Зарубіжна література. Профільний рівень. 11 клас. Ніколенко

Японська чайна церемонія як мистецтво

Чайна церемонія в Японії поширилася з XII ст. Монах Ейсай у 1168 р. привіз з Китаю насіння чайного куща й посадив його у дворі храму. З того часу існує поняття «шлях чаю», яке пов'язане з дзен-буддизмом. У Японії є багато легенд, згідно з якими Будда сприяв поширенню чайного дійства.

Чайна церемонія — це не просто процес вживання напою, а ритуал (його називають японською тяною). У ньому беруть участь усі, хто заварює чай, і всі, хто його п'є. Чаювання в Японії здавна розглядають як поклоніння прекрасному серед бруду повсякденного буття.

У давнину для чайної церемонії будували спеціальні будинки, довкола яких вирощували сад, що мав сприяти створенню особливого настрою. У саду мають бути й ліхтарики, і кам'яна криниця для омивання рота... У чайному будинку зазвичай були низькі двері, щоб людина обов'язково стала на коліна, схиляючись перед традицією та Буддою. Кімната для чаювання — невелика, адже тому, у кого безмежні думки, не потрібен великий простір.

Т. Мізуно. Чайна церемонія. 1897 р.

Чайна церемонія — особливе дійство. У кожного учасника свій стиль поведінки, свої обов'язки. Як правило, чайна церемонія має певну тематику. Наприклад, водоспад, цвітіння дерев навесні тощо. Може бути ранковий, полудневий та вечірній чай. До певної теми добирають спеціальну ширму, кімоно, чашки й солодощі. Під час чайної церемонії можна усамітнитись і самозосередитися, а можна грати на музичних інструментах, читати вірші, вести філософські диспути.

Для чайної церемонії використовують зелений чай (порошковий). Воду кип'ятять на спеціальних дровах. Спочатку чай готують в одній великій чашці, а потім передають одне одному по колу (якщо учасників декілька). Коло має створити відчуття єдності людей.

К. Утамаро. Офіціантка Окіта з чайного будинку Нанівая. 1790-і роки

Повість лауреата Нобелівської премії Я. Кавабати «Тисяча журавлів» пов'язана з традицією чайної церемонії. Саме з цього ритуалу в храмі давнього м. Камакури (де Я. Кавабата жив тривалий час) розпочинається знайомство читачів з персонажами твору. Чайна церемонія пов'язує їхнє минуле й теперішнє. Крізь призму традиції вони по-іншому дивляться на сучасність і своє життя.

Чайний будинок

Завдання

  • 1. Знайдіть в Інтернеті світлини, які демонструють специфіку чайної церемонії в Японії. Прокоментуйте їх.
  • 2. Назвіть елементи вбрання та посуд, які використовують для чайної церемонії в Японії. Чим японський посуд відрізняється від українського?
  • 3. Уявіть себе в Японії й відтворіть у класі особливості чайної церемонії.
  • 4. Що нового ви дізналися про чайну церемонію, аналізуючи повість Я. Кавабати «Тисяча журавлів»? Який глибинний сенс традиції втілив письменник?