Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Масол - Нова програма

РОЗДІЛ II

ТЕМА 6. Мистецтво європейського культурного регіону

ТЕМА 7. Художня спадщина України

ТЕМА 6. Мистецтво європейського культурного регіону

Вступ

Художній розвиток Європи починається з мистецтва Стародавньої Греції. Успадкована і трансформована Римом мистецька спадщина греків поширилася значною частиною європейського континенту.

Мейсенська порцеляна. Німеччина

З тих часів збереглися античні рельєфи, мозаїки, фрески, монети, зразки вазопису, присвячені міфу про викрадення Європи.

Грецький розпис

Рельєф. Італія

Скульптурні композиції на цю тему є практично в усіх європейських містах. Сюжет надихав багатьох відомих художників: Рафаеля, Тіціана, Рембрандта, К. Лоррена, Я. Тінторетто, П. Веронезе, Дж. Б. Тьєполо, А. Ватто, Ф. Буше, В. Сєрова, Г. Моро та інших.

Рембрандт ван Рейн (фрагмент). Нідерланди

Ось невелика вибірка творів із назвою «Викрадення Європи».

Пол Меншип. Бронзова скульптура

Численні варіації мають також міфічні образи Орфея, Прометея, Геракла, Енея. Митці європейських країн — художники, скульптори, композитори, режисери — творчо осмислювали грецькі міфи мовою різних мистецтв.

Карл Міллес. Фонтан «Викрадення Європи», Стокгольм, Швеція

Які твори мистецтва за сюжетами міфів Стародавньої Греції вам відомі? Чи є з-поміж них ті, що присвячені Орфею? Поцікавтеся втіленням образу Прометея у творах І. Франка, С. Людкевича та інших українських митців.

Греція — колиска європейської цивілізації та її величі. Греки заклали основи багатьох наук і мистецтв. У Греції виникли слова «муза», «музей», «музика».

Пол Меншип. Прометей в Рокфеллер-центрі, Нью-Йорк, США

Які види мистецтва набули найбільшого поширення у Стародавній Греції? Назвіть імена грецьких муз — покровительок наук і мистецтв.

Рафаель Санті. Парнас (фрагмент)

До ХІХ ст., тобто до виникнення секуляризму, значний вплив на європейське мистецтво мала християнська церква, яка була основним замовником творів архітектури, скульптури, живопису, музики, театру. В епоху Відродження (ХІV—ХVІ ст.) почало розвиватися світське мистецтво, адже загальний інтерес до релігії слабшав. У центрі творчості митців із цього часу постає людина.

Порівняння кращих художніх досягнень різних країн Європи демонструє не лише їхню національну самобутність, а й спільність тенденцій розвитку. Це дає підстави для виокремлення великих загальноєвропейських стилів, що виникали паралельно або з певним проміжком у часі. Пріоритет у розгляді національних особливостей надаватиметься країнам, де певне стильове явище виникло вперше або уславилося на весь світ завдяки геніальності того чи того митця світового рівня.

Враховуючи масштаб досягнень у мистецтві Європи, які неможливо коротко висвітлити в одному підручнику, пропонуємо значну частину інформації опановувати самостійно, узагальнюючи знання і компетентності, набуті в попередні роки. Для цього подаємо список тем для самостійного дослідження з використанням різних джерел, зокрема інтернету (див. додаток 1).

§ 6.1. Архітектура — кам’яний літопис століть

Архітектура Європи представлена найрізноманітнішими зразками зодчества різних епох. Історично склалися загальноєвропейські архітектурні стилі, кожний із яких вирізняється своєрідністю конструкцій і форм, єдністю ознак екстер’єру та інтер’єру.

Абатство Мон-Сен-Мішель на острові-скелі, Франція

Талановиті майстри античності створили величні мармурові храми, які стали взірцями високої класики. Для них характерні гармонійність і досконалість, пропорційність і впорядкованість. Римляни додали до цього утилітарність у поєднанні з урочистою монументальністю. З тих часів у будівництві застосовують арки, колони, куполи.

Капітелі колон грецьких ордерів: доричного, іонічного, коринфського

Які ви знаєте пам’ятки архітектури Стародавньої Греції та Риму? Пригадайте, чим відрізняються грецькі ордери. Якому з них притаманна простота, якому — граційність, а якому — декоративність? Які елементи античної архітектури використовують у сучасних будівлях?

Храм Гефеста, Афіни, Греція

Тріумфальна арка Костянтина, Рим, Італія

Пригадайте, які ви знаєте середньовічні храми, замки й фортеці Європи.

