Підручник з Мистецтва. 9 клас. Назаренко - Нова програма

Ігрове кіно

Ігрове кіно — вид кіномистецтва, що засобами виконавської майстерності втілює твори кінодраматургії. Цей вид кіномистецтва побудований на грі акторів. До ігрового кіно належать практично всі твори кінематографу, за винятком документального кіно. Твори цього виду мають назву художніх фільмів, що створюються при взаємодії автора сценарію, композитора та оператора-постановника.

Жанри художнього кіномистецтва

У 20—40-х рр. XX ст. остаточно сформувались головні жанри художнього кіно. Велику роль у цьому зіграв попит споживачів кінопродукції, тому що кінематограф залежав від того, наскільки прибутковими були кінострічки. Загальноприйнятої класифікації жанрів у ігровому кіно не існує і сьогодні. Але основні жанри протягом багатьох десятиліть і донині не втратили своєї популярності. Серед найпоширеніших жанрів кінематографу: детектив, комедія, мелодрама, фантастика, фільми жахів, трилер тощо.

Кадр із пригодницького фільму-фентезі «Варкрафт» (2016 р.)

Розглянемо деякі з них.

Інтриги, розслідування, запаморочливий сюжет — все це поєднує в собі такий унікальний жанр кіно, як детектив. Цей жанр здобув величезну популярність. Його головною особливістю є сюжет, в основі якого є таємниця, що пов’язана зі злочином, постійні інтриги і загадки, розслідування, вбивства, крадіжки і багато інших подій. У сюжеті головна роль відведена геніальному та професійному сищику або приватному детективу, іноді кільком людям. У кінематографі існують кілька видів детектива. Наприклад, історичний детектив, фантастичний детектив, шпигунський детектив.

Бойовик або екшен-фільм, в якому головний герой бореться зі злом у різних його проявах і завжди перемагає. До цього жанру належать також вестерн, гангстерський фільм, фільм із бойовими мистецтвами та деякі трилери — фільми, при перегляді яких у глядача виникає відчуття сильного хвилювання, напруження від передчуттів якихось жахливих подій.

Девіз бойовика: «Добро повинно мати кулаки». Фільми цього жанру переважно не мають складного сюжету. Головний герой зазвичай стикається зі злом: злочини, корупція, тероризм, убивства. Не знаходячи можливості мирного вирішення ситуації, він вдається до насильства, в результаті чого знищуються десятки, а іноді й сотні лиходіїв. Кращими бойовиками вважаються: «Скажений Макс», «Термінатор», «Бетмен», «Леон», «Подвійний удар», «Рембо», «Міцний горішок» тощо. Більшість бойовиків не рекомендовано до перегляду підлітками молодше 16 років.

Кадр із фільму «Джейн бере рушницю» (2016 р.)

Вестерн — це візитівка американського кінематографу. Дії фільмів відбуваються на Дикому Заході Америки в XIX ст. В основі сюжетів — конфлікт між бандою злочинців, представниками влади та мисливцями за нагородою.

Суперечка вирішується шляхом насильства, що неодмінно супроводжується стріляниною.

Відмінність кіножанру демонструють такі фільми: «Чудова сімка», «Дуель», «Хороший, поганий, злий», «Диліжанс», «Покинутий», «Легенда про Г’ю Гласса», «Мерзенна вісімка», «Джейн бере рушницю» та інші.

У протистоянні персонажів карате-фільмів ставка робиться не на застосуванні вогнепальної зброї, а на рукопашні сутички із використанням прийомів східних єдиноборств. Найпопулярнішими акторами в карате-фільмах були титуловані професіонали, такі як Брюс Лі, Роберт Уолл, Вон Ін-Сик і Чак Норріс та інші. Яскравими прикладами жанру є фільми: «Вихід Дракона», «Кровавий спорт», «Подвійний удар», «Кулак люті».

Основа сюжету гангстерського кіно — розкриття злочинів, «вирішення стосунків» між гангстерськими угрупованнями тощо. Дії фільмів відбуваються переважно у США в 30—40-х рр. XX ст. на початку виникнення гангстерських угруповань. Класикою гангстерського кіно вважається: «Хрещений батько», «Обличчя зі шрамом», «Одного разу в Америці» тощо.

Кадр із фільму «Вихід Дракона» (1973 р.)

Кадр із фільму «Хрещений батько» (1972 р.)

Трилер націлений викликати у глядача раптовий приплив емоцій, почуття тривоги, збудження. Жанр не має чітких кордонів, елементи трилера присутні в детективах і шпигунських фільмах, фільмах жахів, пригодницьких і гангстерських фільмах. Визнаним майстром трилерів вважається американський режисер Альфред Хічкок. Такі його фільми, як «Запаморочення», «На північ через північний захід», «Психо», «Марні».

Кадр із фільму «Психо» (1960 р.)

