Підручник з Захисту Вітчизни. 10 клас. Гнатюк - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 13. АВТОМАТИЧНА ЗБРОЯ

◄ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА БОЙОВІ ВЛАСТИВОСТІ АВТОМАТІВ ►

В автоматів усі операції, пов'язані з перезаряджанням: досилання патрона в патронник, закривання каналу ствола, відкривання затвора після пострілу, витягування і видалення стріляної гільзи, - відбуваються автоматично за рахунок енергії порохових газів, яка виділяється під час пострілу.

Автомат з багнетом, підствольним гранатометом, нічним прицілом

Термін «автомат» застосовується в пострадянських країнах, в інших країнах така зброя називається автоматичними гвинтівками, автоматичними карабінами, штурмовими гвинтівками.

Найбільш поширеним представником цього виду стрілецької зброї є автомат Калашникова калібром 5,45 мм різних модифікацій, на базі якого будуть розглянуті питання цієї теми. На сьогодні налічується близько трьох десятків його моделей. Автомат призначений для знищення живої сили і ураження вогневих засобів противника. З нього ведеться автоматичний або одиночний (стрільба одиночними пострілами) вогонь. Для ураження противника в рукопашному бою до автомата приєднується багнет. На автомат може встановлюватися підствольний гранатомет, призначений для ураження противника осколковими боєприпасами. Для спостереження і стрільби під час природного нічного освітлення до деяких автоматів Калашникова приєднується нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).

Бойові властивості автомата

Автоматичний вогонь є основним видом вогню. Його ведуть короткими (до 5 пострілів) або довгими (до 10 пострілів) чергами і безперервно. Патрони подаються під час стрільби з коробчастого магазина, ємність якого складає 30 патронів.

Прицільна дальність стрільби в автомата Калашникова 1000 м. Найбільш ефективний вогонь по наземних і повітряних цілях на дальності до 500 м. Зосереджений вогонь з автомата по наземних групових цілях ведуть на дальності до 1000 м.

Дальність прямого пострілу по грудній фігурі - 440 м, по зростовій фігурі - 625 м.

Дальність убойної дії кулі - 1350 м.

Темп стрільби складає приблизно 600 пострілів на хвилину.

Бойова скорострільність під час стрільби чергами — до 100 пострілів на хвилину, одиночними пострілами - до 40 пострілів на хвилину.

Вага автомата АК-74 без багнета зі спорядженим патронами пластмасовим магазином становить 3,6 кг. Вага багнета з піхвами - 490 г.

Початкова швидкість кулі - 900 м/с.

◄ ПОНЯТТЯ ПРО БУДОВУ АВТОМАТА ТА РОБОТУ ЙОГО ЧАСТИН І МЕХАНІЗМІВ ►

Основні частини та механізми автомата АК-74

Автомат Калашникова складається з таких основних частин: 1 - ствол зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом та пістолетною рукояткою; 2 - дульне гальмо - компенсатор; 3 - кришка ствольної коробки; 4 - затворна рама з газовим поршнем; 5 - затвор; 6 - зворотний механізм; 7 - газова трубка зі ствольною накладкою; 8 - цівка; 9 - магазин; 10 - багнет; 11 - шомпол; 12 - пенал для приладдя.

У комплект автомата входять ремінь та сумка для магазинів.

У комплект автомата зі складаним прикладом, крім того, входить чохол для автомата з кишенею для магазина.

У комплект автомата з нічним прицілом входить також нічний стрілецький приціл. Ствол призначений для надання кулі спрямованого руху.

Ствол: а - зовнішній вигляд; б - казенна частина ствола в розрізі; в - переріз ствола; 1 - колодка прицілу; 2 - з’єднувальна муфта; 3 - газова камера; 4 - газовивідний отвір; 5 - основа мушки; 6 - різьба; 7 - патронник; 8 - виїмка для штифта ствола; 9 - кульовий вхід; 10 - нарізна частина

Ствольна коробка призначена для з’єднання частин і механізмів автомата, для забезпечення запирання каналу ствола затвором і запирання затвора.

