Зарубіжна література. Профільний рівень. 10 клас. Ніколенко

ІСТОРІЯ КОХАННЯ В ЗАМКУ ЕЛЬСІНОРА

Образи Гамлета й Офелії в живописі

Образи героїв трагедії В. Шекспіра «Гамлет, принц данський» приваблюють художників усього світу емоційною глибиною, багатозначністю, а також унікальністю стосунків. Гамлет та Офелія — одна з найвідоміших літературних пар. Однак хто з них — закоханий, а хто — лише грає в кохання? Чия гра вбиває розум і забирає життя, а хто залишається до останнього подиху вірним коханню? Таємниці трагічного кохання Гамлета й Офелії намагалися розгадати найвідоміші живописці світу.

Англійський поет і художник Данте Габрієль Россетті не міг обійти сюжет вічного кохання героїв В. Шекспіра. На його картині Офелія та Гамлет ідуть поруч, але Гамлет даремно стискає її руки й дивиться зі щирою ніжністю — Офелія вже не з ним...

Д. Г. Россетті. Гамлет. Перше божевілля Офелії. 1864 р.

Дж. В. Вотергаус. Офелія. 1889 р.

Дж. В. Вотергаус. Офелія. 1894 р.

Дж. В. Вотергаус. Офелія. 1910 р.

Джон Вільям Вотергаус на своїх картинах зобразив три різні Офелії. Цей триптих відтворює душевні стани дівчини, яка втратила коханого. Ось вона сумна й задумлива, неначе квітка на лісовій галявині. А ось вона біля озера, темна вода віщує біду. Згодом мрійливість і сум перетворилися на відчай та рішучість.

М. Врубель. Гамлет та Офелія. 1884 р.

М. Врубель. Гамлет та Офелія. 1888 р.

Завдання

  • 1. Поясніть символіку квітів, що оточують Офелію на картинах Д. Г. Россетті та Дж. В. Вотергауса. Чи згадуються ці рослини в трагедії В. Шекспіра?
  • 2. Які зображення Гамлета й Офелії видаються вам найближчими до змісту трагедії В. Шекспіра? Доберіть цитати з тексту. Прокоментуйте.
  • 3. Доберіть цитати до репродукцій М. Врубеля. Прокоментуйте.

Український художник Михайло Врубель зобразив героїв, де вони об'єднані спільним почуттям. І хоча зосередженість Гамлета віщує біду, темні очі Офелії палають коханням. Відомі й інші картини М. Врубеля, де Гамлет та Офелія стоять один проти одного, але дивляться не в один бік. Чому? Можливо, тому, що кохання заважало помсті Гамлета?

В. Єрко. Ілюстрації до трагедії В. Шекспіра «Гамлет, принц данський». 2008 р.

Український художник Владислав Єрко у 2008 р. створив гравюри до трагедії В. Шекспіра «Гамлет, принц данський». Сповнені символічного змісту, ілюстрації по-новому висвітлюють кохання героїв: Гамлет не відвертається від коханої, а, навпаки, з усією силою тягнеться до неї, захищає, але руки його скуті іншими обов'язками. Він мусить боротися зі злом і «гнилизною» світу.

Уперед, за Блакитним Птахом!

Кожна епоха творить свої художні образи, які яскравими спалахами назавжди закарбовуються у свідомості людства. Бельгійський письменник М. Метерлінк на початку XX ст. створив чудовий образ Блакитного Птаха як символ щастя, істини й смислу буття. Юні герой та героїня вирушили в далеку подорож на пошуки Блакитного Птаха, не знаючи, що він поруч із ними — у їхній рідній домівці, у їхньому серці. Але, щоб побачити й знайти його, потрібні були особливі духовні зусилля.

Кожен із нас у житті теж шукає свого Блакитного Птаха. Ми прагнемо до своєї мети, до гармонії зі світом і природою, до щасливого майбутнього в любові разом із дорогими для нас людьми.

Блакитний Птах, як і інші нетлінні образи світової літератури, дуже потрібен нашій Україні, яка шукає демократичний шлях до щастя в колі цивілізованих народів за підтримки своїх вірних дочок і синів, народжених у третьому тисячолітті. Мости культури єднають різні світи й народи, а іноземні мови та твори зарубіжних авторів сприяють порозумінню між людьми різних рас і поглядів, установленню миру й дружби на всій Землі.

Попереду тих, хто хоче жити в красивому й справедливому світі, завжди летить Блакитний Птах, нагадуючи про те, що в нашому існуванні, сповненому труднощів і суперечностей, є духовний смисл і високе призначення, а крізь хмари й буревії до нас пробивається світлий промінь надії. Мета обов'язково здійсниться, якщо ми всі разом будемо цього дуже прагнути.

Тож збираймося до незвичайного польоту — на крилах думки, мрії та фантазії! Уперед, за Блакитним Птахом — до відкриття різних країн через культуру й літературу! До відкриття самих себе й сенсу свого існування за допомогою найкращих книжок світу! Наш політ крізь епохи розпочинається...

Автори

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст