Вступ до історії. 5 клас. Мороз - Нова програма

§ 28. СПОРТ І ДОЗВІЛЛЯ: МИНУЛЕ І ТЕПЕР

1. Якою є роль спорту в суспільстві?

Історія спорту є невід’ємною частиною історії всього людства. Дуже популярним він був в Стародавній Греції — батьківщині Олімпійських ігор. Перші сучасні Олімпійські ігри були проведені в 1896 р. в Афінах.

У 1994 р. Україна вперше у своїй історії взяла участь у Зимовій Олімпіаді як суверенна держава1.

Першою олімпійською чемпіонкою незалежної України стала Оксана Баюл (одиночне фігурне катання).

Нині спорт дуже популярний в усіх країнах світу. Періодично відбуваються чемпіонати країн, континентів та світу з певних видів спорту. Особливо популярними є ігрові види спорту, зокрема футбол, хокей, баскетбол, теніс. За спортивними поєдинками популярних команд спостерігають тисячі глядачів на трибунах стадіонів, спортивних залів і мільйони телеглядачів. Серед технічних видів спорту найпопулярнішими є мото- та автоперегони.

1. До 1994 року українські спортсмени брали участь в Олімпійських іграх в складі збірних Російської імперії, Польщі, Чехословаччини, Радянського Союзу та Об'єднаної команди (в 1992 році).

Поміркуйте

Чому спорт користується великою популярністю в світі?

Запам'ятайте

Спорт (англ. sport) — змагання за певними правилами та підготовка до цих змагань.

Оксана Баюл на Зимових Олімпійських іграх 1994 р.

Максим Яровий виборов друге «золото» на Зимових Паралімпійських іграх-2018 в лижних перегонах на дистанції 15 км

Важливою подію в світі є міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями — Паралімпійські ігри. Традиційно вони проводяться після Олімпійських ігор на тих же аренах. Своїми досягненнями спортсмени-паралімпійці доводять, що для сильної духом людини фізичні вади не є перешкодою для досягнення своєї мети.

Незалежна Україна славиться своїми спортивними здобутками. Українські спортсмени беруть участь майже в усіх міжнародних змаганнях і досягають значних результатів.

Футбольний клуб «Динамо» святкує перемогу в фіналі Кубку володарів кубків (1986 р.)

2. Як проводили дозвілля в минулому?

Дозвілля — це вільний від роботи, навчання або іншої обов’язкової діяльності час, у який людина відпочиває або вільно вибирає ті чи інші заняття, проводить час відповідно до своїх інтересів, здібностей і потреб.

До середини ХІХ ст. провідна роль в організації вільного часу людини належала народним традиціям, релігійним святам та сімейним обрядам (весілля, дні народження тощо). У містах велику популярність мали скоморохи та інші бродячі артисти. Чимало розваг очікувало на відвідувачів ярмарків, такі як цирк, народний театр, спортивні виступи в балаганах тощо. В Україні здавна молодь проводила дозвілля на вечорницях та досвітках.

Значні зміни у проведенні вільного часу та дозвілля відбуваються з кінця ХІХ ст. і до сьогодення. У цей час з’являється кінематограф, засновується чимало нових театрів, бібліотек, музеїв, паркових комплексів, стадіонів та інших культурно-розважальних закладів.

Дозвіллям є також різноманітні хобі — колекціонування, технічне конструювання, в’язання, фотографія, збирання грибів, вирощування квітів, риболовля і т.п. Головне — дозвілля варто проводити змістовно та з користю.

Поміркуйте

На основі тексту та ілюстрацій підготуйте відповідь на такі запитання: Якими були особливості проведення дозвілля в різні часи?

Фреска «Скоморохи». Софійський собор

На фресці зображено велику групу музикантів, що грають на струнних, ударних та духових інструментах

Ілля Рєпін. Вечорниці (1881 р.)

«Вулиця» — літній варіант вечорниць. Полтавщина (світлина С. Дудіна, 1894 р.)

3. Практична робота «Дозвілля в моїй родині: колись і тепер»

На минулому уроці ви отримали завдання — на основі інформації від рідних (батьків, бабусь і дідусів, інших родичів), а також доступних джерел (фотографії, відео тощо) порівняти ігри на дозвіллі (й іграшки) в минулому і тепер. Результати свого дослідження представте в класі.

Перевірте засвоєне на уроці

ЗНАЮ

1. Що означають такі слова?

• дозвілля

• спорт

РОЗУМІЮ

ВМІЮ

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

1. В чому причина популярності спорту в суспільстві?

2. Яку роль відіграє дозвілля в житті людини?

1. Опишіть, як проводили дозвілля в різні часи. Що було спільного, а що відмінного?

2. Підготуйте коротку розповідь про улюблений вид спорту та досягнення українських спортсменів в ньому.

1. Поміркуйте, як і чому змінювалися форми проведення дозвілля в різні історичні часи.

2. Висловіть власну думку про значення Паралімпійських ігор.

ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ

Висловіть судження, про роль спорту в житті суспільства.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст