Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Масол - Нова програма

§ 6.2. Скульптура — мовчазна потаємна муза

Неперевершеним зразком античної скульптури є Венера Мілоська. Мармурова богиня кохання вражає своєю загадковістю, класичними рисами обличчя, пропорціями фігури. Грецький культ прекрасної духом і тілом людини демонструють скульптури «Дискобол» і «Дорифор», які збереглися в копіях.

Агесандр. Венера Мілоська

Чим відрізняється монументальна, станкова і декоративна скульптура?

Основним досягненням римлян є скульптурний портрет (парадний, камерний, кінний), якому притаманні реалістичність відображення характерів, урочистість, що мала звеличувати могутність влади імператорів. Рельєфи на історичні сюжети часто прикрашали тріумфальні арки і колони.

Мирон. Дискобол

Поліклет. Дорифор

Порівняйте скульптури атлетів і визначте, яка з них статична, а яка — динамічна. Чому, на вашу думку, Венеру Мілоську вважають еталоном жіночої краси? Чи вважаєте ви статуї атлетів еталонами чоловічої краси? Аргументуйте.

Імператор Август, Італія (фрагмент)

Діана Версальська, Франція

Статуя Марка Аврелія, Рим, Італія

Поміркуйте, як римські скульптори втілювали ідею греків «людина — міра всіх речей». Як вони досягали монументальності парадного портрета?

Захоплюючись майстерністю грецьких і римських скульпторів, митці наступних поколінь звертаються до античних статуй як до найкращих зразків мистецтва.

Християнська релігія визначила своєрідність європейської середньовічної скульптури, яка стала частиною соборів романського стилю. У мистецтві готики скульптура відіграє помітну роль, «олюднюючи» архітектуру. Статуї святих, апостолів, пророків, фантастичних істот, а деколи й реальних осіб, заповнюють портали, ніші, виступи карнизів.

Скульптура Реймського собору, Франція

Скульптура Кельнського собору, Німеччина

Згадайте твори Мікеланджело, які ви аналізували, вивчаючи стиль Ренесанс у 8 класі. Що означає «П’єта» — назва його знаменитої скульптури?

З історії шедевра

Серед видатних творів Мікеланджело Буонарроті (1475—1568), одного з титанів Відродження, — скорботна композиція капели Медічі у церкві Сан-Лоренцо. Статуя Лоренцо Медічі розташована в ніші на стіні, він сидить у глибокій задумі. Перед ним застиглі алегоричні фігури «Ранок» і «Вечір». Навпроти (симетрично) — статуя Джуліано Медічі, біля ніг якого лежать алегоричні фігури «День» і «Ніч». Чотири горизонтальні фігури ніби спадають із кришок саркофагів, символізуючи плинність часу. Погляди обох герцогів спрямовані на Мадонну, статуя якої розташована в центрі композиції на третій стіні (вона об’єднує скульптурні групи двох герцогів). Епоха Відродження не знала ще такого гармонійного синтезу архітектури і скульптури. Ясність і врівноваженість, до чого прагнули митці Ренесансу, сповнені напруженістю і драматизмом. Творчість Мікеланджело стала передвісником наступної епохи — бароко.

Мікеланджело. Інтер’єр капели Медічі у Флоренції, Італія

Статуї з капели Медічі: Лоренцо Медічі, «Ранок» і «Вечір» (зліва), Джуліано Медічі (справа)

Які твори Берніні, що стали знаковими для стилю бароко, ви знаєте?

Найвидатніший представник італійського бароко Джованні Лоренцо Берніні, як і Мікеланджело Буонарроті, належав до митців-універсалів. Він блискуче виявив себе не тільки в архітектурі, а й у пластичному мистецтві, живописі. Переконливо репрезентує мову барокової пластики й новаторства Л. Берніні його твір «Аполлон і Дафна».

Лоренцо Берніні. Аполлон і Дафна

Якими пластичними засобами митець передає динаміку, емоції персонажів (пози, жести, волосся, вирази облич, драпірування одягу)?

Експресія образів і динаміка форм цієї скульптури були революційним кроком у галузі різьблення по мармуру. Поселити життя в бездушну кам’яну брилу — особливий дар Л. Берніні. Такої вершини не зміг досягти жоден із його послідовників.

Скульптура стала невід’ємною складовою архітектури бароко, надаючи динамічної виразності церквам, палацам, павільйонам, фонтанам. Німеччина безперечно пишається комплексом Цвінґер, щедро прикрашеним статуями й декоративними рельєфами, картушами з гербами й химерними маскаронами.

Балтазар Пермозер. Купальня німф у Цвінґері, Німеччина

Скульптура Цвінґера є станковою чи монументально-декоративною?

Доба рококо привнесла в мистецтво скульптури нові образні типажі. Скульптори створювали безліч витончених чоловічих і жіночих статуй і бюстів, статуетки німф і фавнів. Ідеалом краси став «Амур» Етьєна Моріса Фальконе (1716—1791). Відомо, що майстер сам створив близько десятка подібних робіт, ще й передавав замовлення учням і колегам.

Етьєн Фальконе. Амур, що погрожує

Для майстрів скульптури класицизму характерні культ ідеалів античності й Відродження, стриманість, чіткість форм і деталей. Митці часто звертаються до міфологічної тематики, наприклад, до сюжету міфу про Амура і Психею.

Мішель Клодіон. Амур і Психея

Антоніо Канова. Амур і Психея

Суголосна міфу тема кохання була втілена Огюстом Роденом (1840—1917) у знаменитих композиціях «Поцілунок» і «Вічна весна», неперевершених за грацією та експресією. О. Родена можна вважати засновником експресіонізму в скульптурі. У містах Європи й поза її межами є понад 20 копій відомої роботи О. Родена «Мислитель». Завдяки контрастам фактури, прийомам обробки матеріалу митцю вдалося показати людину, сповнену внутрішньої енергії.

Огюст Роден. Вічна весна

У чому суголосні композиції А. Канови та О. Родена?Який із творів ви вважаєте найкращим гімном коханню?Поясніть, чому. Послухайте п’єсу Ф. Ліста «Мислитель», порівняйте музичний і скульптурний образи.

Різноманітність напрямів і стилів, багатство тематики й матеріалів подарувала людству епоха модернізму і постмодернізму.

Огюст Роден. Мислитель. Дівчина з квітами на капелюсі

Славетний засновник кубізму Пабло Пікассо (1881—1973) створював не лише живописні композиції, а й оригінальні за формою кубістські скульптури.

Митця румунського походження Константина Бранкузі (1876—1957) вважають одним із піонерів абстрактної скульптури. Він намагався втілити образ птаха в універсальній і лаконічній формі, вловити політ як символ.

Культовий для мистецтва сучасності експресіоністичний твір «Людина, яка крокує» швейцарця Альберто Джакометті (1901—1966) зображений на швейцарській банкноті 100 франків. Тонка, мов лезо, крихка бронзова фігура з грубою поверхнею зображує самотнього пішохода. Скульптура в людський зріст (183 см), створена для міської площі, була продана на аукціоні Sotheby’s за рекордні для пластичного мистецтва 104,327 млн доларів.

Пабло Пікассо. Голова жінки

Константин Бранкузі. Птах у просторі

Альберто Джакометті. Людина, яка крокує

Генрі Мур. Мати і дитя

Пригадайте, які стилі й напрями виникли в мистецтві ХХ ст. Що характерно для кожного з них? Які відомі митці їх репрезентують?

Безперечно, цінність творів мистецтва не вимірюється тільки грошима. Проте міжнародні художні аукціони демонструють світові тренди, виявляють тенденції моди, відкривають нові імена та роблять сенсації. Адже торгівля творами мистецтва перетворилася на великий бізнес.

