Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Масол - Нова програма

ТЕМА 7. Художня спадщина України

Вступ

Мистецтво України — унікальне явище у світовій культурі, що в яскравій палітрі мистецьких образів утілює ментальні риси українців: героїзм і прагнення до свободи, ліричність та емоційність, гумор і життєвий оптимізм. Українці завжди прагнули досконалості в усьому — від краси в довкіллі, побуті, одязі до гармонії в душі.

Стела і геодезичний знак географічного центру Європи, встановлені поблизу села Ділове Закарпатської обл.

Українське мистецтво — це велич давньоруських храмів і духовна енергетика іконопису, неповторність ліричних пісень, дум і хорового багатоголосся, мудрість поетичного кіно і козацький гумор анімаційних шедеврів. Мистецтво — ядро художньої культури — розвивається під впливом певного соціального середовища. Художню культуру українського народу важко усвідомити без розуміння логіки її історичного поступу в межах європейського культурного регіону, загальноєвропейських стилів і напрямів. Тому під час розгляду окремих видів мистецтва враховано цей контекст. Водночас слід завжди пам’ятати про умовність періодизації, хронологічних рамок, надто коли це стосується неоднозначних і національно своєрідних художніх явищ.

Олександр Токарев. Викрадення Європи, Одеса

Географічний центр Європи гіпотетично міститься на території нашої держави на Закарпатті біля кордону з Румунією. Тут розташовано геодезичний знак, на якому є напис латинською мовою: «Це постійне, точне, вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році». Поряд поставили стелу з написом, що саме тут — центр Європи. На звання центру також претендують кілька інших місць у сусідніх країнах, адже цей статус залежить від способу обчислень і визначення європейських кордонів.

Грецький міф про виникнення Європи відображено в українському мистецтві.

Юрій Мацик. Викрадення Європи

Враховуючи багатство досягнень у мистецтві України, з якими ви вже частково ознайомлювалися упродовж вивчення мистецтва в основній школі, пропонуємо, як і в попередніх параграфах, частину художньої інформації опановувати самостійно, узагальнюючи свої знання і компетентності. (Список тем для самостійного дослідження з використанням різних джерел, зокрема інтернету, див. у додатку 1).

Порівняйте інтерпретації міфу про викрадення Європи українських і зарубіжних митців.

§ 7.1. Архітектура

Археологічні знахідки на теренах України свідчать, що в процесі еволюції людини зароджувалися різні види мистецтва.

Національний художній музей України, Київ

Вершиною неолітичного періоду вважають славнозвісну трипільську культуру (V—ІІІ тис. до н. е.), що існувала на території сучасної України, а також Молдови й Румунії, задовго до появи єгипетських пірамід. Ці поселення вважають першими виявами цивілізації на території нашої країни та наймасштабнішими на теренах тогочасної Європи.

Модель трипільського храму

Із яких джерел можна дізнатися про стародавнє мистецтво України?

Руїни Ольвії, Миколаївська обл.

Пригадайте і назвіть пам’ятки художньої культури України періоду Київської Русі, внесені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

У VI ст. до н. е. в Північному Причорномор’ї були засновані античні міста-поліси: Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра та ін. Архітектура колишніх грецьких колоній орієнтувалася на античні зразки й сягала високого рівня.

Софійський собор у Києві

Мистецтво Київської Русі — гордість і слава України. Контакти з візантійською культурою, а потім і прийняття християнства (988) вплинули на розвиток архітектури. Видатна пам’ятка світового зодчества — Софійський собор, закладений князем Ярославом Мудрим (1037). Архітектура пірамідальної композиції урочисто-святкова, що підкреслюється ритмом 13 бань. У Чернігові та інших містах розгорнулося будівництво мурованих храмів. Гармонійні форми давньоруського сакрального зодчества, що належали до типу хрестовокупольних, захоплювали сучасників своєю величчю.

Спасо-Преображенський собор у Чернігові

Роздивіться архітектуру Київської Русі. Яка роль куполів у наданні величі давньоруським храмам?