Ствольна коробка: 1 - поперечний паз для кришки ствольної коробки; 2 - поздовжній паз для п’ятки направляючого стрижня зворотного механізму; 3 - відгини; 4 - направляючі виступи; 5 - перемичка для скріплення бокових стінок; 6 - відбивальний виступ для відбивання гільз (видалення стріляної гільзи з патронника за межі автомата); 7 - вирізи для запирання затвора; 8 - защіпка магазина

Прицільний пристрій призначений для наведення автомата при стрільбі по цілях, які розташовані на різних відстанях. Він складається з прицілу і мушки.

Приціл: 1 - колодка прицілу; 2 - пластинчата пружина; 3 - прицільна планка; 4 - хомутик; 5 - гривка прицільної планки; 6 - кнопка

Приклад і пістолетна рукоятка призначені для зручності дій автоматом при стрільбі.

Приклад і пістолетна рукоятка автомата: а - постійний (дерев’яний) приклад (у розрізі); б - приклад, що складається, у відкинутому положенні; в - приклад, що складається, у складеному положенні; 1 - антабка для ременя; 2 - гніздо для пенала приладдя; 3 - затильник; 4 - кришка; 5 - пружина для виштовхування пенала приладдя; 6 - фіксатор приклада; 7 - застібка приклада; 8 - верхня тяга; 9 - нижня тяга; 10 - обойма; 11 - наконечник; 12 - вісь; 13- пістолетна рукоятка; 14 - планка для приєднання нічного прицілу

Дульне гальмо-компенсатор призначене для підвищення кучності бою і зменшення енергії відбою.

Дульне гальмо-компенсатор: 1 - вінчик; 2 - вікна; 3 - щілина; 4 - компенсаційний отвір; 5 - виїмка для фіксатора; 6 - скіс; 7 - внутрішня різьба

Кришка ствольної коробки захищає від забруднення частини і механізми, розміщені у ствольній коробці.

Кришка ствольної коробки: 1 - ступінчатий виріз; 2 - отвір; 3 - ребра жорсткості

Затворна рама з газовим поршнем призначена для приведення в дію затвора і ударно-спускового механізму.

Затворна рама з газовим поршнем: 1 - канал для затвора; 2 - запобіжний виступ; 3 - виступ для опускання важеля автоспуска; 4 - паз для відгину ствольної коробки; 5 - рукоятка; 6 - фігурний виріз; 7 - паз для відбивального виступу; 8 - газовий поршень

Затвор призначений для досилання патрона в патронник, запирання каналу ствола, розбивання капсуля і витягання з патронника гільзи.

Затвор: а - остов затвора; б - ударник; в - викидувач; 1 - виріз для гільзи; 2 - виріз для викидувача; 3 - ведучий виступ; 4 - отвір для осі викидувача; 5 - бойовий виступ; 6 - поздовжній паз для відбивального виступу; 7 - пружина викидувача; 8 - вісь викидувача; 9 - шпилька

Зворотний механізм призначений для повертання затворної рами із затвором у переднє положення.

Зворотний механізм: 1 - зворотна пружина; 2 - спрямовуючий стрижень; 3 - рухливий стрижень; 4 - муфта

Газова трубка зі ствольною накладкою. Газова трубка призначена для направлення руху газового поршня. Ствольна накладка призначена для захисту рук автоматника від опіків при стрільбі.

Газова трубка зі ствольною накладкою: 1 - газова трубка; 2 - спрямовуючі ребра для газового поршня; 3 - передня з’єднувальна муфта; 4 - ствольна накладка; 5 - задня з’єднувальна муфта; 6 - виступ; 7 - пластинчата пружина

Цівка призначена для зручності дій і для захисту рук автоматника від опіків.

Цівка (дерев’яна): 1 - упор для пальців; 2 - виступ; 3 - пластинчата пружина; 4 - отвір для шомпола

Магазин призначений для розміщення патронів і подачі їх у ствольну коробку.

Магазин: 1 - корпус; 2 - кришка; 3 - стопорна планка; 4 - пружина; 5 - подавач; 6 - опорний виступ; 7 - зачеп

Багнет приєднується до автомата для ураження противника в бою. Крім того, його використовують як ніж, пилку (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту).

Багнет: а - лезо; б - рукоятка; 1 - ріжуча грань; 2 - пилка; 3 - загострена крайка; 4 - отвір; 5 - ремінь; 6 - кільце; 7 - зачел для ременя; 8 - металевий наконечник; 9 - з’єднувальний гвинт; 10 - поздовжні пази; 11 - застібка

Робота частин автомата

При пострілі частина порохових газів, які рухаються за кулею, після проходження нею газовивідного отвору потрапляють через цей отвір у газову камеру, тиснуть на газовий поршень (мал. 1) і відкидають його разом із затворною рамою в заднє положення.

Під час руху затворної рами назад, поки затворна рама не пройде певну відстань, яка забезпечує виліт кулі з каналу ствола, затвор продовжує замикати канал ствола (мал. 2).

Після проходження затворною рамою цієї відстані відбувається відмикання затвора, затвор витягає з патронника гільзу і викидає її назовні, затворна рама стискає зворотну пружину і зводить курок (ставить його на звід автоспуска) (мал. 3). У переднє положення затворна рама із затвором повертається під дією зворотного механізму, затвор при цьому досилає черговий патрон з магазина в патронник і закриває канал ствола, а затворна рама виводить шептало автоспуска з-під зводу автоспуска курка. Курок стає на бойовий звід. Замикання затвора здійснюється його поворотом навколо поздовжньої осі праворуч, у результаті чого бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки (мал. 4, 5).

Якщо перевідник виду вогню встановлено на автоматичний вогонь, то стрільба буде продовжуватись доти, доки натиснуто спусковий гачок і в магазині є патрони.

Якщо перевідник встановлено на одиночний вогонь, то при натисканні на спусковий гачок відбудеться тільки один постріл, для здійснення наступного пострілу необхідно відпустити спусковий гачок і натиснути на нього ще раз.

◄ ПІДГОТОВКА АВТОМАТА ДО СТРІЛЬБИ ►

Підготовка автомата до стрільби проводиться з метою забезпечення безвідмовної роботи його під час стрільби.

Для підготовки автомата до стрільби необхідно:

• провести чищення, оглянути автомат у розібраному вигляді і змастити його;

• оглянути автомат у зібраному вигляді;

• оглянути магазини.

Безпосередньо перед стрільбою прочистити насухо канал ствола (нарізну частину і патронник), оглянути патрони і спорядити ними магазини. Якщо автомат тривалий час був на морозі, то перед його заряджанням потрібно декілька разів вручну енергійно відтягнути назад і просунути вперед затворну раму.

◄ МОЖЛИВІ ЗАТРИМКИ І НЕСПРАВНОСТІ ПІД ЧАС СТРІЛЬБИ І СПОСОБИ ЇХ УСУНЕННЯ ►

Частини і механізми автомата при правильному поводженні і належному догляді тривалий час працюють надійно та безвідмовно. Однак у результаті забруднення механізмів, зносу частин і недбалого поводження з автоматом, а також при несправності патронів можуть виникнути затримки під час стрільби. Затримку, яка виникла під час стрільби, слід спробувати усунути перезаряджанням, для чого швидко відвести затворну раму за рукоятку назад до упору, відпустити її і продовжувати стрільбу. Якщо затримки не усунуто, необхідно з’ясувати причину її виникнення й усунути, як зазначено в таблиці 4.

Таблиця 4

Затримки і їх характеристика

Причини затримок

Спосіб усунення

Патрон не подається

Затвор у передньому положенні, але пострілу не відбулось - у патроннику немає патрона

1. Забруднення або несправність магазина

2. Несправність защіпки магазина

Перезарядити автомат і продовжувати стрільбу. При повторенні затримки замінити магазин.

