Зарубіжна література. Рівень стандарту. 11 клас. Ніколенко

Арт-сторінка. «Майстер і Маргарита» в образотворчому мистецтві

В. Ефименко. Ілюстрація за мотивами роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 1978-1992 рр.

Одними з найкращих ілюстрацій роману визнані офорти українського художника-графіка Віктора Єфименка. Його Майстер утомленим поглядом людини, яка пізнала світ, але не озлобилася, ніби зазирає в душі читачів.

Чи не найвідомішим сучасним ілюстратором роману вважається український художник-ілюстратор Павло Оринянський. У виданні 1999 р. кожну главу роману відкриває ілюстрація (а в деяких главах і не одна) в стилі Арт Нуво, виконана цим художником.

Цікавими роботами, виконаними в жанрі графіки, є ілюстрації Бориса Маркевича. За версією провідного міжнародного довідника «Who's who in Grafic Art» митця було визнано одним із чотирьохсот найкращих графіків у світі. Та й не дивно, його неперевершені чорно-білі ілюстрації до «Майстра і Маргарити» (1980) відображають настрої персонажів та автора булгаковського твору за допомогою лише тонких ліній і штрихів.

П. Оринянський. Ілюстрація до роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 2000 р.

Серед сучасних робіт вирізняються й ілюстрації Пауля Фролінга, який створив «інтерактивний графічний роман «Майстер і Маргарита» — це довга стрічка ілюстрацій, які переходять одна в одну, репрезентуючи основні епізоди роману. Перегляд цієї стрічки на iPad супроводжується музикою таспецефектами, що якнайкраще відповідають певним моментам. Ви можете переглянути цю роботу за допомогою Інтернету.

Серед інших візуалізацій роману треба виокремити фотографію. Це мистецтво нині набуває особливої популярності. Фотохудожники не лише знімають природу та людей, але й роблять за допомогою світлин ілюстрації до літературних творів, зокрема до роману «Майстер і Маргарита». Чи вдається їм втілити авторський задум — поміркуйте самі...

Б. Маркевич. Ілюстрації до роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 1980 р.

  • 1. Ознайомтеся з різними ілюстраціями до роману «Майстер і Маргарита» в Інтернеті. Розкажіть, роботи якого митця: а) найповніше відтворюють події роману; б) створюють простір для багаторівневого тлумачення образів і перипетій роману; в) стилістично близькі М. Булгакову. Поясніть.
  • 2. Створіть презентацію різноманітних візій роману «Майстер і Маргарита». Яким матеріалам ви надаєте перевагу? Чому?