Мистецтво. 7 клас. Масол

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Тема 3-4. Нове життя народних мелодій в інструментальній музиці

Жанр інструментальної обробки народних мелодій дуже поширений серед композиторів і виконавців. Зазвичай їх виконують ансамблі й оркестри народних інструментів, ансамблі пісні й танцю.

Павло Шольц. Фантазія (Варіації) на тему української народної пісні «Верховино, світку ти наш» для скрипки і фортепіано.

Як змінюється тема у варіаціях? Як відбувається інтонаційний, темповий, динамічний розвиток музики, яка роль контрасту у цьому?

Український композитор Георгій Майборода використав народні мелодії в «Гуцульській рапсодії», у якій оспівує природу Карпатського краю. Невеликий вступ нагадує награвання на трембіті, що відлунює в горах. Головна тема — радісно промениста, з чітким енергійним ритмом — малює звукову картину народного свята. Відома мелодія української народної пісні «Верховино, світку ти наш», розвивається від сумного до урочистого і переможного звучання.

Георгій Майборода. Гуцульська рапсодія (фрагмент).

Які нові якості знайомої вам пісні ви відчули у виконанні її оркестром? Порівняйте обробки мелодії в музичних формах варіацій та рапсодії.

Роман і Надія Федини. Танці Верховини

Народні мелодії стали основним матеріалом Другої симфонії Левка Ревуцького. Уже перші такти твору наповнені світлим поетичним розумінням світу, тонким відчуттям краєвидів України. Тема твору надзвичайно красива, вона легко запам’ятовується. Їй притаманний політ, порив вітру, втілення мрії. Можна сказати, що Левко Ревуцький створив величний гімн своєму народові.

Симфонія складається з трьох частин. Для втілення основних тем композитор використав сім народних пісень: у І частині — «Ой весна, весниця», «Ой не жаль мені», у II частині — «Ой Микито, Микито», «Ой там в полі сосна», «У Києві на ринку», у III частині — «А ми просо сіяли», «При долині мак».

Поет Максим Рильський так висловлювався про цей твір: «Друга симфонія сповнена красою українського поля, благородством народного серця, непереможними чарами народної пісні в дорогоцінній оправі симфонічної майстерності».

Лев Ревуцький. Симфонія № 2 мі мажор (фрагменти).

Охарактеризуйте музику кожної частини симфонії.

Портрет митця

Меморіальна дошка Левкові Ревуцькому в Києві

Лев (Левко) Миколайович Ревуцький (1889-1977) — український композитор, педагог, музичний і громадський діяч.

Мистецтва гри на фортепіано Левко почав навчатися дуже рано — з п’яти років. Професійну музичну освіту здобув у Київській консерваторії. З-поміж його видатних наставників був Микола Лисенко. Лев Миколайович пройшов шлях від сільського вчителя й керівника сільських хорів до професора консерваторії та голови правління Спілки композиторів України.

Левко Ревуцький — автор творів різних жанрів, зокрема двох симфоній і двох концертів для фортепіано. Серед його значних вокальних творів — кантата «Хустина», що написана на вірші Тараса Шевченка.

Композиторський стиль Л. Ревуцького формувався на основі глибокого й усебічного пізнання національного музичного фольклору та перетворення традицій сучасної професійної музики. Чималий внесок композитор зробив і в розвиток жанру обробки народних пісень. У його творчій спадщині налічується понад 120 обробок народних пісень, зокрема «Галицькі пісні», «Козацькі пісні», збірка для дітей «Сонечко».

Музичний фольклор значно впливає на розвиток сучасної інструментальної музики, у якій відбувається постійне оновлення засобів виразовості. Досить часто фольклор стає ознакою авторського мислення митця. Одним із прикладів може слугувати творчість українського композитора Мирослава Скорика. Зокрема, у «Карпатському концерті» він за допомогою прийомів звуконаслідування відобразив музичний ландшафт гір: тембри денцівок (карпатських сопілок) та особливі інтонації валторн, що нагадують звучання трембіт. Осучаснення інтонаційної та ритмічної палітри гуцульського фольклору — свідчення модерної музичної мови композитора.

«Я ретельно вивчав гуцульський фольклор, їздив у експедиції. Буквально вбирав усі ритми карпатського краю. Ходив різними селами, прислухався», — говорив Мирослав Скорик.

Мирослав Скорик. «Карпатський» концерт для оркестру (фрагмент).

Які ознаки жанру концерт? Які прийоми, характерні для музичного фольклору Карпат, використав композитор? Поясніть, чи відповідає програмна назва твору прослуханій музиці. Порівняйте її настрої з картиною «Карпати».

Василь Брензович. Карпати

Грає карпатська денцівка

Трембіти з експозиції Закарпатського краєзнавчого музею (м. Ужгород)

ВИШИВАНОЧКА

Слова і музика Наталії Май

2. Маю білу вишиванку, ще й намистечко,

і на свято зодягаю взимку й літечком.

Вишиванка розцвітає цвіт-калиною

і у серці оживає Україною.

Наталія Лашко. Два кольори (квілт, клаптикове шиття)

Мистецька скарбничка

Рапсодія — інструментальний або вокальний жанр вільної форми, що складається з різнохарактерних контрастних епізодів.

Концерт — жанр музичного мистецтва, в основі якого лежить принцип протиставлення звучання окремих груп виконавців або виконавського колективу і соліста.

Симфонія — жанр симфонічної музики, великий твір для оркестру.

  • 1. Чому, на вашу думку, обробки народних мелодій завжди є популярними й актуальними?
  • 2. Назвіть музичні жанри, які найбільше приваблюють композиторів для інструментальних обробок народних мелодій. Які «перетворення» можуть відбуватися з мелодіями у цих жанрах?
  • 3. Як музичний фольклор впливає на розвиток сучасної музики?
  • 4. З різних джерел дізнайтеся про творчість колективів, що популяризують народну музику у вашому краї.
  • 5. Колективна робота. Складіть сценарій радіопередачі «Народна музика і сучасність».

Хочу більше знати

Фольк — це пошук та відродження українського музичного етносу, автентичних мелодій та народних пісень різних регіонів України. А ще — це популяризація автентичної музики, насамперед серед молоді. Адже сучасне аранжування української музичної спадщини вдихає у неї нове життя.

Сучасні фолкгурти, як, наприклад, ДахаБраха, ONUKA, Go_A, у своїх композиціях вдало поєднують автентичні тембри українських народних інструментів і чарівного, майже магічного, вокалу з модерними ритмами, електронним звучанням. І ця яскрава і незвична музика захоплює слухачів своєю енергією, драйвом.

ONUKA

ДахаБраха

Go_A

У вільний час дослідіть творчість молодіжних фолкгуртів країн Європи і створіть добірку композицій, які найбільше сподобалися. Поділіться своїми відкриттями з однокласниками та однокласницями.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.