При несправності защіпки магазина відправити автомат у ремонтну майстерню

Утикання патрона

Патрон кулею увіткнувся в казенний зріз ствола, рухомі частини зупинились у середньому положенні

Несправність магазина

Утримуючи рукоятку затворної рами, вилучити патрон, який увіткнувся, продовжувати стрільбу. При повторенні затримки замінити магазин

Осічка

Затвор у передньому положенні, патрон у патроннику, курок спущений - пострілу не відбулось

1. Несправність патрона

2. Несправність ударника або ударно-спускового механізму; забруднення або застигання змазки (відсутній або малий накол бойка на капсулі)

3. Заклинювання ударника в затворі

Перезарядити автомат і продовжувати стрільбу.

При повторенні затримки оглянути і прочистити ударник і ударно-спусковий механізм; при поломці або зносі ударно-спускового механізму автомат відправити в ремонтну майстерню.

Відокремити ударник від затвора і прочистити отвір в затворі під ударником

Гільза не виймається

Гільза в патроннику, черговий патрон впирається в неї кулею, рухомі частини зупинились у середньому положенні

1. Брудний патрон або забруднення патронника

2. Забруднення або несправність викидача або його пружини

Відвести рукоятку затворної рами назад і, утримуючи її в задньому положенні, відокремити магазин і видалити патрон, який увіткнувся. Видалити затвором або шомполом гільзу з патронника. Продовжувати стрільбу. При повторенні затримки прочистити патронник і патрони. Оглянути і очистити від бруду викидач і продовжувати стрільбу. При несправності викидача автомат відправити в ремонтну майстерню

Гільза прихоплена або не відбивається

Гільза не викинута зі ствольної коробки, а залишилась у ній попереду затвора або дослана затвором назад у патронник

1. Забруднення частин, які труться між собою, газових шляхів або патронника

2. Забруднення або несправність викидача

Відвести рукоятку затворної рами назад, викинути гільзу і продовжувати стрільбу.

При повторенні затримки прочистити газові шляхи, частини, які труться, і патронник; частини, які труться, змазати.

При несправності викидача автомат відправити в ремонтну майстерню

Затворна рама не доходить у переднє положення

Поломка зворотної пружини

Замінити пружину (в бойовій обстановці переднюю частину пружини повернути заправленим кінцем назад і продовжувати стрільбу)

◄ ПОРЯДОК НЕПОВНОГО РОЗБИРАННЯ І СКЛАДАННЯ АВТОМАТА ТА ЙОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ►

Порядок неповного розбирання автомата АК-74

Неповне розбирання проводиться для чистки, змащування та огляду автомата в такій послідовності:

Формуємо компетентності

Поміркуйте, чи можна розібрати автомат у разі порушення послідовності, а саме виконувати операції в такому порядку:

1, 3, 2, 5, 4, 6, 7, 8, 9;

1, 3, 2, 5, 4, 7, 6, 8, 9.

Порядок збирання автомата АК-74 після неповного розбирання

1. Приєднати газову трубку зі ствольною накладкою.

2. Приєднати затвор до затворної рами.

3. Приєднати затворну раму із затвором до ствольної коробки.

4. Приєднати зворотний механізм.

5. Приєднати кришку ствольної коробки.

6. Спустити курок з бойового взводу і поставити на запобіжник. Для цього натиснути на спусковий гачок і підняти перевідник угору до упору.

7. На різьбовий виступ основи мушки накрутити дульне гальмо-компенсатор до упору в основу мушки.

8. Приєднати шомпол.

9. Вкласти пенал у гніздо приклада.

10. Приєднати магазин до автомата.

Обслуговування автомата проводиться за допомогою спеціального приладдя. Воно призначене для розбирання, збирання, чистки, змащування автомата і пришвидшеного спорядження магазина патронами.

До приладдя належать: шомпол 1, протирка 2, йоржик 3, викрутка 4, вибивач 5, пенал 6, маслянка 7, обойми 8 і перехідник 9.

Шомпол застосовується для чищення і змащування каналу ствола, а також каналів і порожнин частин автомата. Він має головку з отвором для вибивача, нарізку для накручування протирки або йоржика.

Протирка призначена для чистки і змазки каналу ствола, каналів і порожнин інших частин автомата. Вона має внутрішню різьбу для накручування на шомпол і проріз для ганчір’я або клоччя.

