Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Масол - Нова програма

§ 1.2. Музично-танцювальна магія африканців

Своїм корінням африканська музика і танці сягають сивої давнини. Свідченням цього є стародавні наскельні малюнки із зображенням танцюючих фігур.

Чи доводилося вам спостерігати, як співають і танцюють африканці? Яке емоційне враження викликає їхнє виконання?

В африканській музиці розрізняють дві великі гілки:

1 музика Північної Африки (Єгипту, Марокко, Лівії, Алжиру, Тунісу), де поєдналися музичні традиції корінних народів Африки з музичними досягненнями багатьох інших країн;

2 етнічна музика африканців, що живуть на південь від пустелі Сахара (вона має низку самостійних гілок).

Стилізація африканських мотивів

Практично всі північноафриканські народи прийняли іслам, унаслідок чого їхня культура зазнала арабо-мусульманського впливу.

Традиційна музика Тропічної Африки формувалася серед народів негроїдної раси в центрі, на півдні й заході. Отже, утворився своєрідний сплав, у якому превалюють традиційні елементи — складна ритмічна структура (поліритмія).

Наскельні малюнки з Африки

У багатьох країнах континенту набули популярності гріоти — професійні співці і музики, які писали й виконували музику та вірші. Ті, кого запрошували до родин вождів, мали оспівувати благородні справи предків, а також подвиги і мудрість господарів. Інші ж мандрували, співаючи і граючи на святах.

Виконавець на джембе

Прослухайте і порівняйте гру різних виконавців на джембе. Спробуйте відтворити елементи поліритмії (робота в парах).

Інструментарій народів Африки вирізняється різноманітністю. Основу традиційної музики Африки становить група ударних, в якій центральне місце відведено різним за формами й розмірами барабанам. Від мініатюрного брязкальця до гігантів заввишки у два метри й більше. «Мову» знаменитих там-тамів туземці засвоюють із раннього дитинства. Для африканців звуки цього інструмента супроводжують усе життя: барабани звучать при народженні дитини, на весіллі, під час спілкування з духами, вони скликають людей племені до праці, на полювання, сигналізують про початок війни. Поширений у багатьох регіонах континенту джембе — барабан у вигляді кубка — має поверхню з натягнутої козячої шкіри, на якій грають долонями.

Африканські барабани

Цікаво, що удари барабанів не лише супроводжують спів і танці, а й використовують для комунікації, наприклад, щоб скликати збори племені. Склалися своєрідні «фрази», які означають «народження», «небезпека», «смерть» тощо. На великі відстані ця ритмічна інформація надходить за допомогою естафети.

Калимба

До якої групи інструментів, на вашу думку, належить калимба?

Найдавнішою і найпоширенішою після барабанів є калимба, що, як і там-там, має в різних племен численні різновиди й відповідні назви. Характер звука залежить від форми і розмірів інструмента: великим — притаманний низький гул (рокіт басів), маленьким — абсолютно прозоре, крихке звучання, схоже на музичну шкатулку. Калимбу називають «африканське ручне фортепіано».

Балафон

У музичній культурі Африки, особливо на півдні, існує близько 50 різновидів балафонів. До групи ударних інструментів належать також брязкальця, виготовлені з голок дикобраза, металеві дзвіночки, тріскачки, надто популярні в музичних ансамблях країн Південної Африки.

Не менш багата і струнна група традиційних музичних інструментів. Одним з найдавніших в Африці є музичний лук — гнучка палиця, до кінців якої кріплять струни. Багато народів континенту використовують кору. На сході Африки поширена ефіопська ліра (крар).

Ліра (крар)

Різноманітні також духові інструменти Африки: роги, флейти, труби.

Кора

Пісні африканських племен різноманітні за жанрами: колискові, трудові, ліричні, релігійні тощо. У період боротьби за незалежність у багатьох країнах набули поширення героїчні пісні, у яких славили батьківщину, звучали заклики до боротьби за її свободу. У часи європейської колонізації музика була чи не єдиною формою вираження національної самосвідомості африканців. Навіть під час богослужіння використовували традиційні народні інструменти.

Музичний лук

Ріг, виготовлений із рогів антилопи куду

Хва, єо, Хва!

Веселко, веселко!

Ти так високо сяєш

Над лісом безкраїм

Посеред чорних хмар,

Ділиш небо навпіл

І кидаєш долу

Громи переможні

Й ті грізні громи,

Що страшно гуркочуть...

Чи гнів твій на нас?

Спробуйте зімпровізувати мелодію «Веселкової пісні», намагаючись передати емоції захоплення від сили й краси природи.

