Підручник з Основ правознавства. 9 клас. Наровлянський - Нова програма

Практичне заняття 1

Соціальні норми в житті людей

(Указівки щодо використання цього матеріалу вам надасть учитель).

1. Використовуючи знання з історії, літератури й інших предметів, порівняйте відомі вам види соціальних норм. Заповніть таблицю в робочому зошиті.

Види соціальних норм

Спосіб запровадження

Хто приймає (запроваджує)

Наслідки порушення

Форма закріплення

Норми моралі

Звичаї, традиції

Релігійні норми

Норми права

Корпоративні норми

2. Визначте, які соціальні норми порушено в наведених нижче прикладах.

1. Школяр не прийшов на зустріч, про яку завчасно домовився з однокласником, хоча мав змогу зробити це;

2. християнин уживав м’ясо під час Великого посту;

3. футболіст перед матчем ужив заборонений препарат — допінг;

4. учень не придбав квиток, коли сідав в електричку;

5. на прохання бабусі допомогти їй, онук відмовився й пішов гуляти;

6. член партії відмовився сплатити членські внески;

7. громадянка загубила свій паспорт.

3. Проаналізуйте ситуації, наведені нижче. Визначте, які види соціальних норм діють у кожній із цих ситуацій, хто є учасником відносин, які виникають, чи порушено соціальні норми.

1. 15-річний дев’ятикласник уранці пішов до школи. Перейшовши вулицю на пішохідному переході, хлопець побачив на дорозі бездомне цуценя. Він вирішив погодувати його й купив у магазині булочку. Однак, захопившись грою із собакою, хлопець запізнився на перший урок.

2. Дівчина запросила своїх друзів на день народження. Запрошені порадилися між собою й вирішили зробити спільний подарунок — замовили іменинниці великий торт і купили фотоапарат. Свято пройшло дуже добре, усі залишилися задоволені.

3. Побачивши плакати однієї з політичних партій, юнак прийшов на мітинг щодо захисту лісового масиву, де планувалася забудова. Невдовзі хлопець написав заяву про вступ до цієї партії, яка після сплати хлопцем вступного внеску була розглянута на зборах первинного осередку партії.

4. Під час чемпіонату України з футболу сталося зіткнення двох гравців. Унаслідок цього один із них отримав складний перелом ноги. Незадоволені глядачі, уболівальники команди, у якій грав «потерпілий», улаштували бійку з персоналом стадіону, у яку втрутилася поліція.

5. Готуючись до святкування Нового року, подружня пара купила ялинку, яку прикрасила у власній квартирі. Під час святкування їхній малолітній онук запалив бенгальську свічку, від якої ялинка спалахнула. Пожежу вдалося загасити рятівникам, яких викликали сусіди.

6. Під час відвідування зоопарку школярі, за пропозицією екскурсовода, кинули тваринам шматок м'яса, а потім спостерігали за ними.

4. Уявіть, що ви — учасники певних соціальних відносин, у яких діють різні соціальні норми. Зімітуйте ці ситуації, проаналізуйте їх і визначте, як ви маєте в них діяти.