Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Масол - Нова програма

Мистецька мозаїка

Мистецтво чарівних форм, візерунків, кольорів

Дивовижні зразки декоративної творчості — результати праці й таланту майстрів багатьох поколінь — оточують нас повсюди й повсякчас.

Мейсенська порцеляна. Спроби вироблення європейської порцеляни почалися в Італії: спочатку у Венеції, згодом — у Флоренції при дворі Медічі. У ХVІІІ ст. цей вид декоративно-ужиткового мистецтва набув надзвичайного розвитку в Голландії (Делфт), Австрії (Відень), Німеччині (Мейсен).

Порцеляна з Делфта

Порцелянова статуетка з Мейсена

Фірмовий знак мейсенської порцеляни — схрещені блакитні лицарські мечі — відомий уже триста років. Своєю славою вона багато в чому завдячує художнику Йоганну Герольдту, який створив надзвичайний декор із квітів, що здавалися живими, а також скульптору Йоганну Кендлеру, який створював дрібну пластику в стилі рококой. Й. Кендлер увів обробку тарілок плетінкою, посуд у вигляді виноградного грона, лимонів, груш. У вазах і сервізах майстри використовували накладні прикраси: квіти, людські фігури, лебедів і дельфінів тощо. Успіх виточених мейсенських виробів був величезний і мав у Європі численні наслідування, а згодом і чимало підробок.

Мейсенська порцеляна

Богемське скло. Унікальний кришталь Bohemia став однією з візитівок Чехії. Вишуканий богемський посуд — популярний атрибут ресторанів Європи. Люстрами з чеського кришталю можна милуватися у найзнаменитіших залах світу: Версальському палаці у Франції, оперному театрі Ла Скала в Італії. Вони прикрашають інтер’єри відомих готелів світу, урядових будівель. Богемський кришталь став ознакою не лише достатку, а й гарного смаку.

Кришталь Bohemia: ваза, люстра (з султанського палацу Долмабахче у Стамбулі)

Щоб перевірити якість виробу Bohemia, легким дотиком змусьте скло задзвеніти: ознака справжності — кришталево-чисте звучання, що нагадує звук камертона. Якщо ж ваза не «заспіває мелодійно», — шукайте її батьківщину не в Богемії, а деінде інше.

Swarovski. На прикрасах із кришталю цього відомого на весь світ бренду спеціалізується австрійська компанія Swarovski. Сімейний бізнес виник ще у XIX ст. Даніель Сваровскі вів бізнес чесно: відправляючи свої вироби в будинки моди Парижа, він повідомляв, що його камінці не коштовні. Коко Шанель гідно оцінила штучні діаманти, які виблискували як справжні (при доступній вартості), і після перших показів модного одягу, прикрашеного їхнім блиском, до Даніеля прийшла... всесвітня слава. Понад сто років компанія Swarovskі зберігає секрети технології перетворення звичайного скла в елітний виріб із багатогранним мерехтінням: біжутерію, інкрустовані побутові речі.

Аксесуари з кристалів Swarovski

Пофантазуйте і запропонуйте власні бюджетні дизайн-ідеї застосування кристалів Swarovski (для одягу, сумок, окулярів, канцелярського приладдя, техніки тощо).

Вишивка в декоративно-ужитковому мистецтві регіонів України

Вишивка — поширений вид українського декоративно-ужиткового мистецтва, якою оздоблюють одяг, хустки, рушники, скатертини та інші предмети інтер’єру. У кожному етнографічному регіоні нашої країни сформувалися свої оригінальні орнаменти, узори й художні техніки вишивання (хрестик, гладь тощо). Вироби вишивали, наділяючи спеціальними символами-знаками. Вишиті рушники застосовували під час урочистих подій: весілля, святкування народження дитини, зустрічі гостей.

Полісся

Східне Поділля

Буковина

Слобожанщина

Український інститут історії моди (перший у країні інтерактивний центр історичного та сучасного одягу) та журнал Vogue UA створили проект EthnoVogueUA, у якому було відтворено образи жінок та чоловіків в етнічному вбранні з різних куточків України.

Карта вишивок України