Об’єктів, що привертають увагу сучасних скульпторів, багато. Чимало творів присвячено друзям людей — тваринам. Приміром, у Бремені біля міської ратуші встановлено пам’ятник Бременським музикантам.

Герхард Маркс. Бременські музиканти, Німеччина

Лоран Мелле. Реквієм за мертвим поні, Парк Європи, Литва

На Дунаї в Будапешті є оригінальна кінетична скульптура — велосипедист, що ніби їде по воді, тому що течія ріки рухає колеса.

Золтан Кечкеметі. Дунайський велосипед (кінетична скульптура), Угорщина

Залізного поні можна побачити в Парку Європи, що неподалік Вільнюса. Найцікавіший експонат цього музею — скульптура просто неба, лабіринт, побудований із більш ніж трьох тисяч старих телевізорів («Інфодерево ЛНК»). Він занесений до Книги рекордів Гіннеса як свого роду найбільша «скульптура».

Що вас здивувало у представлених зразках сучасної скульптури? Пригадайте твори у стилі футуризм, кінетизм, поп-арт.

У сучасний урбанізований простір органічно вписуються масштабні об’єкти, що відображають нове пластичне мислення. Зразком гігантоманії є унікальний Атоміум у Брюсселі. Конструкція (заввишки 102 м і вагою 2400 т) відтворює просторове розташування дев’яти атомів кристала заліза, збільшеного у 165 мільярдів разів. За задумом, пам’ятка символізує науково-технічний прогрес, мирне використання енергії атома, важливу роль заліза в розвитку світової економіки. «Атоми» у формі сфер, вкритих металевими пластинами, з’єднані трубами — це коридори з ескалаторами для пересування відвідувачів музею.

Андре Ватеркейн. Атоміум, Брюссель, Бельгія

Отже, модерністська скульптура поступово здобула визнання і, за деякими винятками, втратила свою приголомшливу новизну. До творів скульптури нині відносять композиції поп-арту у вигляді конструкцій із пивних банок чи гігантських вінілових гамбургерів. Термін «скульптура» вживають сьогодні щодо ширшого кола мистецьких явищ (мобілів, інсталяцій тощо). Постмодернізм узяв із різних європейських стилів щось особливе і потрібне для подальшої творчості. Сучасні скульптори не перестають експериментувати й дивувати, стимулюючи сильні емоції та інтерес до всього нового, оригінального.

Мистецька скарбничка

Аукціон (лат. auctio — продаж із публічних торгів) — спосіб реалізації товарів (картин, антикваріату, коштовностей тощо) на основі конкурсу покупців. Найстаріші — лондонські Christie’s і Sotheby’s, вони мають мережу філіалів по всьому світу.

Маскарон, маска (фр. mascaron, італ. mascherone) — вид скульптурної прикраси (барельєф або горельєф) у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти.

1. Назвіть імена найвидатніших європейських скульпторів, чия творчість вас найбільше зацікавила.

2. Чому, на вашу думку, епохи античності та Відродження вважають найвизначнішими в розвитку мистецтва скульптури?

3. Схарактеризуйте синтез архітектури та скульптури в різні епохи.

4. Підготуйте і проведіть інтелектуально-фінансову гру «Аукціон». Попередньо визначте ролі та обговоріть правила гри. Оберіть твори скульптури «для продажу».Створіть ажіотаж, щоб перетворити їх у топ-лоти. Намагайтеся привернути увагу «потенційних» покупців до робіт.

5. Практичні завдання. Варіант 1. Створіть копію скульптури А. Джакометті «Людина, яка крокує», використовуючи нетрадиційні матеріали (дріт, фольга тощо). Варіант 2. (Групова робота). Оберіть дуже відомі та знакові для Європи скульптури, які варто розмістити на євробанкнотах. Зробіть серію ескізів нових купюр. Поцікавтеся, які архітектурні пам’ятки вже використано на них.