Підручник з Географії. 9 клас. Надтока - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 34. ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ І ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ В УКРАЇНІ

• Поміркуйте, чи повною мірою представлено в Україні виробництво різних видів тканин, одягу, шкіряно-взуттєвої продукції.

РОЗМІЩЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В УКРАЇНІ. Текстильна промисловість займається виготовленням тканин і дає найбільшу частку продукції цього виду економічної діяльності (мал. 162 на с. 144). Виробництво тканини відбувається у три етапи: підготовка сировини, виготовлення прядива та його фарбування, виготовлення тканини.

Бавовняні, шовкові та джутові тканини виробляють з імпортної сировини, лляні — з власної, вовняні — частково з власної сировини (табл. 23).

Виробництво бавовняних тканин є провідним напрямом текстильної промисловості. Вони становлять 2/3 усього обсягу тканин. Бавовняну тканину виготовляють на комбінатах у Херсоні, Тернополі та фабриках у Києві та Донецьку.

Таблиця 23. Територіальна структура текстильної промисловості України

Продукція

Основні центри

Бавовняна тканина

Херсон, Тернопіль

Вовняна тканина

Чернігів

Шовкова тканина

Київ, Черкаси, Луцьк

Лляна тканина

Житомир

Конопле-джутові вироби

Одеса, Харків

Трикотажні вироби

Київ, Чернівці, Харків, Львів, Одеса

Назвіть підприємства швейної, хутрової або трикотажної промисловості, що функціонують у вашому населеному пункті або області.

Шовкові тканини становлять близько 8 % загального обсягу. Натуральний шовк виготовляють у Києві й Черкасах, штучний — у Києві.

Виробництво лляних тканин цілком спирається на вітчизняні ресурси. Найбільші підприємства розташовані в Житомирі та Житомирській області.

Конопле-джутові вироби виготовляють з імпортної сировини. Одеська джутова фабрика та Харківський канатний завод забезпечують потреби країни в цій продукції на 100 %.

Виробництво вовняних тканин зосереджене в Харкові, Одесі, Сумах, селищі Дунаївці Хмельницької області. У Чернігові функціонує камвольно-суконний комбінат.

Швейна промисловість опікується виготовленням готової продукції — пошиттям одягу. Її підприємства розташовані в усіх регіонах України. Загалом їх налічується близько 600. Найбільшими центрами є Львів, де функціонує фірма «Маяк», та Харків.

Шкіряно-взуттєва промисловість є досить важливим сегментом легкої промисловості України. Її центри безумовно тяжіють до споживача. Має місце й ресурсний чинник. Підприємства цього спрямування виробляють шкіряні вироби з натуральної шкіри та шкірозамінників, різні види взуття (табл. 24).

Хутрове виробництво в Україні представлене підприємствами, розташованими в Харкові, Києві, Івано-Франківську, м. Тисмениці Івано-Франківської області. Сировиною для цих підприємств є хутро кролів, лисиць, норок, які використовують для виготовлення хутрових і фетрових виробів (мал. 160).

Таблиця 24. Шкіряно-взуттєва промисловість України

Продукція

Основні центри

Шкіра та її замінники

Київ, Львів, Харків, Васильків, Бердичів

Взуття

Харків, Кривий Ріг, Одеса, Дніпро, Київ, Львів

Мал. 160. Хутряні вироби вітчизняних виробників

Україна і світ

85 % виготовлених в Україні суконь, плащів і костюмів із брендовими етикетками возять за кордон. Майстерність українських кравців уже оцінили британські компанії New Look, Marks & Spencer, Next, Laura Ashley й Top Shop, іспанська Zara, нідерландська Mexx, німецька Triumph, міжнародна компанія Esprit, а також ряд інших світових брендів, які розміщують замовлення в Україні за схемою давальницької сировини. Співпраця із закордонними замовниками не тільки допомогла вижити вітчизняній легкій промисловості, а й дала їй змогу долучитися до світових технологій, а також провести модернізацію обладнання. Сьогодні оснащення українських фабрик, на думку експертів, відповідає європейському рівню.

Галантерейна промисловість забезпечує виготовлення ґудзиків, голок, парасольок, поясів тощо. Її підприємства є в усіх областях. Трикотажна промисловість представлена в усіх обласних центрах і великих містах. Одне з найбільших її підприємств розташоване в Житомирі.

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ. Легка промисловість в Україні свого часу набула значного розвитку, але нині перебуває в стані тривалої кризи. Виробництво окремих видів продукції скоротилося вдесятеро. Вітчизняна продукція значною мірою витіснена дешевшими товарами з Китаю, Туреччини та інших країн. Сьогодні чимало підприємств легкої промисловості мають застаріле обладнання, що значно погіршує конкурентну спроможність вітчизняних товарів на ринку.