У польсько-литовський період (XIV—XVI ст.) культурний центр України перемістився до Галицько-Волинського князівства. Деякі фахівці називають цей період східнослов’янським Відродженням (стосовно Польщі, Литви, України, Білорусі) за аналогією з північним Відродженням, що продовжило ідеали італійського Відродження. На розвиток українського мистецтва впливали насамперед ренесансні традиції, що змінили візантійські, нерідко перемішуючись із романськими й готичними. Цьому сприяла географічна близькість до країн Центральної Європи. Ідеї Ренесансу відкривали нові обрії для вітчизняного мистецтва, якому вдалося зберегти й продовжити самобутні досягнення попередньої епохи Київської Русі.

П’ятницька церква у Чернігові

Як і в Європі, на теренах України будували замки: в Хотині, Кам’янці-Подільському, Меджибожі, Олеську, Мукачеві та ін. Найстарішим є Луцький замок (сер. XIV ст.). Усі споруди, навіть церкви, будували як фортеці.

Хотинська фортеця, Чернівецька обл.

Покровська церква-фортеця у Сутківцях, Хмельницька обл.

Оборонно-палацову архітектуру магнатських резиденцій Львівщини репрезентують такі замки: Підгорецький, Олеський, Золочівський, замок у місті Жовква. Історія цих пам’яток оповита містикою, сповнена легенд і таємниць.

Луцький замок (замок Любарта)

Золочівський замок, Китайський та Великий палаци, Львівська обл.

Визначте, до якого загальноєвропейського стилю належать представлені на ілюстраціях споруди. Під час канікул здійсніть подорож туристичним маршрутом «Золота підкова Львівщини», щоб ознайомитися з архітектурою старовинних українських замків.

Провідну роль у розвитку мистецтва тієї доби відігравав Львів. Нові західні ідеї митці творчо поєднували з національними традиціями. Приміром, кам’яниця заможного купця Костянтина Корнякта нагадує палац (архітектор Петро Барбон).

Будинок купця Корнякта на площі Ринок у Львові, фасад (зліва), внутрішній дворик (справа)

Порівняйте будинок Корнякта з італійськими палацами епохи Відродження. Зверніть увагу на триповерховий фасад, аркаду внутрішнього дворика.

Архітектурний ансамбль православного Львівського братства об’єднує Успенську церкву, монументальну вежу Корнякта та каплицю Трьох Святителів. У спорудах помітні риси української народної дерев’яної архітектури.

Ансамбль Успенської церкви (зліва) та каплиця Трьох Святителів (справа) у Львові

Декоративний рельєф фасаду каплиці Боїмів і статуї святих у нішах між колонами — зразок синтезу архітектури й скульптури. Стеля поділена на квадрати, в кожному з яких розміщено погруддя святого або ангела. Ця пам’ятка свідчить, що мистецтво України, попри всю його національну своєрідність, належить до європейського культурного регіону.

Каплиця Боїмів у Львові (фасад та інтер'єр)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці у с. Нижній Вербіж, Івано-Франківська обл.

Церква Вознесіння Господнього у с. Ясіня, Закарпатська обл.

В Україні близько трьох тисяч дерев’яних культових споруд, що збереглися з XV—XVIII ст. Більшість церков розміщені в західному регіоні. За формою ці храми унікальні: візуально вони нерідко нагадують тризуб або свічник-трійцю. Форми деяких храмів інші, що пояснюється впливом готичного римо-католицького стилю архітектури. Здебільшого ці споруди не перебудовували десятиліттями, багато з них з різних причин було втрачено. Дзвіниці розміщували окремо від церков. Імовірно, колись вони відігравали роль сторожових веж. Кілька пам’яток дерев’яної архітектури нашої країни внесені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (2013). Це 16 українських церков карпатського регіону (8 із них розташовані у Польщі, 8 — в Україні).

Самостійно поцікавтеся архітектурою українських церков у Польщі.

Церква Святого Юра у Дрогобичі, Львівська обл.

Пригадайте риси стилю бароко, його відомих представників.

Українському бароко притаманний демократизм, орієнтація на всі верстви населення. Це відрізняє його від європейського бароко, зорієнтованого на придворних аристократів. На відміну від віртуозності та чуттєвих перебільшень італійського бароко, трагічного драматизму і помпезності іспанського, містицизму і химерності німецького, рафінованої декоративності французького, в Україні цей стиль утверджував ідеали світла як основи світогляду. Звідси — домінування золотих відтінків у храмовій архітектурі і живописі (куполи, ікони). Бароко — перший універсальний художній стиль, що виявився в усіх видах мистецтва: образотворчому, музичному, театральному.

