Зарубіжна література. Профільний рівень. 11 клас. Ніколенко

Художнє «перевтілення» новели Ф. Кафки

Здавалося б, трансформація Грегора Замзи на потворну комаху — то унікальна нагода для ілюстратора. Проте коли тривала підготовка першого видання відомої новели Ф. Кафки, автор дав конкретні поради видавцеві щодо ймовірних ілюстрацій до книжки: «Мені спало на думку, що художник захоче намалювати комаху. Цього робити не треба, прошу Вас, не треба! Комаху зображувати не можна. Її не можна малювати навіть на задньому плані... Для ілюстрацій я обрав би такі сцени: батьки й керуючий банком перед закритими дверима, а ще краще — сестра в освітленій кімнаті перед відчиненими дверима, що ведуть в абсолютно темне сусіднє приміщення». Тоді видавець дослухався до вимог автора. На обкладинці першого видання зобразили чоловіка в домашньому халаті, який вибігає з кімнати, прикриваючи обличчя руками. Ілюстраторам книжки вдалося відобразити страх і відчай головного героя, не порушуючи вимог автора.

Але потім публікації новели «Перевтілення» здійснювали по-різному. Серед ілюстраторів, літературних критиків, а особливо перекладачів виникали палкі дискусії щодо того, на яку саме комаху перетворився герой Ф. Кафки. Серед численних версій лідирувала ідея про таргана. Російський та американський письменник, поет, перекладач, літературознавець та ентомолог В. Набоков за допомогою ретельного вчитування проаналізував текст новели й дійшов висновку, що то був жук. Його теорія була побудована на кількості лапок, які з'явилися в персонажа. Він навіть зробив малюнок жука на берегах першої сторінки новели.

У ХХІ ст. образотворчі експерименти щодо новели продовжилися. Так, американський художник-ілюстратор, карикатурист Р. Крамб перетворив новелу Ф. Кафки на комікс, який став частиною його книжки «Представляючи Кафку» (1993). Американський художник П. Купер проілюстрував редакцію графічного роману, яка вперше була видана у 2003 р.

3 липня 2013 р. в «Google» вшанували 130-ліття від дня народження Ф. Кафки тематичним малюнком (дудл) за мотивами знаменитої новели: щоправда, Грегор-комаха (подібний до таргана) був майже щасливим, він повертався додому з роботи, на голові — капелюх, а в одній з лапок — портфель. Навряд чи Ф. Кафка такою уявляв його долю. Чи не так? А ви як думаєте?

Р. Крамб і Д. З. Мейровіц. Обкладинка й ілюстрації до новели Ф. Кафки «Перевтілення». 1993 р.

П. Купер. Ілюстрації (комікси) та обкладинка новели Ф. Кафки «Перевтілення». 2003 р.

Завдання

  • 1. Поміркуйте, чому Ф. Кафка забороняв зображувати комаху, на яку перетворився Грегор Замза.
  • 2. Знайдіть в Інтернеті ілюстрації та малюнки до новели «Перевтілення». Назвіть їхніх авторів.
  • 3. Створіть власну обкладинку твору «Перевтілення» (за бажанням).