Підручник з Мистецтва. 9 клас. Назаренко - Нова програма

Музеї України

У який спосіб можна зберігати для наступних поколінь пам'ятки культури? Як це відбувається в Україні?

У нашій країні існує багато видів музеїв. Сьогодні діє близько 500 державних і кілька тисяч академічних, навчальних (при вищих і середніх навчальних закладах), відомчих, громадських музеїв.

Екскурсовод проводить навчальну екскурсію «Ой водили ми Куста від хати до хати...» у Волинському краєзнавчому музеї

Перші музеї України виникли на початку XIX ст. завдяки археологічним розкопкам скіфських могильників та причорноморських міст античності. Зацікавлення спадщиною Київської Русі, її унікальними фресками та мозаїкою сприяло колекціонуванню іконопису, літописної спадщини, обрядових предметів. Але виникнення і розвиток музеїв завдячує переважно приватній ініціативі окремих осіб і цілих інституцій. Наприклад, відомий діяч культури і збирач пам’яток національної давнини Василь Тарновський зібрав у середині XIX ст. багату колекцію, зокрема, козацькі старожитності та меморіальну колекцію Т. Шевченка. Його зібрання є основою нинішнього Чернігівського історичного музею імені В. Тарновського. Музейне зібрання нараховує понад 160 тисяч одиниць збереження і має не регіональне, а загальноукраїнське значення. Бібліотека музею нараховує понад 20 тисяч томів XVIII—XXI ст.

Зали й експонати Чернігівського історичного музею імені В. Тарновського

На основі зібраної колекції художніх творів, переважно західноєвропейських майстрів, відомого громадського діяча Богдана Ханенка у Києві було засновано спочатку приватний музей, на базі якого нині діє Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Колекція музею є найбільшім зібранням зарубіжного мистецтва в Україні. В даний час музей налічує понад 25000 експонатів. У ньому є полотна Пітера Пауля Рубенса, Дієго Веласкеса, Джованні Белліні й інших видатних художників.

Зали та експонати Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

Приватна колекція митрополита Андрія Шептицького, що включала рукописи стародруків, ікон, предмети церковно-народної давнини, в 1905 р. стала основою «Церковного музею», а з 1913 р. — Національного музею імені А. Шептицького у Львові.

У музеї знаходиться одне з найбільших в Україні зібрань образотворчого мистецтва, яке включає майже 117 тисяч предметів основного і близько 50 тисяч предметів науково-допоміжного фонду. Серед них — найбільша в Україні збірка українських ікон XIV—XVIII ст. (понад 4 тис. творів); колекцію рукописів XI—XVI ст.; рідкісна колекція народної сакральної скульптури; зразки живопису і скульптури XVIII—XIX ст. (зокрема, твори Тараса Шевченка, Сергія Васильківського, Фотія Красицького, Антона Манастирського, Івана Труша та інших митців). Зібрання творів народного мистецтва налічують понад 20000 одиниць (вироби з кераміки, кістки, металу, тканини, вишивка, різьба по дереву, народний одяг, писанки, малюнок на склі).

Зали та експонати Національного музею імені А. Шептицького у Львові

Кожен музей має свою оригінальну колекцію, що становить гордість закладу. Наприклад, в Одеському археологічному музеї — колекція античного посуду, в Дніпровському — свідчення козацької епохи, зібрані фундатором музею Дмитром Яворницьким тощо. Художні музеї представляють твори вітчизняних та зарубіжних митців образотворчого мистецтва з найдавніших часів до сучасності.

Особливою атмосферою вирізняються етнографічні музеї. Наприклад, Національний музей народної архітектури та побуту в селищі Пироговому (Київська область), Переяслав-Хмельницький музей народного побуту та архітектури створені просто неба. Вони дають можливість ознайомитись не з офіційним високим мистецтвом, а з тим, що відображає душу нашого народу: селянськими домівками та їх оздобленням, пічами та ткацькими верстатами, рушниками та хатнім начинням — усім, що характеризує побут наших пращурів і зібрано в колекціях цих музеїв.