Географія. 8 клас. Масляк

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Тема 3. Україна на карті годинних поясів

§ 13. Міжнародна система відліку часу

  • Що Ви знаєте про особливості у відліку часу в різних країнах світу?

Міжнародна система відліку часу. Планета Земля робить повний оберт навколо своєї осі із заходу на схід, або проти годинникової стрілки (якщо дивитися з боку Північного полюса), приблизно за добу — 24 години. Результатом цього є зміна дня і ночі.

Усі живі організми і людське суспільство пристосувалися до постійної зміни дня і ночі. Одні ведуть активний спосіб життя вночі, інші — удень. Добові ритми характерні для рослинного і тваринного світу. Найбільшу активність людство проявляє удень.

Годинний пояс — умовна частина поверхні земної кулі, на якій прийнятий один стандартний час, який часто називають місцевим.

За одну годину Земля обертається на 15°. Тому вся її поверхня умовно поділена на 24 годинні пояси. У межах кожного такого поясу годинники показують той самий час. Це і є поясний час — час у певному годинному поясі. Час сусіднього поясу відрізняється на одну годину. Відлік поясів здійснюється із заходу на схід від нульового годинного поясу, середній меридіан якого проходить через обсерваторію у Гринвічі.

Де в географії використовується назва «Гринвіч»?

Кожен годинний пояс має номер. Незручно, коли невелика за площею країна поділена на два годинні пояси і в різних її частинах різний час. Тому на практиці межі годинних поясів проводять політичними та адміністративними кордонами.

В європейських країнах час Гринвіцького (або нульового) поясу називають західноєвропейським. Наступний на схід перший годинний пояс зветься середньоєвропейським, потім у цьому самому напрямку слідує східноєвропейський.

Мал. 31. Різниця в часі між Києвом та світовими столицями

Скориставшись мал. 31, назвіть різницю в часі між Україною та столицями інших країн світу.

Приблизно 95 % території України лежить у другому (або східноєвропейському) годинному поясі. Лише крайня східна її частина знаходиться в третьому поясі, а крайня західна — в першому (або середньоєвропейському). Тут місцевий час відрізняється від поясного більш ніж на півгодини. Україна застосовує світову практику проведення меж годинних поясів державними кордонами. Тому на всій території нашої держави для зручності запроваджено єдиний поясний час. Він є часом другого годинного поясу. Столиця України знаходиться майже на 30° сх. д. у середньому меридіані цього поясу.

В межах нашої держави східноєвропейський поясний час зветься «київським». Ви, мабуть, уже чули вираз «за київським часом». За цим часом в Україні здійснюються рух транспорту, діє телефонний і телеграфний зв'язок, розклад телепрограм, спортивних змагань тощо.

Місцевий час. Ви знаєте, що через будь-яку точку земної поверхні можна провести меридіан. Місцевий час є часом меридіана даного місця і визначається положенням Сонця. Тож місцевий час залежний від географічної довготи того чи іншого місця.

Якщо в Києві, який лежить на 31° сх.д., 12 год, то в Харкові, що лежить на 36° сх.д., місцевий час становитиме 12 год 20 хв. Земля обертається за 4 хвилини на 1°. Різниця градусної міри східної довжини складає 36° — 31° = 5°. Тому місцевий час у Києві різниться на 20 хв (4 хв х 5° = 20 хв). Користуватися цим часом незручно, бо, рухаючись на захід або схід, слід з кожним градусом довготи переводити стрілки годинника назад або вперед на 4 хвилини.

За поданим прикладом розрахуйте місцевий час для Вашого населеного пункту, якщо в Києві 9-та година ранку.

Відомо, що Земля обертається із заходу на схід. Через це у всіх точках земної поверхні на схід від меридіана даного місця полудень настає раніше. Тому годинник там показує більше годин чи хвилин. Усі точки, які лежать на захід від Вашого меридіана, відстають у часі.

Літній час. Аби економити електроенергію та повніше використовувати період денного часу в господарстві і житті людей декретами урядів багатьох країн світу вводиться так званий літній час. Він відрізняється від поясного на 1-ну годину вперед. Літній час починається в останню неділю березня о 3-й годині ночі місцевого часу, а закінчується — в останню неділю вересня.

У час глобалізації, коли громадяни України мандрують усією планетою, вони стикаються з необхідністю перетину лінії зміни дат. Це умовна лінія на поверхні земної кулі, яка розмежовує частини нашої планети, час в яких відрізняється на цілу добу. Ця лінія проходить переважно 180-м меридіаном у Тихому океані. Якщо на схід від цієї лінії — 1-ше, то на захід від неї в цей же час — уже 2-ге жовтня. Якщо, приміром, Ви летите з заходу на схід через 180-й меридіан, Вам доведеться повернутися на один день назад (мал. 32). Якщо ж Ви летите чи пливете в протилежному напрямку (зі сходу на захід), то до календарної дати додаєте 1 день.

Мал. 32. Лінія зміни дат

Поцікавтеся, як вплинула лінія зміни дат на наслідки першої навколосвітньої подорожі Фернана Магеллана.

Міжнародна система відліку часу заснована на поділі поверхні Землі на 24 годинних пояси. За міжнародною угодою за початковий прийнято меридіан з довготою 0° (Гринвіцький). Час цього поясу називається всесвітнім.

Місцевий час є часом меридіана даного місця. Літній час уводиться декретом уряду через необхідність економити електроенергію та повніше використовувати період денного часу в господарстві і житті людей.

Лінія зміни дат — це умовна лінія на поверхні земної кулі, яка розмежовує частини нашої планети, в яких час відрізняється на цілу добу.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Через які проміжки на карті світу земну поверхню поділено на годинні пояси? Яка різниця в часі між сусідніми поясами?
  • 2. Поясніть, чому межі годинних поясів на суходолі та в океанах проведено не прямолінійно відповідно до сітки меридіанів.
  • 3. У якому годинному поясі розташована Україна?
  • 4. Як відрізняється час в Україні від західно- та середньоєвропейського часу?
  • 5. Де проходить лінія зміни дат? Поясніть, чому вона є умовною.