьох років опадів зовсім немає.

За умов тропічного пустельного клімату, коли температура вночі становить менше +10 °С, а вдень перевищує +50 °С у тіні, гірські породи швидко руйнуються, перетворюючись на каміння і пісок. Формуються різні типи пустель. Більша частина Сахари (мал. 43) і Наміб - це кам’янисті пустелі. Крім них, на материку є глинясті та піщані пустелі й напівпустелі, наприклад Калахарі. Пустельні тропічні ґрунти в умовах сухості й майже відсутності рослинного покриву слаборозвинуті й часто засолені. Вони містять дуже мало органічних речовин, у таких ґрунтах майже немає перегною.

Рослинність пустель і напівпустель бідна й дуже розріджена, проте окремі рослини добре пристосувалися до суворих умов існування. Це верблюжа колючка, алое, молочаї, дикі кавуни, полини тощо. Деякі рослини з’являються тільки після дощу, швидко ростуть, цвітуть, а потім засихають. Своєрідною рослиною пустелі Наміб є вельвічія, яка живе близько 100 років.

Мал. 43. Пустеля Сахара

Мал. 44. Оазис

Біля джерел і в долинах річок, там, де близько до поверхні піднімаються підземні води, розвивається багата рослинність - пальми, різні чагарники. Тут селяться люди. Такі місця називають оазисами (мал. 44). Найбільший оазис у світі - долина Нілу.

Головна рослина оазисів - фінікова пальма. Смачні й поживні плоди пальми споживають, із соку виготовляють напої, деревину використовують для будівництва, а листям дерев укривають дахи помешкань. З кожного дерева щорічно збирають близько 100 кг плодів. На Африку припадає 40 % світового виробництва фініків.

До життя в пустелях і напівпустелях пристосувалися і тварини (мал. 45). Так, антилопи й газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки - гієна, шакал, лисиця-фенек, гепард - вологу дістають з їжею. Черепахи, ящірки та змії можуть довго витримувати без води, ховаючись у норах. У пустелях багато птахів: страуси, дрохви, жайворонки. Небезпечні для людини укуси місцевих отруйних тварин - скорпіона та фаланги.

Вічнозелені твердолисті ліси й чагарники лежать на півночі та північному заході материка, де формуються на коричневих ґрунтах. Рослини добре пристосувалися до сухого літа: мають тверде листя й колючки, що випаровують мало вологи. Тут ростуть африканські види дуба й бука, дика маслина, суничне дерево, карликові пальми. Найцінніші породи дерев, як-от ліванський кедр, вирубано, а на їхньому місці ростуть чагарники.

• Про вертикальну поясність гір Африки. У горах Африки чітко простежується вертикальна поясність: з підняттям угору ліси змінюються саванами, які ще вище поступаються лукам. На вершинах гір, розташованих навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги.

Мал. 45. Мешканці пустель і напівпустель

НОТАТКИ ДО ТЕМИ

Сяюча гора. Піднімаючися схилами Кіліманджаро, можна потрапити практично в усі природні зони Північної півкулі і побачити як лісові, так і пустельні ландшафти. Придатні для землеробства ділянки біля підніжжя гори змінюються вологим екваторіальним лісом, який потім переходить у заливні альпійські луки, вище змінюються високогірними мохами й лишайниками. А завершує всі ці ландшафти білосніжна шапка снігу, який лежить на вершині Кіліманджаро ось уже більше як 11 000 років. І саме завдяки прикрашеній снігом вершині гірський масив й отримав свою назву Кіліманджаро, що в перекладі з мови суахілі означає «сяюча гора».

MOЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

Проаналізуйте зміну вертикальних поясів Кіліманджаро, користуючись «нотатками до теми» і додатковими джерелами інформації. Які вертикальні пояси і чому займають більшу площу на схилах гори?

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3 (продовження)

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки

Позначте на контурній карті пустелі: Сахара, Наміб.

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. У якому географічному поясі поширені пустелі Африки?
  • 2. Які особливості африканських субтропічних ландшафтів?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. Чим відрізняються Сахара й Наміб?
  • 4. Для чого і де на материку створюються оазиси?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. Чому на материку поширені кам’янисті пустелі?
  • 6. Чому на вершині Кіліманджаро існує сніговий пояс?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. Позначте на контурній карті межі пустель і напівпустель, вічнозелених твердолистих лісів і чагарників, райони поширення вертикальної поясності.
  • 8. Складіть невеличкий опис пустелі Сахари, використавши такі слова: велика, розпечена, кам’яниста, суха, верблюжа колючка, молочаї.