На розвитку мистецтва козацько-гетьманської доби та становленні стилю українського бароко позначилися як вітчизняні традиції, зокрема народного мистецтва, так і нові явища західноєвропейської культури.

Центром культури України знову стає Київ. Під керівництвом митрополита Петра Могили у стилі бароко було відновлено Софійський собор, споруди Києво-Печерської лаври. Чимало нових соборів, церков, монастирів, а також світських споруд звели в Центральній Україні та на Лівобережжі.

Дзвіниця Чернігівського колегіуму

Собор Різдва Богородиці у м. Козелець, Чернігівська обл.

Троїцький собор у Новомосковську, Дніпропетровська обл.

Схарактеризуйте барокові риси споруд на ілюстраціях. Що їх об’єднує?

У золотий літопис української культури увійшли архітектори Степан Ковнір (1695—1786) — творець дзвіниць Києво-Печерської лаври та Кловського палацу в Києві; Іван Григорович-Барський (1713—1791) — автор церкви та дзвіниці Кирилівського монастиря, Покровської церкви в Києві, собору Різдва Богородиці в Козельці.

Маріїнський палац у Києві

Значний внесок в архітектуру України німця Йоганна Шеделя (1680—1752), який створив дзвіницю Софійського собору, браму Заборовського; італійця Бартоломео Растреллі (1700—1771), за проектами якого збудовано Андріївську церкву та Маріїнський палац у Києві (нині — резиденція Президента України).

Дзвіниця Києво-Печерської лаври

Чимало пам’яток барокової архітектури західноєвропейського зразка збереглося у Галичині: Домініканський собор у Львові за проектом архітекторів Яна де Вітте (1709—1785) і Мартина Урбаніка (невід. — 1764), собор Святого Юра у Львові та ратуша в Бучачі за проектами архітектора Бернарда Меретина (невід. — 1759) тощо. Ці шедеври зодчества Галичини пов’язані з католицькою культурою, відмінною від козацького бароко, поширеного на Придніпров’ї та Лівобережжі. На західноукраїнських землях в оздобленні фасадів та інтер’єрів широко використовували скульптуру.

Домініканський собор у Львові

Порівняйте храми Наддніпрянщини й Галичини, зокрема Києва і Львова. Що спільного, а що відмінного у східному й західному українському бароко?

Просвітництво — період панування культури Нового часу, коли в Україні інтенсивніше почало розвиватися світське мистецтво. Воно належало до європейського стилю класицизм, що змінив динамічну художню картину світу, притаманну бароко, на гармонійну врівноваженість і простоту форм.

Собор Святого Юра у Львові

Ратуша в Бучачі, Тернопільська обл.

Назвіть риси класицизму. На які художні ідеали він орієнтувався? Поцікавтеся, чи є архітектура в стилі класицизм у вашому краї.

У Полтаві на Круглій площі було споруджено архітектурний комплекс із адміністративних споруд у стилі класицизм (архітектор Андріян Захаров). Він утворив неповторну інфраструктуру центру міста.

За проектом шотландського архітектора Чарльза Камерона зведено палац гетьмана Кирила Розумовського в м. Батурин. Також на Чернігівщині виникли палацово-паркові ансамблі в с. Качанівка та с. Сокиринці. Двоповерховий палац у Сокиринцях є типовим зразком класицизму (архітектор Павло Дубровський). У парках поєднано ознаки класицизму та романтизму (гроти, арки, альтанки).

Гетьманський палац у Батурині, Чернігівська обл.

Полтавський поштамт

Палац Галаганів у Сокиринцях, Чернігівська обл.

Палац Потоцьких у Тульчині з 10 колонами й заокругленими галереями збудований за проектом французького архітектора Лакруа. Він є центральним приміщенням величного класичного ансамблю у формі літери «П».

Палац Потоцьких у Тульчині, Вінницька обл.

У Києві у стилі класицизму збудовано: університет Святого Володимира та Інститут шляхетних дівчат (архітектор В. Беретті), Музей старожитностей та мистецтв (архітектори В. Городецький, Г. Бойцов, В. Ніколаєв; нині — Національний художній музей України). В Одесі — Воронцовський палац, Стару біржу, Потьомкінські сходи на Приморському бульварі.

