Географія. 7 клас. Масляк

§ 68. Міжнародне співробітництво у розв’язанні екологічних проблем. Міжнародні організації з охорони природи

 • 1. Що таке «міжнародна організація»?
 • 2. Для чого створюються міжнародні організації?

Міжнародне співробітництво в розв’язанні екологічних проблем. Поступово людство усвідомило, що без об’єднання зусиль усіх народів вирішити екологічні проблеми неможливо. Так почали виникати міжнародні урядові й громадські організації, які ставили за мету своєї діяльності охорону довкілля й боротьбу за прийняття суворих законів проти забруднення природи.

Які забруднювачі навколишнього середовища вам відомі?

Значний вплив на рівень і характер забруднення тієї чи іншої території в світі мають і особливості законодавства країн певного регіону та ефективність дії різних природоохоронних організацій. У розвинутих країнах діють жорсткі санкції проти підприємств і організацій, які порушують природоохоронне законодавство. Звичайно, в цих країнах рівень забрудненості довкілля невпинно зменшується.

У зв’язку з цим слід зауважити, що все частіше підприємства, які дуже забруднюють навколишнє середовище, з високорозвинутих країн переносяться в країни з відносно низьким рівнем розвитку, яких багато в Латинській Америці, Африці та Азії. Але все ж і донині найбільші забруднювачі довкілля знаходяться в Китаї, США, Європі, Японії, Росії тощо.

Розробіть ескіз власного екологічного плаката.

У розвинутих країнах потреби людей все більше зростають і перевищують життєво необхідний мінімум. Люди мають змогу купувати багато спеціально запакованої їжі, одягу, взуття, різних побутових товарів, декілька автомобілів на родину тощо. Споживання зростає з кожним роком. Утворюється безліч відходів людської життєдіяльності. Виникають величезні звалища отруйних речовин, які не встигають переробляти. Вони займають все більшу площу. Це стає однією з найбільших проблем охорони довкілля в розвинутих країнах. У країнах Африки, між іншим, ця проблема також стає актуальною (мал. 302).

Мал. 302. Сміттєспалювальний завод в Австрії

Міжнародні організації з охорони природи. Враховуючи той факт, що все більше екологічних проблем набувають глобального характеру, координатором міжнародних зусиль у справі охорони довкілля стала Організація Об’єднаних Націй, про діяльність якої ми вже говорили.

Створюється міжнародне природоохоронне законодавство. Початком широкого міжнародного співробітництва з охорони природи і раціонального використання природних ресурсів можна вважати 1972 рік. Тоді в столиці Швеції, Стокгольмі, почала роботу Конференція ООН із проблем охорони довкілля. На ній прийняли Декларацію, в якій проаналізовано глобальні екологічні проблеми і окреслено шляхи їх подолання спільними зусиллями світового співтовариства.

Чому вирішити екологічні проблеми неможливо зусиллями однієї конкретної країни?

Упродовж наступних років ООН та її різні підрозділи, зокрема ЮНЕП — міжнародна урядова організація з питань навколишнього середовища, розробили міжнародні правові норми використання Світового океану, повітряного басейну, космосу (мал. 303).

Для того, щоб здійснювати ефективні міжнародні заходи з охорони довкілля, необхідно постійно наукові дослідження нашої планети. Тому виникли міжнародні наукові організації, які оцінюють стан довкілля і пропонують свої шляхи вирішення екологічних проблем. До них належать: Інститут всесвітніх спостережень, який видає щорічник «Стан світу», Міжнародна рада наукових спілок із програмою «Глобальні зміни», Міжнародний географічний союз тощо.

Мал. 303. Емблема ЮНЕП

Значний внесок в охорону природи Землі робить Міжнародний союз охорони природи. Він здійснює широкі наукові дослідження і розробляє практичні програми збереження природи в різних куточках планети. До нього входять як урядові, так і громадські організації десятків країн світу.

У справі порятунку всього живого на Землі сьогодні дуже активними є незалежні від урядів держав міжнародні громадські рухи й організації. Найвідомішою серед них є організація «Зелений світ» («Ґрінпіс»). Засновники «Ґрінпіс» — Бен Меткаф і Девід Фрейзер Мак Таггарт. Їх називали «першими воїнами зеленого війська». Організація є відомою в усьому світі своїми конкретними справами. Її осередки існують і в Україні, яка все активніше бере участь в міжнародному природоохоронному співробітництві (мал. 304).

Мал. 304. Емблема «Ґрінпіс»

Екологічна ситуація в Україні є кризовою. Вона особливо загострилась після катастрофи на Чорнобильській АЕС. Значні території стали непридатними для життя людей. Жителі покинули ці землі, але життя продовжується в умовах, яких ще не знала наша планета. Тому вчені проводять у Чорнобильській зоні відчуження постійні спостереження й дослідження. В них беруть участь і зарубіжні колеги. В Україні також створено біосферні заповідники, які є природоохоронними науково-дослідними установами з міжнародним статусом.

Знайдіть на карті України та запишіть в зошиті назви біосферних заповідників України та області, в яких вони розташовані.

Україна разом із сусідніми державами, Словаччиною й Польщею, вперше у світі створила новий тип природоохоронної території. На прикордонних частинах трьох держав виник міжнародний біосферний заповідник «Східні Карпати».

Міжнародне природоохоронне співробітництво буде і надалі розширюватися й поглиблюватися. Це пов’язано з подальшою глобалізацією екологічних проблем.

Усвідомлення того, що без об’єднання зусиль усіх народів вирішити екологічні проблеми неможливо, призвело до створення міжнародних урядових й громадських організацій з охорони довкілля й боротьби за прийняття законів проти забруднення природи.

