Географія. 6 клас. Пестушко

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 37. Хмари і туман

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Чим відрізняються між собою хмари і туман.
  • Чому бувають хмари різної форми.
  • Що таке хмарність.

• Чим відрізняються між собою хмари і туман. Протилежним процесом до випаровування є згущення водяної пари. Коли повітря стає перенасиченим, водяна пара переходить у рідкий або твердий стан. Унаслідок згущення водяної пари в приземних шарах повітря утворюються тумани, а на певній висоті від поверхні Землі - хмари.

В ясні безхмарні ночі, коли земна поверхня охолоджується, охолоджується й нижній, прилеглий до неї шар повітря. Водяна пара, що міститься в ньому, згущується, маленькі краплинки злипаються у великі, і їх стає помітно неозброєним оком. Такі приземні тумани утворюються і над суходолом, і над водною поверхнею (мал. 104). Тумани ускладнюють роботу наземного транспорту та авіації.

Мал. 104. Туман над суходолом (а) і над морем (б)

На відміну від туманів, хмари утворюються тоді, коли водяна пара переходить у рідкий чи твердий стан на значній висоті над Землею. Основними компонентами хмар є краплинки води і кристалики льоду. Залежно від переважання тих чи інших хмари бувають водяні, льодяні та змішані.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

Проведіть експеримент. Для цього вам знадобиться склянка, металевий лист і трішки льоду, який можна взяти в холодильнику. Заповніть склянку гарячою водою приблизно на 2,5 см. Покладіть на лист кілька кубиків льоду і поставте його на склянку. Прослідкуйте, що відбуватиметься з водяною парою, яка підніматиметься угору від поверхні теплої води до холодного листа.

• Чому бувають хмари різної форми. Хмари дуже різноманітні й мінливі за своєю формою, розташовуються на різних висотах або ярусах від земної поверхні (мал. 105, 107). Перисті хмари мають вигляд білих смужок або жмута волосся. Вони легкі й прозорі, оскільки складаються переважно з кристаликів льоду. Ці хмари утворюють високий ярус хмар у тропосфері. Їх можна спостерігати на висоті понад 6000 метрів, а тому опади з них на Землю не потрапляють.

Мал. 105. Різноманітність хмар: перисті (1), шарувато дощові (2), купчасті (3)

Мал. 106. Розподіл хмарності на земній кулі

Хмари бувають також шаруватими та шарувато-дощовими. Вони низькі (утворюють нижній ярус хмар), потужні, часто мають сіре чи темне забарвлення і нагадують туман. Ці хмари є змішаними і складаються як з краплинок води, так і з кристаликів льоду. З них випадають затяжні дощі, мряка, сніг.

Улітку серед ясного дня на небі з’являються білі хмари, які поступово ростуть угору, темніють і можуть розрядитися зливою. Це купчасті і купчасто-дощові хмари. Вони можуть нагадувати баранців, коней, вози, човни, рослини. Такі хмари дуже потужні: їхній нижній край може опускатися майже до земної поверхні і складається переважно з краплинок води, а верхній містить вже кристалики льоду, оскільки розташований на висоті понад 4000 м. У зв’язку з цим купчасті й купчасто-дощові хмари називають ще вертикальними, або хмарами вертикального розвитку.

Чи не виникала у вас думка, чому хмари не падають на Землю? Виявляється, що на висоті їх підтримують висхідні потоки повітря. Ці потоки, якщо вони містять вологу, збагачують хмару водяною парою, ніби живлять її. Хмара «тане» тільки тоді, коли припиняється висхідний рух повітря чи з неї випадають опади.

• Що таке хмарність. Кількість хмар на небі постійно змінюється. Ми часто спостерігаємо небо усе затягнуте хмарами чи з просвітленнями. Ступінь покриття неба хмарами називають хмарністю. Її оцінюють за десятибальною шкалою чи у відсотках. Кожен бал дорівнює 1/10 частини неба, або 10 %.

У розподілі хмарності є певні географічні особливості. Так, у поясах високого тиску хмар завжди менше або навіть зовсім немає. Там, де переважає низький тиск, хмарність значна (мал. 106). Наприклад, в екваторіальних широтах хмарність значна протягом усього року з переважанням високих купчастих і купчасто-дощових хмар. У тропічних широтах протягом року хмарність незначна. У помірних широтах хмарність буває протягом усього року, хоча і коливається за сезонами. Незначну хмарність спостерігають біля полюсів (особливо в Антарктиді).

Мал. 107. Хмари: купчасто-дощові (1), висококупчасті (2), високошаруваті (3).

За характером хмар можна передбачити погоду на найближчий час. Наприклад, якщо високо в небі з'явились перисті хмари, а потім хмари почали затягувати небо, незабаром буде дощ. Купчасті хмари швидко рухаються, клубочаться, зростають і темнішають - буде злива з градом.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 (ПРОДОВЖЕННЯ)

Складання діаграми хмарності.

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. Як називаються хмари різних ярусів?
  • 2. Що таке хмарність?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. Чим відрізняються хмари від туману і що між ними спільного?
  • 4. За яких умов хмари і тумани розсіюються?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. Чому з хмар верхнього ярусу опади на земну поверхню не випадають?
  • 6. Як розподіл хмарності пов’язаний з розподілом атмосферного тиску на Землі?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. За власними спостереженнями визначте, які хмари бувають у вашій місцевості.
  • 8. Підберіть прислів’я та загадки про хмари, поясніть їх.