Які елементи античної архітектури використано в українських спорудах епохи класицизму?

Головний корпус Київського національного університету ім. Т. Шевченка

Стара біржа в Одесі (нині Одеська міська рада)

Володимирський собор у Києві

Костел Святого Антонія в Рівному (нині Будинок органної та камерної музики)

Зверніть увагу на неовізантійські та неоготичні риси стилів собору і костелу. Дослідіть, які розписи в інтер’єрі собору виконали відомі художники В. Замирайло, М. Врубель, В. Васнецов, С. Костенко, В. Котарбінський, М. Нестеров, М. Пимоненко, П. Свєдомський.

Поступово класицизм утратив панівну роль, і свої пошуки архітектори спрямовували на стилі минулого: візантійський, романський, готичний, бароко. Виникла так звана еклектика. У стилі неовізантизму зведено Володимирський собор у Києві (архітектори І. Штром, П. Спарро, О. Беретті, К. Маєвський, В. Ніколаєв), який нагадує давньоруський храм. У Західній Україні будують костели. Одна з найцікавіших культових споруд — костел Святого Антонія в Рівному (архітектор К. Войцеховський). Базиліка в червоно-цегляному вбранні зачаровує неоготичними рисами та розкішним годинником у центрі.

Одеський національний академічний театр опери і балету

Національна опера України, Київ

Львівська національна опера

Порівняйте споруди оперних театрів України. Висловіть свої враження. Чи виникає бажання відвідати ці театри? Поясніть, як ви розумієте вислів: «Архітектура — це мовчазна музика».

У дусі еклектики наприкінці ХІХ ст. створено архітектурно-пластичні образи споруд оперних театрів у Львові (архітектор З. Горголевський), Одесі (архітектори Ф. Фельнер, Г. Гельмер), Києві (архітектор В. Шретер).

Грандіозний архітектурний ансамбль резиденції буковинських митрополитів у Чернівцях (нині — корпус Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича) комітет ЮНЕСКО вніс до списку об’єктів Світової спадщини.

Ансамбль резиденції буковинських митрополитів у Чернівцях

Які елементи архітектурного чернівецького ансамблю можна віднести до візантійського стилю, а які — до романського?

Проект ансамблю виконав чеський архітектор Йозеф Главка. У споруді органічно переплетені елементи візантійської та романської архітектури, місцеві народні традиції.

В епоху модернізму, як вам відомо, мистецтво формувалося на перетині художньої та технічної творчості, що сприяло розвитку архітектури. У кожній країні Європи архітектура модерну — останнього з великих загальноєвропейських художніх стилів — набувала національних рис.

Пригадайте, в архітектурі яких країн виявився стиль модерн. Поцікавтеся, чи є архітектура в цьому стилі у вашому рідному краї?

На початку ХХ ст. модерн виникає і в архітектурі України. В західному регіоні вона перебувала під впливом Віденського сецесіону і дістала назву «українська сецесія» (різновид — «гуцульська сецесія»). На інших територіях сформувався національний різновид модерну, який називають «український модерн». Він виник у Полтаві й мало поширився містами України. Риси цього стилю позначилися на декоративному оздобленні споруд, де переважали асиметричні візерунки, рослинні орнаменти, рельєфи з образами фантастичних тварин, маскарони з людськими обличчями.

Яскравим прикладом українського архітектурного модерну є будинок Полтавського губернського земства, зведений за проектом архітектора Василя Кричевського (1872—1952). У будівлі використано елементи української народної архітектури й декоративного мистецтва. Оздобили будівлю відомі художники Опанас Сластіон, Сергій Васильківський, Микола Самокиш.

Василь Кричевський. Будинок Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей)

Які елементи декору будинку свідчать про вплив народного мистецтва? Дослідіть самостійно, які кольорові орнаменти й герби розміщено на фасаді цього будинку.

Окрасою столиці України став Будинок із химерами архітектора Владислава Городецького (1863—1930), виконаний у стилі модерн. Свою назву споруда дістала завдяки скульптурному декору із зображеннями міфологічних і мисливських сюжетів. Із бетону виконано тварин, птахів, риб, русалок, химер та інших фантастичних істот (автор — Е. Саля).