У нашій країні готовий одяг і хутрові вироби сьогодні виготовляють 6 тис. підприємств. При цьому діяльність більшості з них на 80-90 % ґрунтується на давальницьких схемах, а вироблена продукція йде на експорт.

У виробництві одягу малий і середній бізнес перебувають у вигіднішому становищі, ніж великий. Про це свідчить той факт, що лише в Києві закрилися дві найбільші швейні фабрики — «Україна» та «Ластівка», різко знизилися обсяги виробництва на підприємствах «Дана», «Каштан», «Юність». Аби вийти з такого стану, необхідна відповідна підтримка легкої промисловості та комплекс заходів, спрямованих на розвиток вітчизняного виробника.

НАРОДНІ ПРОМИСЛИ. Віддавна в Україні розвиваються народні промисли. Сьогоднішні їхні осередки — це лише залишки давньої ремісничої структури. Різні регіони України відзначаються тими чи іншими промислами: у районі Карпат поширене різьблення, на Поділлі — вишивка, Полтавщина відома своєю керамікою (табл. 25).

Таблиця 25. Різновиди народних промислів та їхні центри

Назва промислу

Назва населеного пункту

Область

Вишивка

с. Клембівка

Вінницька

Різьблення, килимарство, ткацтво

м. Косів

Івано-Франківська

Художнє ткацтво

м. Кролевець

Сумська

Кераміка

смт Опішня

Полтавська

Гутне скло

м. Львів

Львівська

Килимарство

смт Решетилівка

Полтавська

Декоративний розпис

смт Петриківка

Дніпропетровська

Підготуйте розповідь про народні промисли вашого краю.

Мал. 161. Експозиція Всеукраїнського фестивалю писанки в Києві, 2016 р.

Картографічний навігатор

Мал. 162. Карта «Легка промисловість України»

1. Знайдіть на карті (мал. 162) основні центри текстильної та шкіряно-взуттєвої промисловості в Україні.

2. У яких містах добре розвинена галантерейна промисловість?

Останнім часом збільшився попит на таку продукцію легкої промисловості, як українська сорочка. Національний одяг, оздоблений вишивкою, випускають підприємства Івано-Франківської, Вінницької та інших областей. Українська вишиванка — це не лише одяг, а й елемент національної культури й одна з ознак патріотизму (мал. 163).

Спорідненим із художніми промислами є виготовлення художнього скла та порцелянових виробів. Перший порцеляновий завод почав діяти в Україні в 1783 р. в м. Корець на Рівненщині. Тепер такі підприємства працюють у 12 областях. Художнім оздобленням порцеляни відзначаються підприємства Житомирської, Рівненської, Хмельницької та Харківської областей (мал. 166).

Крім цього, популярним в Україні є виробництво глиняного посуду й побутової кераміки (мал. 164). Такі підприємства діють у Полтавській, Дніпропетровській (мал. 165), Донецькій, Харківській та інших областях України.

Мал. 163. Відзначення Всесвітнього дня вишиванки

Дізнайтеся про історію й традиції свята вишиванки (мал. 163). Підготуйте розповідь про те, як його відзначають у вашому населеному пункті. Чи брали ви в ньому участь?

Мал. 164. Експозиція Національного музею-заповідника українського гончарства в смт Опішному (Полтавська область)

Мал. 165. Петриківський розпис (Дніпропетровська область)

Мал. 166. Гутне скло ручної роботи (м. Львів)

ДІЛОВИЙ ЩОДЕННИК

1. Основну роль у легкій промисловості відіграють текстильне, трикотажне та шкіряно-взуттєве виробництва.

2. До найважливіших текстильних виробів належать бавовняні тканини, що становлять 2/3 ткацької продукції.

3. Порцелянові вироби виготовляють у 12 областях країни.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. Які етапи охоплює процес виробництва тканин?

2. Назвіть основні центри виробництва взуття в Україні.

3. Схарактеризуйте структуру і значення текстильної промисловості.

4. Який чинник є найважливішим для розташування підприємств шкіряно-взуттєвої промисловості?

5. Підготуйте виступи та реферати про художні промисли вашого краю.

Проведіть ДОСЛІДЖЕННЯ

Малі й середні міста України — центри швейного виробництва

Для виконання цього дослідження вам знадобляться карта «Легка промисловість України», статистична інформація.

1. Доведіть або спростуйте тезу, що швейне виробництво у світі краще розвивається на засадах малого та середнього бізнесу.

2. Бровари (Київська область) є одним із центрів швейної промисловості в Україні. Поясніть причини розвитку тут цього виробництва.

3. Опрацювавши карту «Легка промисловість України» (мал. 162), визначте, у яких з малих та середніх міст розвивається швейне виробництво.

4. Поясніть, чому підприємства швейного виробництва здебільшого розташовані в малих і середніх містах.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.