Йоржик використовується для чистки каналу ствола розчином РЧС (розчин чистки ствола. Склад: вода питна - 1 л; вуглекислий амоній - 200 г; двохромовокислий калій (хромпік) - 3-5 г).

Викрутка і вибивач застосовуються при розбиранні і збиранні автомата. Виріз на кінці викрутки призначений для укручування й викручування мушки, а боковий виріз - для закріплення протирки на шомполі. Для зручності користування викруткою її вставляють у бокові отвори пенала. При чищенні каналу ствола викрутку вкладають у пенал поверх головки шомпола.

Пенал служить для зберігання протирки, йоржика, викрутки і вибивача. Він закривається кришкою. Пенал застосовується як рукоятка для викрутки при вкручуванні і викручуванні мушки і для повороту замикача газової трубки, а також як рукоятка для шомпола. Пенал має наскрізні отвори, у які вставляється шомпол при чищенні автомата, овальні отвори для викрутки і прямокутний отвір для повороту замикача газової трубки при розбиранні і збиранні автомата.

Одногорлова маслянка служить для зберігання змазки, її переносять у кишені сумки для магазинів.

Обойма служить для перенесення патронів і пришвидшеного спорядження магазина патронами. В обоймі поміщається 15 патронів. Вона має два поздовжніх пази і пластинчату пружину, яка утримує патрони від випадання. Крім того, пластинчата пружина забезпечує міцне з’єднання обойми з перехідником.

Перехідник служить для з'єднання обойми з магазином при спорядженні його патронами.

Автомат повинен бути справним і готовим до дії. Цього досягають його своєчасним і вмілим чищенням, змащуванням і правильним зберіганням.

Чищення і змащування автомата проводиться в таких випадках:

• при підготовці до стрільби;

• після стрільби холостими або бойовими патронами - відразу після закінчення стрільби;

• після наряду й занять у полі без стрільби - після повернення з наряду або польових занять;

Приладдя для обслуговування автомата

• у бойовій обстановці і на тривалих навчаннях - щоденно в періоди затишшя бою і під час перерв у навчаннях;

• якщо автомат не застосовується — не рідше одного разу на тиждень.

Після чищення автомат необхідно змастити. Змазку слід наносити тільки на добре очищену і суху поверхню металу негайно після чищення, щоб не допустити дії вологи на метал.

Для чищення і змащування застосовуються:

• розчин РЧС для очищення від порохового нагару ствола та інших частин, які піддавались впливу порохових газів. У металеві маслянки розчин РЧС наливати заборонено;

• рушничне мастило для змащування каналу ствола, частин і механізмів автомата після їх чищення при температурі вище за +5 °С;

• рідке рушничне мастило для змащування частин і механізмів автомата при температурі від +5 до -50 °С і для чистки автомата;

• ганчір'я або папір КВ-22 для обтирання, чистки і змащування всіх частин і механізмів автомата;

• клоччя (коротке льоноволокно), очищене від костриці, тільки для чистки каналу ствола.

Порядок чищення автомата:

1) Підготувати матеріали для чищення і змащування.

2) Розібрати автомат.

3) Оглянути приладдя і підготувати його для використання під час чищення.

4) Прочистити канал ствола.

Приладдя автомата, підготовлене для чистки: 1 - шомпол; 2 - протирка; 3 - пенал; 4 - викрутка; 5 - головка шомпола

Для чищення каналу ствола рідким рушничним мастилом треба протягти через прорізь протирки клоччя або ганчір’я. Налити на клоччя трохи рідкого рушничного мастила і пальцями легко пом’яти клоччя. Ввести шомпол з протиркою і клоччям у канал ствола. Просунути його по всій довжині каналу ствола кілька разів. Вийняти шомпол, змінити клоччя, просочити його рідким рушничним мастилом і в тому самому порядку прочистити канал ствола кілька разів. Після цього ретельно обтерти шомпол і протерти канал ствола чистим сухим клоччям, а потім - чистим ганчір'ям. Оглянути ганчір'я. Якщо на ньому будуть помітні сліди нагару (чорнота), іржі або забруднення, продовжувати чистку каналу ствола, а потім знову протерти сухим клоччям і ганчір'ям. Якщо ганчір'я після протирання вийшло з каналу ствола чистим, тобто без чорноти від порохового нагару або жовтого кольору від іржі, ретельно оглянути канал ствола на просвіт з дульної частини і з боку патронника, повільно повертаючи ствол у руках, при цьому особливу увагу звертати на нарізи і перевірити, чи не залишилось у них нагару.

