Мистецтво. 7 клас. Масол

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Тема 5-6. Палітра попмузики

Характерною особливістю сучасного мистецтва є проникнення масового розважального мистецтва в академічне і навпаки. Одним з яскравих прикладів такого явища стала творчість відомого на весь світ французького Гранд-оркестру під керівництвом Поля Моріа. Упродовж багатьох років Поль Моріа аранжував інструментальні версії популярних пісень, створював сучасні обробки творів класичної музики.

Оркестр Поля Моріа

«Під музику Вівальді» у виконанні оркестру під керівництвом Поля Моріа.

Поміркуйте, чому ця начебто легка розважальна музика залишається популярною вже понад пів століття.

Майкл Джексон — король попмузики

Попмузика як частина масової культури орієнтується на смаки пересічних слухачів. Відповідно при її створенні використовуються вже випробувані стандарти, як у поетичних текстах, так і в нескладних мелодіях, ритмах. Інструментарій зазвичай обмежується клавішними та ударними інструментами, електрогітарами й іншою електронною апаратурою. Вокальний стиль попмузики спрощений.

Попмузику створюють переважно з комерційною метою. Через засоби масової інформації вона стає частиною індустрії звукозапису та шоу-бізнесу.

Як відомо, багато зірок попмузики, наприклад Майкл Джексон, Мадонна та інші, стали відомими саме завдяки популяризації їхньої творчості в різних ЗМІ.

Мадонна

Суперзірка Вітні Г’юстон

Попмузику не можна ототожнювати з популярною музикою загалом, адже це лише один з її напрямів, що існує поряд з іншими улюбленими різними верствами слухачів зразками класичної і народної музики.

Вітні Елізабет Г’юстон — одна з комерційно найуспішніших виконавиць в історії музики. Статус суперзірки закріпився за американською співачкою після виходу на екрани фільму «Охоронець», у якому вона зіграла одну з головних ролей і виконала основні сінгли. Балада «І Will Always Love You» («Я завжди кохатиму тебе») з кінофільму стала світовим хітом — «гімном кохання». Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, до 2009 року Г’юстон була артисткою з найбільшою кількістю нагород у музичній індустрії (понад 400, зокрема сім нагород «Греммі» — найпрестижнішої в царині попмузики). Загальний обсяг проданих записів зірки сягає 170 млн копій.

Поміркуйте над тим, що саме визначає успіх виконавця популярної пісні: гарний від природи голос, емоційність і музикальність, майстерність вокально-інструментального аранжування, комерційна підтримка, реклама тощо.

Вищим зразком, який визначається рівнем популярності музичного матеріалу в масах, є шлягер. Як правило, це розважальна пісня на любовно-ліричні тексти, що характеризується шаблонністю як у музичному, так і в поетичному плані. Вона має яскраві, легкі для запам’ятовування деталі мелодики й аранжування, відповідає танцювальній моді або започатковує моду на нові танцювальні формули.

Шлягери сучасної зарубіжної попмузики (на вибір).

Яка тематика текстів цих творів? Поміркуйте, яку ідею несе кожний із них. Для чого створюється така музика? Порівняйте ці пісні з іншими зразками вокального мистецтва — академічного і народного. Спробуйте пояснити вплив популярної музики на світобачення сучасної людини. Чому, на вашу думку, одні естрадні пісні «живуть» десятиліттями, а інші стають піснями-одноденками?

Пам’ятник Володимиру Івасюку у Львові

Українська попмузика бере свій початок від естрадних пісень минулого століття. Вона поширювалася у двох напрямах — як оркестрова естрада, де пісні виконувалися під оркестр, і музика, яку виконували передусім вокально-інструментальні ансамблі (ВІА) з використанням електромузичних інструментів.

До «золотого фонду» відносять творчість легендарного ансамблю «Смерічка» з Буковини (60-90-ті роки XX ст.) та його солістів Назарія Яремчука і Василя Зінкевича. Цей ансамбль першим на вітчизняному ґрунті запровадив західноєвропейський біг-біт, поєднавши його з національними традиціями.

З-поміж зірок української естради — Софія Ротару, яка починала свою творчість як солістка ВІА «Червона рута» і була однією з перших виконавиць суперхіта української естради, який упізнають в усьому світі, — пісні Володимира Івасюка «Червона рута». Класикою жанру стали також пісні «Два кольори», «Пісня про рушник», «Черемшина», «Чорнобривці», «Марічка», «Мамина вишня», «Стожари», «Гай, зелений гай» та ін.

Василь Зінкевич

Назарій Яремчук

Софія Ротару

Музичний фільм «Пісня завжди з нами» (фрагменти).

Поцікавтеся, кого з виконавців та творців пісень української естради можна вважати класиками української попмузики. Дізнайтеся більше про творчість зображених на світлинах популярних артистів нашого часу.

Дмитро Монатік

Олег Винник

Оля Полякова

Дзідзьо

Портрет митця

Олег Шупляк. Мальви для Квітки

Квітка Цісик (1953-1998) — американська співачка з родини українських емігрантів. Її голос звучав у рекламних роликах брендових компаній Ford Motor Company, Coca-Cola, American Airlines та ін. Палка шанувальниця і пропагандистка українських народних пісень — нею записано два україномовні альбоми. Незабутніми у виконанні співачки стали народні пісні «Тече річка», «Ой не світи місяченьку», «Стоїть гора високая», «Взяв би я бандуру», «Верховино», а також популярні естрадні пісні українських композиторів «Я піду в далекі гори» В. Івасюка, «Два кольори» О. Білаша, «Черемшина» В. Михайлюка, «Пісня про рушник» П. Майбороди.

Сучасна українська музична індустрія мобільно реагує на потреби найвибагливішого слухача. Вітчизняні артисти створюють музику світового рівня в абсолютно різних форматах і жанрах, демонструючи якісний український саунд.

Завдяки сучасним технологіям талановитий музичний продукт досить швидко розповсюджується і знаходить свого шанувальника: достатньо завантажити його на один з інтернет-каналів і оцінка не забариться. А слухачу для отримання задоволення від треку або кліпу улюбленого музиканта достатньо просто увімкнути Інтернет і слухати онлайн цілодобово, насолоджуючись найсвіжішими хітами!

Червона рута — символ чистого й вічного кохання. Квітка, що існує лише в легендах, за якими вона цвіте один раз на десять років.

Мандруючи гірськими гуцульськими селами і шукаючи ключ до розуміння таємничого поняття цього чар-зілля, Володимир Івасюк створив пісню «Червона рута», яка, як і сам образ, є символом гарного, чистого в українській попмузиці.

Однойменний фестиваль, який ось уже понад 30 років проводять у різних містах України, відкриває нові яскраві таланти української сучасної музики.

ЧЕРВОНА РУТА

Музика і слова Володимира Івасюка

2. Бачу я тебе в снах,

у дібровах зелених,

по забутих стежках

ти приходиш до мене.

І не треба нести

мені квітку надії,

бо давно уже ти

увійшла в мої мрії.

Приспів.

Про творчість вашого улюбленого українського попмузиканта або гурту можна дізнатися за посиланням: https://uamusic.com.ua/artists/pop

Віртуальна екскурсія

Різні напрями й жанри попмузики широко представлені на пісенному конкурсі «Євробачення», який щорічно відбувається в країні переможця попереднього конкурсу. Багато відомих виконавців і рокгуртів були його учасниками: ансамбль «АВВА», рокгурт «Lordi», Тото Кутуньо, Хуліо Іглесіас, Селін Діон, Лара Фабіан, Патрісія Каас та інші. У 2004 і 2016 роках перемогу на цьому конкурсі здобули українські співачки — Руслана Лижичко з композицією «Дикі танці» і Джамала з композицією «1944» відповідно.

Українські учасники конкурсу Євробачення: Руслана, Джамала, Андрій Данилко (Верка Сердючка), Олександр Пономарьов, Тіна Кароль, Злата Огнєвіч, Melovin, Марія Яремчук

Мистецька скарбничка

Попмузика (англ. pop music, скорочення від popular music) — термін, яким позначають окремий напрям легкої (загальнодоступної) музики, що сформувався в англомовних країнах Заходу як явище сучасної молодіжної культури.

Популярна музика — музика різних форм і жанрів, що користується найбільшим успіхом у конкретний період часу у широкого кола слухачів.

Шлягер (від нім. — ходовий товар) — окраса сезону, синонім пісні-хіта.

  • 1. Які специфічні ознаки притаманні попмузиці? Які проблеми порушуються у творах сучасної популярної музики?
  • 2. Розкажіть про українських і зарубіжних зірок попмузики, особливості їхнього співу на конкретних прикладах.
  • 3. Який із прослуханих творів попмузики викликає радісні емоції, заряджає позитивною енергією, сприяє гарному настрою?
  • 4. Проведіть мінідослідження: визначте відповідно до власних уподобань найкращу десятку пісень попмузики. Обґрунтуйте свій вибір.
  • 5. Завдання за бажанням. У вільний час перегляньте в мережі Інтернет фільм-мюзикл «Шкільний мюзикл» («High School Musical»).

Мюзикл

Активний розвиток масової культури сприяв злету мюзиклу. У наш час це — найпопулярніший театральний жанр у світі. У чому ж секрет його успіху? Адже це складний спектакль для постановників, бо потрібно створити яскраве видовище з великою кількістю цікавих сценічних рішень, декораціями, дорогими костюмами, спецефектами, 3D-технологіями тощо. І до акторів мюзиклу висуваються високі вимоги — вони повинні бути універсальними: уміти співати (причому володіти різними вокальними техніками — від класики до джазу), бути хорошими драматичними акторами, танцювати на високому рівні в різних стилях. Тому на виконання ролей у мюзиклі відбирають переважно професійних акторів.

Мюзикл як жанр, заснований на синтезі мистецтв, увібрав у себе ознаки оперети (спів, розмовні діалоги, хореографічні номери), поєднуючи їх із рисами яскравого естрадного шоу.

Хочу знати більше

Народився цей музично-театральний жанр в Америці наприкінці XIX ст. Спочатку це були веселі розважальні музичні вистави без особливого сюжету. Але з часом зміст, сюжет, образи дійових осіб стали відігравати в мюзиклі важливу роль. Щоб вони були максимально доступними для сприймання, твір виконували мовою, зрозумілою глядачеві, тобто сучасною, загальновживаною, а зміст максимально наближали до життя пересічних людей.

Законодавцем мюзиклової моди довгий час був Бродвей — вулиця у Нью-Йорку, де розміщується велика кількість театрів. Багато бродвейських мюзиклів уже вважаються класикою жанру, і досі вони користуються популярністю. Шанувальники з усього світу мріють побувати на бродвейських музичних шоу.

Мюзикли «Кішки», «Hello, Dolly!», «Вестсайдська історія»

Багато мюзиклів отримали своє друге життя в кіно. Неабиякої популярності набули дитячі мюзикли, мультфільми та кінофільми-мюзикли.

Наприклад, мюзикл « Король Лев», створений за однойменним мультфільмом студії Болта Діснея, з піснями Елтона Джона і Тіма Райса, вважається найуспішнішою постановкою бродвейського мюзиклу.

Мультфільм «Русалонька» створено у стилі бродвейських мюзиклів за мотивами однойменної казки Ганса Крістіана Андерсена на музику Алана Менкена. Персонажі фільму-мюзиклу були задіяні в США в акції, що мала на меті привернути увагу до проблем негативного техногенного впливу на екологію світового океану.

Сцена з мюзиклу і кадр з мультфільму «Русалонька»

Сцена з мюзиклу і кадр з мультфільму «Король Лев»

Фрагменти з мюзиклів та мультфільмів «Король Лев», «Русалонька».

Порівняйте й охарактеризуйте театральну виставу і мультфільм. Пригадайте, які фільми-мюзикли ви вже бачили. У чому виявляються жанрові особливості цих творів?

Хочу знати більше

Мюзикл «Шкільний мюзикл» «High School Musical» (реж. К. Ортега), створено компанією Walt Disney Pictures про підлітків, їхню дружбу, прагнення бути собою і, звичайно ж, про любов до мистецтва, зокрема співу. Фільм має продовження: «Шкільний мюзикл: Канікули» та «Шкільний мюзикл: Випускний».

«High School Musical-1 «увійшов до Книги рекордів Гіннеса як перший фільм-мюзикл, дев’ять саундтреків з якого одночасно було внесено до списку 100 найпопулярніших пісень (на сайті Billboard Hot 100). Окремі саундтреки ставали платиновими та золотими сінглами у країнах Європи. У США диск із музикою до цього фільму визнали альбомом № 1 2006 року.

Х/ф «Шкільний мюзикл» «High School Musical» (фрагменти).

Охарактеризуйте манеру співу виконавців. Порівняйте її з оперним вокалом. У яких, на вашу думку, стилях поставлено танцювальні номери фільму? Як спілкуються між собою герої фільму? Яка головна ідея твору?

Мистецька скарбничка

Мюзикл — музично-сценічна вистава або музичний фільм, основу якого складають виражальні засоби естрадної і побутової музики та різних стилів хореографії. Усе це об’єднано єдиним художнім задумом, наскрізним драматургічним розвитком.

  • 1. На прикладі прослуханих фрагментів із мюзиклів узагальніть ознаки цього театрального жанру.
  • 2. Порівняйте ознаки опери, балету та мюзиклу.
  • 3. Чому постановка мюзиклу вважається непростим завданням і для постановників, і для артистів?
  • 4. Завдання за бажанням. У вільний час перегляньте мюзикли «Маленький принц», «Аладдін» тощо. Порівняйте їх з анімаційними інтерпретаціями.
  • 5. Мистецький проект. «Шкільний мюзикл»: обговоріть, яку ідею доцільно розкрити в сюжеті; напишіть невеликий сценарій, продумайте вокальні і танцювальні номери, музичний супровід. Оберіть режисера, звукорежисера, проведіть кастинг акторів. Зробіть рекламу. Презентуйте свій твір наприкінці навчального року.


Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.