У добу Середньовіччя в Європі утвердилося християнство. Виникли й набули поширення романський і готичний стилі.

Романський стиль розвивався в архітектурі Франції, Німеччини та інших країн. Спорудам цього стилю притаманні монументальність, простота форм, лаконізм декору. Провідним типом церковного будівництва була римська базиліка. Внутрішній простір храмів прикрашали розфарбовані скульптури, фрески і рельєфи. Замки й інші світські споруди будували як фортеці — із зубчастими мурами й високими круглими вежами (донжон), з вузькими вікнами-бійницями арочної форми.

Віндзорський замок, Велика Британія

Базиліка абатства Марія Лаах, Німеччина

Замок Егесків на острові Фюн, Данія

За поданими фотоілюстраціями узагальніть риси романського стилю.

Готичний стиль зародився у Франції. Саме тут виник перший готичний собор — знаменитий Нотр-Дам де Парі (Собор Паризької Богоматері). У цей час міста Європи стають центрами культурного життя, а собор — центром міста. Характерні риси готичних храмів: високі стрімкі вежі, стрілчасті арки, замість центрального купола — тонкий шпиль, на фасаді — вікно (у Франції кругле вікно — троянда). Легкі конструкції з кам’яним мереживом декору сягають у височінь, ніби ринуть у небо.

Собор у Шартрі, Франція

Вітражі капели Сент-Шапель, Париж, Франція

Готичний храм — неперевершений зразок синтезу мистецтв. Фасади й інтер’єри споруд заповнені скульптурою. Численні вітражі створюють ефект мерехтіння світла. Звучання органа утворює дивовижне багатоголосся й атмосферу піднесеності.

Собор Святого Віта, Прага, Чехія (інтер’єр)

Орган кафедрального собору, Фромборк, Польща

За ілюстраціями опишіть особливості синтезу мистецтв у готичних соборах. Самостійно поцікавтеся конструкцією органа. Де в наш час його можна послухати?

Готика мала певні відмінності в різних регіонах Європи. В Англії вона набула величності й стрункості. Споруди з тисячами ліній, що тягнуться вгору, віяловими склепіннями й видовженими вікнами створюють дивовижний ритм так званого перпендикулярного стилю.

Вестмінстерський палац, Лондон, Велика Британія

Архітектуру пізньої готики називають «полум’яною» через характерний для неї декор, адже химерні візерунки з каменю нагадують полум’я свічки. Цей різновид стилю поширився в Іспанії, де він поєднувався з мавританськими мотивами, а також в Італії.

Міланський собор, Італія

Собор у Сантьяго-де-Компостела, Іспанія

З історії шедевра

Страсбурзький собор у Франції (1015—1439) — дивовижне творіння пізньої готики з ажурним ступінчастим шпилем. Він належить до найбільших соборів в історії європейської архітектури. Споруджений за планом німецьких майстрів, собор поєднує традиції німецької архітектурної школи з французькими культурними впливами.

Південна вежа храму не завершена, що надає йому асиметричної форми. Знаменитий західний фасад із тисячами фігур є шедевром полум’яної готики.

Головна прикраса інтер’єру — вітражі, з яких складаються 4600 картин. Унікальним є астрономічний 30-метровий годинник, який має 4 циферблати і показує час сходу і заходу сонця, день тижня, знаки Зодіаку, християнські свята. Щодня о 12-й годині фігурки починають рухатися. Кожну чверть години перед глядачами проїжджає одна з чотирьох статуеток — спочатку немовля, потім юнак, за ним зрілий чоловік і, нарешті, старий. Коли годинник створювали, знайшовся «невіруючий», який засумнівався, що складний механізм працюватиме довго. Ця людина у вигляді скульптури й досі «спостерігає» виставу міні-планетарію.

Роздивіться «полум’яний» декор соборів.

В епоху Відродження розвитку архітектури сприяло захоплення античністю, що розпочалося з Італії. Відроджуються ордери, колони й інші декоративні форми греко-римського зодчества. Невипадково стиль дістав назву Ренесанс. Йому притаманні такі риси: пропорційність, симетрична композиція, застосування куполів, чіткий ритм чергування вікон і колон, членування на поверхи фасадів, увінчаних фронтонами.

Барокові зали прикрашали картинами, дзеркалами й люстрами, стелі — фресками, стіни — позолоченим різьбленням. Стиль бароко з його декоративністю і театральністю набув популярності в Італії, Німеччині, Австрії, Іспанії, Чехії.