Чищення каналу ствола розчином РЧС потрібно проводити йоржиком, змоченим у розчині. Потім канал ствола слід протерти клоччям. Чистку розчином РЧС продовжувати до повного видалення нагару, поки змочений розчином йоржик або клоччя не будуть виходити з каналу ствола без нагару або зелені. Після цього протерти канал ствола сухим клоччям, а потім чистим ганчір'ям. Наступного дня перевірити якість проведеного чищення. Якщо при протиранні каналу ствола чистим ганчір'ям на ньому буде виявлено нагар, провести чищення в тому самому порядку.

Після закінчення чищення нарізної частини каналу ствола так само вичистити патронник з боку ствольної коробки.

5) Газову камеру, газову трубку і дульне гальмо-компенсатор промити рідким рушничним мастилом або розчином РЧС і прочистити клоччям (ганчір’ям) за допомогою шомпола або дерев’яної палички. Газову камеру після чищення розчином РЧС насухо протерти ганчір'ям, оглянути канал ствола, щоб у ньому не залишилось сторонніх предметів, й обтерти ствол зовні. Газову трубку і дульне гальмо-компенсатор після чистки насухо протерти.

6) Ствольну коробку, затворну раму, затвор, газовий поршень чистити ганчір'ям, просякнутим рідким рушничним мастилом або розчином РЧС, після чого насухо протерти. Якщо для чистки після стрільби застосовується рідке рушничне мастило, газовий поршень, а також циліндричний виріз затвора покрити мастилом або обгорнути їх на 3-5 хв ганчір'ям, змоченим мастилом. Після цього за допомогою палички видалити затверділий пороховий нагар і насухо їх протерти. Те саме стосується і внутрішньої поверхні дульного гальма-компенсатора.

7) Решту металевих частин насухо протерти ганчір'ям, при сильному забрудненні частин прочистити їх рідким рушничним мастилом, а потім насухо протерти.

8) Дерев'яні частини обтерти сухим ганчір'ям.

9) Насадки, що самі світяться, у разі їх наявності, протерти чистим ганчір'ям, змоченим у воді або гасі, і після видалення бруду протерти цілик і мушку чистим сухим ганчір'ям.

10) Про закінчення чистки автомата солдат доповідає командиру відділення; потім за дозволом командира відділення проводиться змащування і збирання автомата.

Змащування автомата слід проводити в такому порядку:

1) Змастити канал ствола. Накрутити на шомпол протирку і протягти через прорізь протирки ганчір'я, просякнуте мастилом. Увести протирку в канал ствола з дульної частини і плавно просунути її два-три рази по всій довжині ствола, щоб рівномірно покрити його канал тонким шаром змазки. Змазати патронник і дульне гальмо-компенсатор.

2) Решту металевих частин і механізмів автомата за допомогою промасленого ганчір’я покрити тонким шаром змазки. Зайва змазка сприяє забрудненню частин і може викликати затримки під час стрільби.

Дерев'яні частини і насадки, що самі світяться, у разі їх наявності, не змащувати.

3) Після закінчення змащування зібрати автомат, перевірити роботу його частин і механізмів, вичистити і змастити магазини і приладдя, а потім автомат показати командиру відділення.

У холодну пору року при температурі +5 °С і нижче автомат можна змащувати лише рідким рушничним мастилом. При переході з одного мастила на інше потрібно ретельно видалити старе мастило з усіх частин автомата.

