Підручник з Мистецтва. 9 клас. Назаренко - Нова програма

Українське музичне мистецтво XX — початку XXI століть

У музичній культурі України провідними композиторами першої половини XX ст. були наступники Миколи Лисенка — Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Яків Степовий, Олександр Кошиц, Станіслав Людкевич, які сформували українську композиторську школу. Приступають до творчої праці Левко Ревуцький, Борис Лятошинський — «батько українського музичного модернізму», Михайло Вериківський, Борис Яновський. Відбувалося становлення модерного музикознавства як складової музичної культури й у творчості Миколи Грінченка, Пилипа Козицького, Михайла Дзбанівського, Філарета Колесси. Велика заслуга Б. Лятошинського, Л. Ревуцького та С. Людкевича полягала також у створенні національної композиторської школи. Вони були професорами консерваторій, де виховували молоде покоління творців музики.

Видатні українські композитори: В. Балей, В. Сильвестров, Л. Грабовський і М. Скорик

Важливу роль відіграло також покоління українських музикантів 60-х рр. XX ст. — Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Мирослав Скорик, Леся Дичко, Микола Колесса та інші. Відбувається стилістичне оновлення, зміцнюється нефольклорна течія, застосовується атональна техніка, додекафонна, серійна і серіальна музика, алеаторика, колаж, полістилістика «інструментального театру» (тріо для скрипки, контрабаса і фортепіано Л. Грабовського, «Драма в трьох частинах» для скрипки, фортепіано і віолончелі В. Сильвестрова). Дехто з цих молодих українських музикантів створили групу з вивчення новітніх досягнень світової музики та її поширення в Україні.

Слухання музики

На вибір учителя: музикальні твори українських композиторів.

Визнаними майстрами української сучасної академічної музики вважаються Євген Станкович, Василь Сильвестров, Михайло Скорик.

Окремою цариною в українській музиці залишається пісенна творчість. Її кращими представниками у XX ст. є композитори Платон Майборода, Олександр Білаш, Ігор Шамо, Аркадій Філіпенко, Тарас Петриненко. Розвивається мистецьки вартісна україномовна естрадна музика Володимира Івасюка, діяльність «Червоної рути». Сміливо експериментує композиторська молодь, серед якої — Сергій Зажитько, Алла Загайкевич (авторка електронної музики до фільму «Мамай), Кармелла Цепколенко, Вікторія Польова, Сергій Пілютиков, Володимир Рунчак і багато інших. Національним художнім скарбом є також творчість видатних співаків, таких як Анатолій Солов’яненко, Ніна Матвієнко, Софія Ротару, Олександр Пономарьов та інших.

А. Солов'яненко

Н. Матвієнко

С. Ротару

О. Пономарьов

Слухання музики

На вибір учителя: музикальні твори українських виконавців.

Яких ще українських співаків ви знаєте? У якому жанрі вони виступають?

Які пісні з їхнього репертуару вам подобаються? Чому?

Для допитливих

Сторінки історії українського музичного мистецтва XX століття

З середини 20-х років XX ст. активно розвиваються нові жанри симфонії (Л. Ревуцький, Б. Лятошинський), опери, кантати (К. Стеценко, С. Людкевич, Л. Ревуцький), камерно-інструментальні та фортепіанні твори, які осмислювалися в контексті загальноєвропейських і національних стильових традицій.

Блискучий знавець національної хорової культури, композитор Микола Леонтович особливо яскраво проявився у галузі обробки пісенного фольклору. Обробку народної пісні він підняв на рівень світових музичних зразків. Його знамениту хорову обробку колядки «Щедрик» співає весь світ. Особливої уваги він надавав співу а капела (спів без супроводу).

Залишив численні обробки народних пісень і видатний майстер хорової музики — Кирило Стеценко. Він продовжив громадську справу М. Лисенка: організовував концерти, літературні вечори, творчі гуртки та опікувався музичною освітою. Серед творів К. Стеценка вирізняються дитяча опера «Лисичка, Котик і Півник» та оперета «Сватання на Гончарівці».

