Підручник з Мистецтва. 9 клас. Назаренко - Нова програма

Різновиди архітектурного постмодернізму

Архітектура повинна висловлювати всі людські почуття, особливо гумор та іронію

Американський архітектор Чарльз Мур

Архітектурний постмодернізм — це сукупність течій, які виникли в 1960-х рр. і прийшли на зміну пануючому модернізму. Розквіт стилю почався з 1980-х рр. і триває досі.

Загальні ознаки постмодернізму в архітектурі

Переважаючі і модні кольори

Бежева гама, сріблястий, «металік», перламутровий, флуоресцентний

Лінії стилю

Динамічні, вільні

Форма

Раціональні і вільні, симетричні і асиметричні, трансформи

Характерні елементи інтер'єру

Великі, просторі зали; легкі, оригінальні конструкції; контрастні текстурні і фактурні сполучення. Застосування штучної шкіри, нікельованих і хромованих матеріалів.

Конструкції стилю

Уніфіковані збірні і розбірні, логічні і доцільні, легкі алюмінієві і традиційні залізобетонні, арочні, балкові і гвинтові

Вікна

Просторі, іноді на всю стіну, розсувні, відкидні, розстібні і поворотні

Двері

Телескопічні, розсувні, складчасті, хитні, балансивні, обертові та ін.

Єдиною незаперечною цінністю стала вважатися нічим не обмежена свобода самовираження архітектора-художника, заснована на принципі «все дозволено». Видатні архітектори постмодернізму Роберт Вентурі, Моріс Кюло, Леон Кріє, Альдо Россі сформували його наступні постулати:

• «імітація» історичним пам’ятникам і «взірцям»;

• «посилання» на який-небудь пам’ятник архітектури в загальній композиції або її деталях;

• робота в «стилях» (історико-архітектурних);

• «зворотня археологія» — зближення нового об’єкта зі старою будівельною технікою;

• «повсякденність реалізму і античності», яка створюється шляхом відомого «приниження» або спрощення застосованих класичних форм.

Таким чином, постмодерністське мистецтво характеризується не єдиним стилем, а сумішшю різноманітних образів, ідей і стилів. Наприклад, адміністративна будівля, побудована в постмодерністському стилі, може являти собою поєднання модерністських скла і сталі з середньовічними рильцями водостічних труб у вигляді фантастичних фігур і бароковими завитками.

Кривий будинок. Сопот. Польща

Будинок, що танцює. Прага. Чехія

Консоль ім. Нормана Фостера. Нью Йорк. США

Будинок-кактус. Роттердам. Голандія

Будинок Хааса. Відень. Австрія

Хай-тек (англійською hi-tech, від high technology — «високі технології») — напрям в архітектурі і дизайні, що зародився в надрах пізнього постмодернізму в 1970-х р. і знайшов широке застосування в 1980-х р. Головні теоретики і практики хай-тека в основному англійці — Норман Фостер, Річард Роджерс, Ніколас Грімшоу. Вважається, що сучасний хай-тек формує імідж найбільших комерційних фірм.

Характерні риси:

• складна простота, скульптурна форма, технологічність, структура і конструкція як орнамент, антиісторичність, монументальність, твори дуже функціональні, зручні;

• використання високих технологій у проектуванні, будівництві споруд;

• використання прямих ліній і простих фігур;

• широке застосування скла, пластику, металу;

• трубчасті конструкції з металу і сходи, виведені назовні будівлі;

• широке використання сріблясто-металевого кольору;

• часте звернення до елементів конструктивізму і кубізму.

До основних рис можна віднести також розщепленість освітлення, наприклад, бра з чіткістю ліній, практично повне виключення з інтер’єру дрібних деталей, використання новітніх технологій і різні світлові ефекти, що досягаються за допомогою дзеркал та інших поверхонь, що відбивають світло. Все це створює ефект просторого, добре освітленого приміщення.

Центр Помпіду. Арх. Р. Роджерс і Р. Піано. Париж. Франція

Будівля компанії Ллойдз, Лондон. Англія

Починаючи з 1990-х рр., хай-тек усе частіше намагається злитися з природою, не сперечатися з нею, але знайти діалог. Таким чином, поступово хай-тек переростає в біо-тек і еко-тек. Існують різновиди хай-тека:

• індустріальний хай-тек — індустріальні елементи, перекриття тощо;

• геометричний хай-тек: пошук нових несучих конструкцій будівель, прагнення до однієї точки опори будівлі, гвинтові конструкції, троси, мембрани, м’які оболонки;

• біонічний хай-тек: наукові основи, закони і форми живої природи, створення мікроклімату;

• слик-тек: глянсовий (переважно скляний) блиск фасадних поверхонь.