Зберігання автоматів і патронів

Автомат зберігається завжди розрядженим, при цьому магазин відокремлений, багнет знятий, курок спущений, перевідник на запобіжнику, хомутик прицілу встановлений на поділку «П». Автомат знімається із запобіжника тільки перед заряджанням і перед стрільбою.

При казарменому і табірному розташуванні автомат зберігається у ставниці, в особливому відділенні якої зберігаються також магазини, сумка для магазинів, багнет у піхвах, маслянка і чохол для автомата зі складаним прикладом і пенал для автомата зі складаним прикладом. Сумка для магазинів, ремінь і чохол повинні зберігатися чистими і сухими.

Ставниці, у яких містяться автомати та боєприпаси до них, зберігаються в кімнаті для зберігання зброї. Кімната для зберігання зброї має цілодобово перебувати під охороною осіб добового наряду.

Боєприпаси до зброї зберігаються в замкнених металевих шафах або ящиках.

Ключі від ставниць і кімнати для зберігання зброї мають бути постійно в чергового роти, а ключі від шаф і ящиків з боєприпасами - у старшини роти.

Патрони повинні зберігатися в сухому місці і по змозі закритими від сонячних променів. Поводитися з патронами слід бережно, оберігати їх від пошкоджень, вологи і бруду. Змащувати патрони забороняється.

Формуємо компетентності

Поміркуйте, чому не можна змащувати патрони.

◄ ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ ЗІ ЗБРОЄЮ ►

При поводженні зі зброєю необхідно дотримуватися таких правил:

1. Під час проведення стрільби всі дії зі зброєю дозволяється здійснювати тільки за командами керівника стрільб.

2. Після закінчення або у випадках перерв у стрільбі, а також під час передавання і отримання зброї необхідно, перш за все, переконатися в тому, що вона не заряджена.

3. У процесі стрільби тримати зброю тільки в напрямку стрільби або стволом угору, незалежно від того, заряджена вона чи ні.

4. Негайно припинити стрільбу і розрядити зброю в разі: надходження команди на припинення стрільби, появи білого прапора, що забороняє продовження стрільби, появи в секторі стрільби людей, тварин, при виникненні пожежі на полі, де встановлені мішені.

5. Пересування зі зброєю і її зберігання здійснювати із закритим затвором і спущеним з бойового взводу курком.

Категорично забороняється:

1. Заряджати зброю до команди керівника стрільб.

2. Направляти зброю на людей, у бік і в тил стрільбища, незалежно від того, заряджена вона чи ні.

3. Залишати де б то не було заряджену зброю і передавати її іншим особам.

4. Відкривати і вести вогонь із несправної зброї, несправними боєприпасами і при піднятому білому прапорі.

Словник термінів

Дальність прямого пострілу - найбільша прицільна дальність, під час стрільби на яку траєкторія не піднімається вище висоти цілі.

Прицільна дальність - дальність, яка відповідає найбільшій поділці прицілу автомата (у автомата Калашникова найбільша поділка - 10).

Шептало - деталь ударно-спускового механізму вогнепальної зброї, що утримує курок або ударник на бойовому чи запобіжному зводі.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ

1. Розкажіть, як спрацьовують частини та механізми автомата Калашникова під час руху затворної рами із затвором назад (уперед).

2. Назвіть складові частини автомата та розкажіть про їхнє призначення.

3. Які предмети входять до приладдя автомата? Яке призначення кожного з них?

4. Закінчіть речення.

I. Відпирання каналу ствола в АК-74 відбувається під час руху затворної рами...

А вперед

Б назад

В вправо

II. Заклинювання ударника в затворі призводить до...

А утикання патрона

Б осічки

В прихоплювання гільзи

III. Частинами автомата Калашникова є...

А ствол зі ствольною коробкою

Б сумка для магазинів

В зворотний механізм

5. Розкажіть про порядок чищення і змащування автомата. Які матеріали при цьому використовуються?

6. Як слід зберігати автомати і патрони?

Формуємо компетентності

Поміркуйте, до яких наслідків може призвести: порушення порядку чищення та змащування автомата; недотримання правил безпеки при поводженні зі зброєю.