Галерея палацу Шенбрунн, Відень, Австрія

На зміну ренесансу прийшов стиль бароко, який успадкував архітектурні форми Відродження, але перевершив його за складністю екстер’єрів та інтер’єрів. Прямі лінії у спорудах майже зникають, натомість домінує химерна криволінійність, що створює ілюзію руху. Виникають масштабні колонади, кручені колони, волюти, багато скульптур на фасадах, картуші на фронтонах.

Цікавим прикладом поєднання стилів є собор і площа Святого Петра в Римі. Спроектував собор у традиціях Ренесансу Донато Браманте (1444—1514), остаточно реалізував проект Мікеланджело Буонарроті (1475—1564), який додав йому напруженої емоційності. Грандіозну чотирирядну колонаду з 284 колон, що утворює круглу площу перед собором, створив найяскравіший представник бароко Джованні Лоренцо Берніні (1598—1680), чим завершив величну єдність усієї просторової композиції.

Собор і площа Святого Петра, Рим, Італія

Гранд-Плас — серце бельгійської столиці, центральна площа Брюсселя, яка з часів Середньовіччя має репутацію найкрасивішої в Європі. Архітектурний ансамбль поєднав готику і бароко. Міська ратуша зі стрункою вежею і численними статуями на фасаді, візерунки дахів інших споруд зачаровують єдиним архітектурним ритмом.

Гранд-Плас у Брюсселі з квітковим килимом у центрі площі, Бельгія

Поясніть на проілюстрованих прикладах взаємозбагачення європейських стилів: поєднання бароко з Ренесансом і з готикою в архітектурних ансамблях площ у Римі та Брюсселі. Як ви вважаєте, чому це відбувається?

Стиль рококо успадкував і посилив декоративність бароко і додав галантності в інтер’єри. Світські й церковні споруди були переобтяжені деталями: вигадливою позолоченою ліпниною з квітучими трояндами, фресками на стелі, скульптурою. Насолоджуючись розкішшю, європейська аристократія прикрашала зали великими дзеркалами, вазами, кришталевими канделябрами.

Інтер’єр церкви Оттобойрен, Німеччина (стеля із фрескою)

Пригадайте риси класицизму. Які пам’ятки архітектури в цьому стилі ви знаєте?

У XVII ст. у Франції виник класицизм, який невдовзі став панівним у Європі. В архітектурі відбувся перехід від замків і фортець до палаців і парків. Орієнтований на античні й ренесансні зразки новий стиль уособлював природне тяжіння до ясності й простоти художніх образів. Він виражав принципи цілісності композиції, симетрії, доцільності, врівноваженості, завершеності. Вершиною класицизму вважають Версаль — резиденцію королів. Навколо палацу споруджено парк із фонтанами, прямими алеями і клумбами чітких геометричних форм. Такий парк згодом дістав назву регулярного, або французького, на відміну від англійського романтичного парку.

Версаль (палац і парк з висоти пташиного лету), Франція

Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. бурхливий промисловий розвиток у Європі супроводжувався інтенсивною забудовою міст. Зросла роль житлової і громадської архітектури (вокзали, банки, театри, лікарні, школи). Технічний прогрес, винайдення нових будівельних технологій і матеріалів (метал, скло, бетон) сприяли виникненню стилю модерн.

Антоніо Гауді. Будинок Бальо, Барселона, Іспанія

Віктор Орта. Особняк Тасселя, Брюссель, Бельгія

Які назви стилю модерн використовували у країнах Європи? Спробуйте узагальнити новації модерну на прикладі пам’яток В. Орта і А. Гауді.

Архітектурні пам’ятки основоположника стилю модерн бельгійського архітектора Віктора Орта (1861—1947) зосереджені в Брюсселі (з них чотири споруди внесено до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО).

Яскравий представник стилю модерн в Іспанії — Антоніо Гауді (1852—1926), який створив низку архітектурних шедеврів у Барселоні: Храм Святого Сімейства, парк Гуель, будинки з кам’яними хвилями стін і декором дивовижної краси.

Індустріалізація привела до посилення функціональності в архітектурі, виникнення конструктивізму з його лаконізмом, граничною простотою прямокутних форм і мінімумом декору. Девіз конструктивістів: форма споруди має відповідати її функціям. Виникають будинки на «ніжках», простір під якими призначався для руху транспорту. За проектами французького архітектора швейцарського походження Ле Корбюзьє (1887—1965) в цьому стилі зведені будинки в Європі, Америці, Індії, Японії.

