Зарубіжна література. Рівень стандарту. 11 клас. Ніколенко

Арт-сторінка. «Той, хто рятує одне життя, рятує цілий світ»

Друга світова війна — актуальна тема для сучасних митців, адже й нині у світі тривожно та неспокійно. Тому діячі культури прагнуть осмислити досвід минулих поколінь, аби застерегти людство від нових трагедій.

У 1982 р. австралійський письменник і драматург Томас Кініллі створив роман «Список Шиндлера», який того ж року був відзначений міжнародною премією «Букер». Але твір став відомий загалу завдяки його втіленню в кінематографі.

Фільм «Список Шиндлера» (1993) геніального режисера сучасності Стівена Спілберга підкорив увесь світ зворушливою історією про часи Голокосту. Роман і фільм побудовані на реальній основі. Член NSDAP, німецький комерсант і мільйонер О. Шиндлер, про якого почув Т. Кініллі в 1980-і роки від Л. Пфефферберга, став прототипом літературного й кінематографічного твору. Подібно до матінки Кураж, яка прагнула знайти вигоду за часів Тридцятирічної війни, Оскар Шиндлер організував виробництво емальованого посуду у фашистській Німеччині, залучивши найдешевшу в той час робочу силу — євреїв із концтаборів. Однак поступово він перейнявся долею приречених на страждання, неволю та смерть людей. Замість примноження капіталу він витрачає всі свої гроші на те, аби викупити з полону й зберегти життя 1300 євреїв. Ідучи шляхом біблійних героїв — Ноя, Мойсея та Христа, О. Шиндлер збирає й захищає єврейський народ. Комерсант зрозумів, що війна, під час якої він вирішив збагатитися, дала йому зовсім інше багатство — духовну відповідальність та єдність з людьми, які йому повірили. На прощання євреї, що завдяки Шиндлеру звільнилися з полону, дарують йому обручку, на якій написано фразу з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує цілий світ». Реальний Оскар Шиндлер був відзначений високим званням «Праведник світу» і похований у Єрусалимі.

Кадри з кінофільму «Список Шиндлера». Реж. С. Спілберг (США). 1993 р.

Повість французького і бельгійського письменника Еріка-Еммануеля Шмітта «Діти Ноя» (2004) також присвячена всім Праведникам світу. У творі йдеться про католицького священика, який у пансіоні рятує єврейських дітей від нацистів. Толерантне ставлення до представників різних релігій — у центрі уваги митця, який проектує події Другої світової війни на сучасність.

Ірландський письменник Джон Бойн, автор близько двадцяти книжок для дітей і підлітків, створив зворушливу повість для юних і дорослих читачів «Хлопчик у смугастій піжамі» (2006). Цей твір, перекладений понад 50 мовами, одразу облетів увесь світ. Режисер Марк Херман у 2008 р. зняв однойменний фільм за мотивами роману (автори сценарію — Дж. Бойн і М. Херман). Головний герой — дев'ятирічний Бруно, син коменданта концтабору. Маючи гострий і допитливий розум, хлопчик мріє бути дослідником і випадково знаходить дорогу до концтабору. Біля огорожі він зустрів однолітка — єврейського хлопчика Шмуля, з яким затоваришував. Прагнучи допомогти Шмулеві знайти батька, якого «не можуть знайти», надіває «смугасту піжаму», принесену товаришем. Бруно перелізає через огорожу табору й зникає в страшному горнилі печі...

Обкладинка книжки Е.-Е. Шмітта «Дитя Ноя».

Кадри з кінофільму «Хлопчик у смугастій піжамі». Реж. М. Херман (Велика Британія, США). 2008 р.

Помітним явищем останніх років став історичний фільм «Піаніст», знятий режисером Романом Поланські у 2002 р. Стрічка розповідає про реальну історію видатного польського композитора й піаніста Владислава Шпильмана, який зазнав переслідувань за часів Другої світової війни. Режисер акцентує увагу глядачів на протиприродності й ганебності расової політики Третього рейху. Поляки (представники польського Руху опору) і навіть німець (Вільгельм Хозенфельд) допомагають Владиславу Шпильману не тільки вижити, а й зберегти свій великий талант.

Особливу роль у книжках і кінофільмах про Другу світову війну та Голокост відіграє мотив культури, яка рятує людські душі.

Кадри із кінофільму «Піаніст». (Франція, Німеччина, Велика Британія, Польща). Реж. Р. Поланські. 2002 р.

  • 1. Подивіться в Інтернеті кінофільм «Список Шиндлера». По можливості прочитайте книжку. Розкрийте символічний зміст назви твору. Що це за список? Як він був укладений? Хто з героїв і героїнь у ньому опинилися?
  • 2. Простежте за змінами образу Оскара Шиндлера. У який момент він стає іншим? Що на це вплинуло?
  • 3. Прокоментуйте фразу з Талмуда: «Той, хто рятує одне життя, рятує цілий світ». У які моменти твору вона звучить?
  • 4. Подивіться інші сучасні кінофільми про Другу світову війну, Голокост: «Хлопчик у смугастій піжамі» (реж. М. Херман, Велика Британія, 2008), знятий за однойменним романом ірландського письменника Дж. Бойна; «Піаніст» (реж. Р. Поланські, Франція, Німеччина, Велика Британія, Польща, 2002) та ін. Підготуйте про один із них відгук або пост.