Координатором міжнародних зусиль у справі охорони довкілля є Організація Об’єднаних Націй.

Міжнародні наукові організації оцінюють стан довкілля і пропонують шляхи вирішення екологічних проблем.

З метою збереження природи створюються природоохоронні науково-дослідні установи з міжнародним статусом - біосферні заповідники.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

 • 1. Навіщо потрібне міжнародне співробітництво у справі захисту й збереження природного середовища?
 • 2. Яка міжнародна організація і чому стала координатором зусиль людства з питань охорони природного довкілля?
 • 3. Коли і чому почалося широке міжнародне співробітництво з охорони природи?
 • 4. Назвіть основні міжнародні організації, метою діяльності яких є охорона природи.
 • 5. Яку участь бере Україна в міжнародному природоохоронному співробітництві?

ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ПРИРОДУ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

 • Близько 1 000 дітей помирають в Індії щодня від діареї та інших хвороб, що розвиваються від вживання забрудненої води.
 • Священна для кожного індуса річка Ґанґ є однією з найзабрудненіших у світі. Її забруднюють каналізаційні стоки, сміття, залишки їжі і останки тварин. У деяких місцях Ґанґом пливуть наполовину кремовані тіла дорослих та загорнуті в покривала тіла померлих дітей.
 • Річка Міссісіпі приносить в Мексиканську затоку близько 1,5 мільйонів кубометрів нітратів на рік. Кожне літо вона створює в затоці «мертву зону», яка за розмірами дорівнює штату Нью-Джерсі.
 • Американці купують понад 29 мільйонів пластикових пляшок води в рік. З цих пляшок тільки 13% переробляється. Знадобляться віки, щоб пластикові відходи розкласлися, а якщо їх спалити, то важко уявити, скільки шкідливих речовин буде викинуто в повітря.
 • У США щодня викидається приблизно 130 тисяч комп’ютерів, і більше 100 мільйонів мобільних телефонів щороку.
 • Плавучий острів завдовжки в 70 миль з будинків, пластику, машин і радіоактивних відходів утворився після цунамі в Японії в 2011 році. Він дрейфує в Тихому океані. За розрахунками вчених через два роки він досягне Гаваїв, а ще через рік — західного узбережжя США.
 • Після цунамі 2011 року японський уряд допустив скидання в Тихий океан близько 11 мільйонів літрів радіоактивної води. Через кілька днів на відстані 80 кілометрів від берега почали виловлювати заражену радіацією рибу.
 • 7 мільярдів кілограмів сміття, в основному пластику, викидається у світовий океан щорічно.
 • Одним з найбільш поширених і небезпечних забрудників довкілля є кадмій, який вбиває статеві клітини людських ембріонів. Кадмій поширився в довкіллі настільки, що став присутнім практично у всьому, що ми їмо і п’ємо.
 • Стіни стародавнього грецького Акрополя за останні 40 років через кислотні дощі зруйнувалися більше, ніж за всі попередні 2,5 тисячі років існування.
 • У Ботсвані живе всього 2 мільйони чоловік, але ця країна займає друге місце в світі за забрудненістю. Основними джерелами забруднення є гірничодобувна промисловість і лісові пожежі.
 • Найбільший у світі комплекс з виплавки важких металів знаходиться в сибірському місті Норильськ. Очікувана середня тривалість життя тут на 10 років нижча, ніж в інших російських містах.
 • Автомобілі 1985 року виробництва викидають в атмосферу приблизно в 38 разів більше чадного газу, ніж моделі 2001 року. Автомобілі з меншою витратою палива забруднюють атмосферу менше.
 • Середня сім’я в Північній Америці, Європі і Австралії викидає більше 1 тонни сміття щорічно.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ

 • 1. Назвіть основні види природних ресурсів.
 • 2. Які міжнародні організації з охорони природи вам відомі?
 • 3. Наведіть приклади раціонального і нераціонального природокористування.
 • 4. Які зміни природних комплексів відбуваються під впливом господарської діяльності людини?
 • 5. Поясніть причини порушення при родної рівноваги.

ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ

1. Назвіть основні типи ландшафтів та основні джерела забруднення. Заповніть в зошиті таблицю: «Типи антропогенних ландшафтів та основні види забруднення довкілля».

Ландшафти

Забруднення довкілля

Антропогенні

Природні

Природне

Антропогенне

ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ

1. Знайдіть та покажіть на карті відомі з розділу «Материки» природоохоронні території, райони екологічного лиха.

2. В додаткових джерелах географічних знань знайдіть інформацію про роль міжнародного співробітництва в розв’язанні проблем взаємодії природи і суспільства.

ПРОВОДИМО НАУКОВО-ТВОРЧИЙ ПОШУК

1. Запропонуйте шляхи усунення наслідків різних видів забруднення природи.

2. Назвіть екологічні проблеми материків і океанів та запропонуйте можливі шляхи їх розв’язання.

3. Складіть пам’ятку екологічно чистого громадянина.

ПРАЦЮЄМО В ГРУПІ

Дослідження: «Шляхи розв’язування екологічних проблем».

Об’єднайтеся в групи. Опрацюйте додаткові джерела інформації з питання «Причини і наслідки забруднення Землі» та заповніть таблицю в зошиті:

Група «Знавці літосфери»

Група «Знавці гідросфери»

Група «Знавці атмосфери»

Джерела забруднення літосфери Землі

Наслідки забруднення

Джерела забруднення гідросфери Землі

Наслідки забруднення

Джерела забруднення атмосфери Землі

Наслідки забруднення

1.

1.

1.

2.

2.

2.

Зробіть відповідні висновки та внесіть пропозиції.