Музика і танці — найважливіші елементи численних обрядів африканців. Наведемо приклад. Коли пігмеї, що живуть у тропічних лісах Африки, побачать веселку, вони зупиняють роботу чи полювання, дивляться на це небесне диво, що є символом Бога, і починають співати або, радше, тягти майже на одній ноті свою «Веселкову пісню». У країні, де там-там настільки красномовно передає звістки на відстані, відокремити музику від танцю доволі складно: звуковий ритм і ритм рухів мають виразність однакової сили. Танцювати африканці вчаться так само безпосередньо, як говорити. Для них танець — не спосіб розважитися, а засіб самовиразитися, висловити свої переживання за допомогою рухів тіла, тобто способом, не менш виразним, ніж мовлення. Коли африканські племена ритмічно тупають ногами, здається, що їхні рухи несвідомі. Тіло танцівника, легке і гнучке, як ліана, наслідує політ птахів чи трепет квітки, передаючи рухом не лише емоції, а й думки та вчинки. Танець наближає до природи, до потаємних сил.

Чоловічий танець із барабанами

Танці, пов’язані з різними обставинами життя, настільки ж численні й різноманітні, як самі ці обставини. Наприклад, на початку сезону дощів усі родини на заклик там-таму збираються на обрядове свято першої оранки. Повернення із вдалого полювання або примирення вождів святкують у танцювальному екстазі під ритми барабанів. Аби зцілити хворих, африканці виконують пісні-заклинання і «цілющі» танці, адже, за твердженням знахарів, вони здатні лікувати хвороби.

Своєрідні африканські музичні й хореографічні традиції, привезені рабами з Африки в Новий світ, вплинули на культуру країн Північної і, особливо, Латинської Америки (Бразилії, Гаїті, Куби). Трансформація цих традицій у новому середовищі, насамперед ритмічно-імпровізаційних, спричинила появу у США блюзу, джазу.

Жіночий танець

Нігерійська кіношкола має назву Ноллівуд (за аналогією з Голлівудом). Ймовірно, сюрпризом для багатьох стане той факт, що молодий кінематограф Нігерії за кількістю щорічних прем’єр обігнав США і став другою кіноіндустрією світу після Індії. Малобюджетні фільми знімають без репетицій, отже, актори змушені імпровізувати. Африканські митці довели, що сила кіно не в бюджеті, а в сюжеті — актуальному і захопливому.

Про міжетнічний конфлікт кінця ХХ ст. знято історичну драму «Готель Руанда» (реж. Т. Джордж, 2004).

Фільм «Королева Катве» (реж. М. Наїр, 2016) оповідає про дівчинку Феону з багатодітної сім’ї з міста Катве в Уганді. Волею випадку в неї виявилися здібності до шахів, і вона стає переможцем міжнародних олімпіад.

Рекордну кількість відвідувань зафіксовано щодо кінокомедії про плем’я бушменів «Напевно, боги зійшли з розуму» (реж. Дж. Ейс, 1980), знятій у Південній Африці й Ботсвані. Тільки у Франції було продано 6 млн квитків!

Міжнародні премії «Оскар» і «Золотий глобус» отримав фільм «Цоці» (реж. Г. Худ, 2005).

У вільний час перегляньте згадані фільми. Створіть сценарій кліпу про музику і танці народів Африки.

Постер фільму «Королева Катве»

Мистецька скарбничка

Балафон — африканський ударний музичний інструмент із дерев’яних пластин різної довжини, скріплених шкіряними ремінцями; під ними розміщені резонатори (гарбузи), у які насипають насіння для утворення деренчання. Грають паличками.

Джембе — західноафриканський барабан у формі кубка із суцільного стовбура дерева (60 см), на який натягнута шкіра тварин.

Калимба (або каримба, малімба, селімба, мбіра, цанца тощо) — африканський щипковий інструмент, що має численні різновиди й назви. На корпусі (з дерева, гарбуза чи панцира черепахи) розміщено від 4 до 30 металевих пластин-язичків.

Кора — багатострунний щипковий інструмент, поширений у Західній Африці, за звучанням нагадує арфу.

Там-там — стародавній африканський ударний музичний інструмент, що має велику кількість різновидів.

1. Назвіть особливості музики Північної Африки. Які культурно-історичні явища вплинули на її розвиток?

2. Які музичні інструменти поширені в народів Тропічної Африки?

3. Розкажіть про значення музики і танцю в житті африканців.

4. Проведіть дискусію на тему: «Африканський танець — думки й почуття, виражені в русі», висловіть і поясніть власне ставлення до музично-танцювального мистецтва народів Африки. Подумайте, які танці можна застосовувати як релаксацію у разі перевтоми.

5. Практикум. Варіант 1. Спробуйте поімпровізувати під ритми барабана танці в африканському стилі, імітуючи, наприклад, стрімкий і переможний політ яструба, ніжний трепет квітки або інші явища. Варіант 2. Виконайте приспів пісні «Хафанана» Афріка Сімона (караоке) — це зарядження позитивними емоціями.