Біонічний хай-тек

Слик-тек

Чжуннань-центр (має бути завершено в 2020 році). Сучжоу. Китай

«Біо-тек» і «Еко-тек» — нові напрями в архітектурі — архітектура майбутнього

На початку XXI ст. світ зіткнувся з новими викликами і проблемами: занадто швидким прискоренням науково-технічного прогресу, невпинною індустріалізацією, гонкою промислового виробництва, ринковою конкуренцією, стрімким зростанням міст (темпами урбанізації) і зростанням чисельності населення. Наслідком цього стало нестримне швидке поглинання природніх ресурсів, потужний антропогенний тиск на біосферу Землі, зникнення цілих екосистем, забруднення природи промисловими викидами і відходами своєї діяльності, соціальна напруга тощо. В архітектурі з’явився так званий екологічний тренд «зеленого будівництва», який істотно трансформував хай-тек, з’явилися його нові різновиди — біо-тек і еко-тек.

Об’єднавши принципи біології, новітні інженерно-технологічні розробки і традиційну архітектуру, архітектори, які працюють у цих напрямах, прагнуть створити новий тип біонічних будівель, який є продовженням живої природи. Вони часто запозичують природні форми коконів, дерев, павутини, бджолиних стільників — все, що зустрічається в живій природі. Можна зустріти будівлі, схожі на мушлі молюсків, гнізда птахів, квіти рослин, кістяки риб і, навіть, крила метелика. Еко-біо-тек втілює концепцію, сенс якої створити новий простір для життя людини на зразок творінь природи.

Храм Лотоса. Нью-Делі. Індія

«Три грації» — архітектурний проект. Дубай. Об'єднані Арабські Емірати

Проект Шань-шуй-сіті. Пекін. Китай

Уважно розгляньте ілюстрації у підручнику. Чи сподобалася вам архітектура постмодернізму? Чому?

Кожен новий виток, новий напрям у світовій архітектурі нерозривно пов’язані з віхами в історії соціального розвитку людського суспільства, його прогресивними здобутками. Стиль модерн (модернізм, постмодернізм), виник на тлі підйому промислової індустрії, став уособленням своєї епохи. Напрями стилю прийняли і втілили в архітектурі по всьому світу, називаючи по-своєму в кожній країні у різний час (арт-нуво, югендстиль, функціоналізм, бруталізм тощо). Головною особливістю модерністського мистецтва стала відмова від традицій і пошук нових форм і концепцій. І сьогодні в мистецтві архітектури відбувається бурхливий розвиток різних напрямів, пошук нових художніх засобів, експериментаторство. І цей процес нескінченний, як немає кінця творчості.

Робота у групах

Чи любите ви фантазувати? Давайте разом створимо архітектурний проект будинку в стилі постмодернізму. Уважно прочитайте наші рекомендації і, по можливості, використовуйте їх.

Архітектурний проект

У конструкції будівлі використовуйте плавні лінії, що перетікають одна в одну, такі лінії, що подібні до ліній, які спостерігаються в довкіллі. Уникайте гострих кутів, великих завитків і вигинів. Незалежно від габаритів будівлі, вона повинна мати візуальну легкість.

Матеріали для будівництва можуть бути будь-якими — цегла, дерево, метал. Гарним рішенням стане поєднання різних фактур: дерев’яного фасаду, декорованого бутового каменю або червоної цегли. Також, в декорі фасаду можуть переважати скло, металеві та чавунні елементи. Актуальні мозаїчні округлі елементи, ліпнина, статуетки тощо.

Кольори — натуральні, стримані, можливо, з яскравими вкрапленнями, але без натяку на помпезність.

Вікна — обов’язково великі, можуть розташовуватися не симетрично, — це стосується і головного входу.

Балкони і еркери — зміщені від центральної осі, оформлені колонами, можливо, у вигляді спіралей. Наявність «закручених» елементів характерна для проектів будинків у стилі модерн — спіральні сходи, особливе розташування приміщень всередині.

Навколишній ландшафт повинен підкреслювати єдність стилю. На ділянці бажано, щоб були фонтани, водойми, різноманітні ажурні арки, альтанки з вітражами. Планування включає плавні лінії, переважає натуральний камінь, дерево і ковані елементи. В саду має бути багато простору і кілька поодиноких акцентів — великі дерева або групові посадки.