Будинок із химерами у Києві, фрагмент декору

Опишіть, яке враження справив на вас Будинок із химерами. Що незвичного в його декорі ви побачили?

Львівська школа модерну спочатку орієнтувалася на досягнення Віденської сецесії, проте в будівництві позначилися й національні традиції. За участі архітектора і підприємця Івана Левинського (1851—1919) зведено чимало споруд міста, зокрема залізничний вокзал. Урочистий вхід прикрасили скульптурами майстрів А. Попеля і П. Війтовича. Жінка символізує залізницю і торгівлю, а чоловік на леві — промисловість і місто Львів.

Залізничний вокзал у Львові

У громадських спорудах радянського періоду панував помпезний неокласицизм, поєднаний з ідеями авангарду. Коли Харків був українською столицею, в місті будували у стилі конструктивізму. Прикладом є вокзал, відреставрований після війни й прикрашений кам’яним мереживом і скульптурою (архітектори Г. Волошин, Б. Мезенцев, Е. Лимар).

Залізничний вокзал у Харкові

Порівняйте архітектуру залізничних вокзалів у Львові та Харкові.

Сучасні конструкції застосовані в будівництві Національного палацу мистецтв «Україна» і Палацу спорту в Києві. Найбільшим архітектурним комплексом нашої держави у ХХ ст. став «Експоцентр України», його головний павільйон є найвищою спорудою ротондного типу в Україні (75 м).

Головний павільйон Національного комплексу «Експоцентр України» в Києві

Триває реконструкція і будівництво сакральної архітектури в багатьох містах. Відтворено Михайлівський Золотоверхий собор у Києві (архітектор Ю. Лосицький), в який повернули фрески епохи Ярослава Мудрого. У Харкові зведено новий храм у стилі необароко. У Львові побудовано модернову церкву за проектом Радослава Жука (народ. 1931) — представника української діаспори, автора багатьох проектів українських храмів у Канаді та США.

Храм священномученика Олександра, архієпископа Харківського в Харкові

Мова сучасного зодчества стає глобальнішою. Оновлюються конструктивні та художньо-пластичні можливості будівництва, оздоблювальні матеріали. У творчості українських архітекторів виявляються риси хай-теку та інших стилів, що віддзеркалюють пріоритетні ознаки світової архітектури. В урбанізованих містах-мільйонниках виникають хмарочоси: бізнес-центри, банки, готелі, житлові комплекси. Київ перетворюється на столицю хмарочосів, адже в ньому вже майже два десятки споруд, що перевищують 100 м.

Бізнес-центр «101 Tower» у Києві

Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Львові

Отже, архітектура України зберігає традиції своєї багатовікової спадщини й рухається в напрямі світових пошуків у царині постмодерного зодчества.

Мистецька скарбничка

Аркада — ряд однакових за формою і розміром арок, що спираються на стовпи або колони.

Апсида (від грец. — склепіння) — виступ будівлі, здебільшого півкруглий у плані, перекритий півкуполом.

Еклектика (від грец. — здатний вибирати) — поєднання елементів різних стилів.

Ротонда — кругла у плані споруда (храм, зала), перекрита куполом.

Фронтон (від фр. — передній бік) — верхня частина фасаду будинку, портика, колонади тощо, що становить собою трикутну площину, обмежену з боків двосхилим дахом, обрамлену біля основи карнізом.

1. Схарактеризуйте особливості старовинних храмів і замків України. Яке враження вони на вас справили? Поділіться з друзями, батьками.

2. Пам’ятки архітектури українського бароко вам відомі? Чим українське бароко відрізняється від західноєвропейського?

3. Назвіть архітектурні споруди на теренах України в стилі класицизм і неокласицизм. На які ідеали зодчества вони зорієнтовані?

4. Проведіть дискусію «Від модерну до хмарочосу — куди далі?»

5. Мистецький проект. (Групова робота). «Український храм — модель Всесвіту».

6. Практикум. Варіант 1. Замалюйте характерні архітектурні елементи споруд, які вам найбільше сподобалися (у вигляді схеми, ескізів, етюдів). Варіант 2. Зробіть світлини споруд свого краю, які потребують реставрації.