Зарубіжна література. Профільний рівень. 11 клас. Ніколенко

Зимова ніч (1946)

Мело, мело по всій землі,

Мело, сніжило.

Свіча горіла на столі,

Свіча горіла.

Злітався сніг і вирував

Перед шибками,

Так влітку на вогонь мошва

Летить роями.

Ліпила віхола на склі

Кружки і стріли.

Свіча горіла на столі,

Свіча горіла.

І протяг тіні хилитав,

І мимоволі

Схрестились руки і уста,

Схрестились долі.

І черевички з ніг самі

Упали м'яко.

І віск із нічника слізьми

На плаття капав.

Все поглинала на землі

Хуртеча біла.

Свіча горіла на столі,

Свіча горіла.

На свічку дихала імла,

Й спокуси сила

Хрестоподібно підняла,

Як янгол, крила.

І доки хуга по землі

Мела, сніжила,

Свіча горіла на столі,

Свіча горіла.

(Переклад Л. Талалая)

Українські мотиви в ліриці Б. Пастернака

Літо 1930 р. Б. Пастернак прожив в Ірпені, під Києвом, де йому було добре працювати в колі друзів і рідних. Саме там дійшов кульмінації його любовний роман із Зінаїдою Нейгауз, яка стала дружиною поета. Київські враження відображено у віршах «Балада», «Ірпінь», «Літо» та ін.

Вірш «У всьому хочу я дійти...» (1956) належить до пізнього циклу Б. Пастернака «Коли розгуляється» (1953-1956), який був опублікований після смерті митця. Автор підбиває підсумки життєвого шляху, історичного періоду та власної творчої діяльності. Осмислюючи призначення мистецтва, він вважає своїм покликанням проникати в сутність світу, природи, людського життя. «Жити, думати, кохати, відчувати, здійснювати відкриття» — ось у чому полягало його головне творче кредо. І це може використати не лише той, хто пише вірші, а й кожний з вас.

КОМПЕТЕНТНОСТІ

КЛЮЧОВІ. Компетентності в природничих науках і технологіях. 1. Проаналізуйте образ світла у вірші «Зимова ніч». Що він символізує? Уміння навчатися. 2. Здійсніть дослідження історії присудження Б. Пастернаку Нобелівської премії. Інформаційно-цифрова компетентність. 3. Поет О. Галич написав вірш «Пам'яті Б. Пастернака» (1966 р., заборонений у СРСР, опублікований на початку 1990-х років). Video-TEXT. Прослухайте вірш О. Галича й розкажіть, чому авторові вірша соромно за своє покоління. Яку роль відіграють у вірші О. Галича цитати із «Зимової ночі» Б. Пастернака? З'ясуйте, які місця, згадані у вірші, пов'язані з трагічними долями поетів «срібної доби». Обізнаність і самовираження у сфері культури. 4. Знайдіть біблійні образи та мотиви у віршах Б. Пастернака. Прокоментуйте. 5. Поясніть звернення поета до образу Гамлета. Які роздуми допомагає втілити Б. Пастернаку цей герой? 6. Чи можна назвати ліричного героя Б. Пастернака Гамлетом ХХ ст.? Аргументуйте.

ПРЕДМЕТНІ. Знання. 7. Які теми й проблеми порушено у творчості Б. Пастернака? Діяльність. 8. Поясніть, чому Б. Пастернака називають поетом-філософом. Цінності. 9. Як ви розумієте пастернаківські вислови «дійти до самої суті», «здійснювати відкриття»? Що це означає для вас особисто?