Ле Корбюзьє. Вілла Савой, передмістя Парижа, Франція

Серед європейських митців-новаторів, що творили у стилі деконструктивізму, — архітекторка Заха Хадід (1950—2016), британка іракського походження, яка стала першою жінкою, нагородженою Прітцкерівською премією (аналог Нобелівської премії в архітектурі). Фантастичні проекти Захи Хадід принесли їй чимало перемог у престижних конкурсах і глибоку шану серед професіоналів. Проте, на жаль, значна частина проектів залишається нереалізованою через неготовність замовників прийняти нестандартний дизайн, що ламає архітектурні стереотипи.

Заха Хадід. Культурний центр Г Алієва, Баку, Азербайджан

Колосальні цивілізаційні зміни в еру космічних технологій вплинули на естетичне сприйняття архітектури. У 70-х роках ХХ ст. в Англії виник стиль хай-тек. Він орієнтований на максимальний прагматизм і широке використання в будівництві скла, пластмас, блискучих поверхонь, металевого технічного антуражу. Інженерні елементи, які зазвичай ховають подалі від очей, хай-тек демонстративно виставляє назовні і пропонує ними милуватися. Приміром, у будівлі фірми Lloyd’s of Londonусі комунікації винесені на фасад. Ажурна система гвинтових сходів, скляних ліфтів і вентиляційних труб сприймається як декоративний прийом.

Річард Роджерс. Будівля фірми Lloyd’s of London, Лондон, Велика Британія (фото зліва - інтер’єр)

На зламі століть на основі біоніки формуються стилі біо-текі еко-тек. Прихильники наймолодшого напряму в архітектурі прагнуть до екологічності. На противагу індустріальному хай-теку вони не сперечаються з природою, а вступають із нею у діалог, шукають аналогії конструкцій сучасних споруд із будовою органічних об’єктів.

Зразки так званої «органічної архітектури» (часто несиметричної) мають форму яйця, гнізда, печери, дерева, стебла, кокона. Виробляють і матеріали, подібні до природних структур, — павутиння, бульбашки, волокна тощо.

Ріенцо Піано. Акваріум, Генуя, Італія

Норман Фостер. Хмарочос Сент-Мері Екс 30, Лондон, Велика Британія

Сантьяго Калатрава. Палац мистецтв ім. королеви Софії, Валенсія, Іспанія

В ідеалі архітектура майбутнього — це не лише естетична, а й екологічна система, що має існувати в гармонії з природою, органічно вписуватися в навколишній ландшафт, використовувати матеріали та конструкції, нешкідливі для здоров’я людей.

Мистецька скарбничка

Базиліка (з грец. — будинок базилевса, царський будинок) — один з основних типів християнських храмів, прямокутна в плані споруда (у вигляді латинського хреста).

Біоніка (з грец. — життєподібний) — наука, що вивчає принципи використання біологічних процесів, методів і структур для вирішення інженерних завдань.

Картуш (фр. cartouche, італ. cartoccio — згорток) — скульптурна (ліпна) або графічна прикраса у вигляді декоративного щита чи згортка, що вміщують написи, герби, емблеми тощо.

Секуляризм (від лат. saecularis — світський) — зменшення ролі релігії в політичному, соціальному, культурному, особистому житті; принцип світськості.

1. Назвіть основні загальноєвропейські стилі архітектури.

2. Які види монументального живопису притаманні романським і готичним соборам? Чим відрізняється архітектура цих храмів?

3. Назвіть країни, у яких виникли Ренесанс, класицизм, модерн, хай-тек. Схарактеризуйте їх на прикладі пам’яток європейської архітектури.

4. Поясніть девіз деяких представників сучасного зодчества: «Максимум функціональності — мінімум непотрібного декору». Про який стиль ідеться?

5. Практикум. Варіант 1. Зробіть схеми-замальовки архітектурних споруд Європи, які вас найбільше зацікавили. Варіант 2. Мистецький проект «Парк «Міні-Європа». У Брюсселі є унікальний парк «Міні-Європа», де кожна країна Європи представлена макетами найвидатніших пам’яток архітектури (350 споруд): замків, соборів, палаців, ратуш, веж, площ, мостів тощо. Розподіліть країни і підготовте колективне слайд-шоу, дотримуючись послідовності виникнення загальноєвропейських стилів. Зробіть презентацію і продемонструйте її учням і вчителям вашої школи.