Зарубіжна література. Профільний рівень. 11 клас. Ніколенко

Твори майстра очима митців

Роман «Майстер і Маргарита» по праву вважається чи не найзагадковішим твором М. Булгакова. За його сюжетом уже створено театральні вистави, фільми, пісні, опери, мюзикли, ілюстрації та картини. І нині роман є джерелом натхнення для багатьох митців, чию увагу привертає безкінечна множинність інтерпретацій образів, створених майстром.

Одними з найкращих ілюстрацій роману визнані офорти українського художника-графіка В. Єфименка. Його майстер з утомленим поглядом людини, яка пізнала світ, але не озлобилася, ніби зазирає в душі читачів.

В. Єфименко. Ілюстрація за мотивами роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 1978-1992 рр.

Чи не найвідомішим сучасним ілюстратором роману вважають українського художника-ілюстратора П. Оринянського. У виданні 1999 р. кожну главу роману відкриває ілюстрація (а в деяких главах і не одна) у стилі арт-нуво, виконана цим художником.

Цікавими роботами, виконаними в жанрі графіки, є ілюстрації Б. Маркевича. За версією провідного міжнародного довідника «Who's who in Grafic Art», митця було визнано одним з чотирьохсот найкращих графіків у світі. Та й не дивно: його неперевершені чорно-білі ілюстрації до «Майстра і Маргарити» (1980) відображають настрої персонажів та автора булгаковського твору за допомогою лише тонких ліній та штрихів.

Б. Маркевич. Ілюстрації до роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 1980 р.

Серед сучасних робіт вирізняються й ілюстрації П. Фролінга, який створив «інтерактивний графічний роман “Майстер і Маргарита”» — це довга стрічка ілюстрацій, які переходять одна в одну, репрезентуючи основні епізоди роману. Ця стрічка на iPad супроводжується музикою та спецефектами. Ви можете переглянути цю роботу в Інтернеті.

П. Оринянський. Ілюстрація до роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита». 2000 р.

Серед інших візуалізацій роману треба виокремити фотографію. Це мистецтво нині набуває особливої популярності. Фотохудожники не лише знімають природу та людей, а й роблять за допомогою світлин ілюстрації до літературних творів, зокрема до роману «Майстер і Маргарита». Чи вдається їм утілення авторського задуму, поміркуйте самі...

Завдання

  • 1. Ознайомтеся з різними ілюстраціями до роману «Майстер і Маргарита» в Інтернеті. Розкажіть, роботи якого митця: а) найповніше відтворюють події роману; б) створюють простір для багаторівневого тлумачення образів і перипетій роману; в) стилістично близькі М. Булгакову. Поясніть.
  • 2. Створіть презентацію різноманітних візій роману «Майстер і Маргарита». Яким матеріалам ви надаєте перевагу? Чому?