Насичені інтонаціями народної музики твори Якова Степового. Він приніс в українську музику засади професійного мистецтва. Композитор переважно працював у галузі малих форм — пісня, романс, фортепіанна мініатюра. Його музика перейнята ліричними, навіть інтимними настроями.

Найпомітнішим явищем у галузі опери та симфоній стала творчість композитора та педагога Бориса Лятошинського. Він захоплювався всім незвичним, передавав пульс нової епохи, навіть якщо це нове — жорстоке й агресивне. Спокій і розраду він знаходив лише у вічному світі природи, у внутрішній зосередженості. Його опера «Золотий обруч» (написана за романом І. Франка «Захар Беркут») — одна з кращих у вітчизняній музиці XX ст., її постановки на сценах Київського і Львівського оперних театрів викликали значний інтерес. Опера і симфонії Б. Лятошинського відкривали шлях українській музиці у світовий музичний простір. Симфонічні і хорові твори композитора увійшли в скарбницю музики XX ст.

Левко Ревуцький — автор творів великих музичних форм: соната для фортепіано, дві симфонії, два концерти для фортепіано. У творах менших форм (фортепіанні прелюдії, твори для скрипки й віолончелі з фортепіано) композитор використовує дуже оригінальну музичну мову й технічні прийоми. Майстер збагатив українську музику індивідуальними стилістичними знахідками. Творам Л. Ревуцького притаманна життєствердна настроєність, ліризм, стриманість, широта і багатство емоцій; розмірена, виразна мелодика поєднується з напруженою складною гармонікою. Значний внесок Л. Ревуцький зробив і в розвиток жанру обробки народних пісень. У його творчій спадщині близько 120 оригінальних обробок.

Продовжував розвивати західноукраїнську композиторську школу Станіслав Людкевич. Після об'єднання в 1939 р. східних та західних земель України ця школа увійшла як органічна частина української музичної культури. Вона мала свої характерні особливості, пов'язані з фольклором Карпатського регіону.

Відомий на весь світ композитор Валентин Сильвестров — народний артист України, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка. Він належить до когорти композиторів, які постійно пам'ятали про свою національну належність та вплив місцевих історико-культурних традицій.

Творча спадщина іншого видатного українського композитора Михайла Вериківського дає нам унікальний приклад боротьби за збереження історичної пам'яті народу. Композитор охопив майже усі найважливіші жанри. Серед створеного ним — хори і хорова поема «Гайдамаки», пісні, романси, дуети, опери («Справи небесні», «Сотник», «Наймичка»), музична комедія «Вій», перший український балет «Пан Каньовський», перша українська ораторія «Дума про дівку-бранку Марусю Богуславку», кантати, вокально-симфонічні цикли тощо. Творчість В. Сильвестрова — один з найбільш глибоких зразків сучасної, пост-авангардної мелодійної мови.

Слухання музики

На вибір учителя: музичні твори українських композиторів.

Гурт «Океан Ельзи»

Гурт «ВВ»

Із здобуттям незалежності в Україні з’явилися нові можливості розвивати творчі таланти. Українська музика кінця XX — початку XXI ст. представлена у всіх напрямах та жанрах — від ліричної пісні, пронизаної фольклором до масової комерційної естради, від джазових імпровізацій до безлічі напрямів та жанрів рок-музики. Наприклад, гурти «Брати Карамазови», «ВВ», «Океан Ельзи», «Плач Єремії» , та інші. Українські виконавці та гурти популярні у багатьох країнах світу. Цьому сприяють численні міжнародні музичні конкурси та фестивалі, які відбуваються і в Україні. Серед найвідоміших та наймасштабніших заходів, що популяризують музичні напрями, зокрема джаз, рок- та поп-музику, слід виділити такі, як «Grammy», «MTV Europe Music Awards», «Євробачення», «Слов’янський базар», «Нова хвиля» та інші. В Україні величезну кількість глядачів збирають такі конкурси та фестивалі, як «Червона рута», «Таврійські ігри», етнічні фестивалі «Країна мрій», «Шешори» та інші.

Слухання музики

На вибір учителя:

«Брати Карамазови», «ВВ», «Океан Ельзи», «Плач Єремії»

Виступ Руслани на Євробаченні 2017 р. у Києві