Пригодницький фільм

Пригодницький фільм — жанр кіно, схожий на пригодницький роман у літературі. На відміну від бойовика, у пригодницьких фільмах акцент зміщений з грубого насильства на кмітливість персонажів, уміння перехитрити, обдурити лиходія. У пригодницьких фільмах героям належить оригінально вийти зі складних ситуацій. «Хеппі-енд» також дуже ймовірний. Часто пригодницьке кіно перетинається з історичним, утворюючи специфічні піджанри — фільм плаща і шпаги (якщо дія відбувається в Європі) і вестерн (якщо дія відбувається на Дикому Заході). Наприклад, фільми «Індіана Джонс», «Копальні царя Соломона», «Маска Зорро», «Пірати Карибського моря», «Пригоди Робін Гуда», «Роман з каменем» тощо.

Кадр із фільму «Пірата Карибського моря: На дивних берегах» (2011 р.)

Фантастичний фільм

Батьком жанру кінофантастики вважають режисера Жоржа Мельеса, який вже з 1896 року почав знімати казкові, містичні і фантастичні історії. Більшість популярних сюжетів кінофантастики запозичені з легенд і міфів. Однак, кінематограф має свої переваги перед книгами: він здатен втілювати будь-які задуми у візуальній формі. Кінофантастику поділяють на наукову фантастику, фентезі та фільми жахів.

Кадр із фільму-фентезі «Дарт Мол. Учень» (2016 р.)

Комедія

Комедії — фільми, головна мета яких розсмішити глядача, покращити настрій. Але комічне і сміх — не одне й те саме, не все смішне є комічним. Комічність — це здатність людини подивитися на себе з іншого боку, побачити власні вади, а також висміяти недосконалість світу. Головні герої фільмів цього жанру завжди потрапляють в курйозні ситуації.

Не менш популярними є і фільми-пародії, які часто пародіюють інші фільми. До кращих комедій, які увійшли до класики українського кіномистецтва, належать стрічки «За двома зайцями» (1961 р.) режисера Віктора Іванова, «Королева бензоколонки» (1962 р.) Олександра Мішуріна та Миколи Літуса, «Бумбараш» (1971 р.) Миколи Рашеєва та Абрама Народицького та інші.

Кадр із фільму-комедії «За двома зайцями» (1961 р.)

Мелодрама і музичні фільми

Духовний та чуттєвий світ героїв краще всього розкривають мелодрами. Гарні костюми та декорації, лірична музика — усе це перенесене на кіноекран з театральних підмостків. Яскравим прикладом цього жанру є фільм «Віднесені вітром» (1939 р.) режисера Віктора Флемінга. Тільки премій «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв та наук ця стрічка отримала десять, і сьогодні вважається найкасовішим фільмом у світі.

Кадр із фільму «Віднесені вітром» (1939 р.)

Кадр із фільму «Привид опери» (2004) р.

Музичний фільм — мюзикл, чи оперета, що перенесена з театральних підмостків на кіноекран. Атрибутами фільмів цього жанру є велика кількість пісень, танців, яскраві костюми та декорації. У музичному фільмі обов’язково мають бути наявні елементи мелодрами. Яскравим прикладом цього жанру є американський фільм «Привид опери» режисера Джоела Шумахера.

Кадр із фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь» (2001 р.)

Крім вищезгаданих жанрів художнього кіномистецтва, популярними жанрами світового кіно та їх напрямами були і залишаються також екранізації, класичних та сучасних літературних творів, історико-біографічні фільми, фільми військової тематики, міська проза, психологічні драми, сімейні фільми тощо.

До вищенаведених жанрів доберіть приклади відомих вам кінострічок. Які з цих жанрів вам до вподоби? Чому? Обґрунтуйте свою відповідь.

Для допитливих

На початку ХХ-го ст. на кіностудіях Києва, Одеси, Харкова почалося виробництво кінохроніки і художніх фільмів. Перевагу було віддано екранізації класиків української літератури, творів історичної тематики і популярних вистав, таких як «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник», «Наймичка» тощо. Перший український фільм — «Запорізька Січ» зняв у 1911 р. режисер Данило Сахненко в Катеринославі (нині Дніпро). З дореволюційним кіно в Україні пов'язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і яка успішно і багато знімалася в Одесі.

Актриса Віра Холодна

Кадр із фільму «Міражі» (1916 р.). В. Холодна і В. Полонський

Наведіть приклади українських кінострічок, які вам подобаються. Чим вони вас приваблюють (спецефекти, художні засоби, музичне оформлення тощо)?

Міні-диспут

Оберіть будь-який фільм, який подивилися всі учні класу. Проведіть міні-диспут.

У ході диспуту можна використовувати наступні запитання:

1. Загальна оцінка фільму. Що найбільше запам’яталося, сподобалося?

2. Яка ідея фільму і як вона розкрита? Які проблеми порушують автори?

3. Художні особливості фільму (режисура, художнє і музичне рішення, майстерність діалогів, пластика акторів тощо).

4. Головні герої фільму. їх характеристики. Особливості гри акторів. Які образи на вашу думку найбільш вдалі і чому? Які риси характеру героїв фільму вам особливо подобаються?

5. Що ви знаєте про роботу над фільмом, про його творців (сценариста, режисера, оператора, акторів тощо).