Географія. 7 клас. Масляк

§ 58. Об’єкти, занесені до Списку природної спадщини ЮНЕСКО

  • 1. Як ви вважаєте, яких об’єктів на материку більше — культурної чи природної спадщини?

Євразія — не лише найбільший за площею материк світу. На цьому материку знаходиться найбагатша природна і культурна спадщини людства. Це пов’язано як з розмаїттям природних умов і ресурсів, так і з тим, що саме в Євразії тисячоліттями виникали і гинули великі цивілізації, які зробили вирішальний внесок у розвиток всього людства. Тому тут незрівнянно більша, порівняно з іншими материками, кількість об’єктів природної та культурної спадщини ЮНЕСКО (понад 600).

Спадщина ЮНЕСКО в Україні. Україна, як найбільша за площею європейська держава, має заглиблену в тисячоліття історію. Впродовж тисячоліть на території сучасної України виникали цивілізації та держави: Трипільська культура, Велика Скіфія, Велика Сарматія, Антія, Київська Русь, Козацька держава й Українська держава. Всі ці цивілізації залишили по собі видатні культурні пам’ятки.

Серед об’єктів природної спадщини, що потрапили до реєстру Всесвітньої спадщини — букові праліси Карпат (разом із буковими пралісами Німеччини). Це міжнародне українсько-словацько-німецьке унікальне природоохоронне об’єднання, 70% якого знаходяться в Рахнівському, Тячівському та Великоберезнянівському районах України (мал. 250).

Мал. 250. Букові ліси Карпат

За допомогою додаткової літератури складіть повний список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні. Запишіть його в робочий зошит.

Спадщина ЮНЕСКО в країнах Європи. Найбільша кількість об’єктів природної і культурної спадщини Європи розташована в Італії, Іспанії, Франції, Німеччині та Великобританії.

По всій Італії розкидані національні парки, численні природні резервати і заказники.

Переважна більшість об’єктів Всесвітньої спадщини в Італії — це культурне надбання людства. Серед природної спадщини — вулканічного походження Липарські острови з їх унікальним природним світом, гірський масив Доломітові Альпи з їх дикою природою, де збереглося більше 50 видів орхідей, Монте Сан-Джорджіо - гори, де збереглися залишки скам’янілих морських організмів епохи тріасу та вулкан Етна.

Національним і світовим природним надбанням у Німеччині є Баварський ліс, гори Гарц, Шварцвальд, понад 1500 природних парків та резерватів. Ця густозаселена, невелика за площею країна має багато різноманітних об’єктів Всесвітньої спадщини, переважна більшість яких — культурне надбання.

Серед природної спадщини - викопні рештки кар’єру Мессель (56-34 млн р. тому), долина річки Рейн, ландшафтний парк Мускау, Ваттове море (частина Північного моря).

У надзвичайно густо заселеній Великій Британії знаходиться багато національних природних резерватів і національних рекреаційних парків. Взагалі, британці дуже люблять природу, вивчають і оберігають її. Не можна уявити собі корінного британця, який би викидав сміття в найближчому лісі чи лісопосадці, як це роблять в Україні.

Країну іноді називають «музеєм під відкритим небом», тому що тут збережено сотні замків лордів, які майстерно «вписані» у місцеву природу і створюють з нею єдиний чудовий ансамбль.

Серед природної спадщини своєю унікальністю виділяються численні острови, королівські ботанічні сади, Юрське узбережжя Дарсету з породами часів мезозою (колись це була центральна частина Пангеї), та Дорога гігантів — дорога, складена 12-метровими базальтовими стовпами (мал. 251).

Мал. 251. Дорога гігантів

Підготуйте повідомлення про один з об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Франції та Іспанії.

Всесвітня спадщина ЮНЕСКО в країнах Азії. Найбільше об’єктів природної та культурної спадщини ЮНЕСКО розташовано в Китаї (мал. 252) та в Індії.

В Китаї існує 21 природний резерват, де представлено всі природні особливості цієї, третьої за величиною, країни світу. Серед об’єктів культурної спадщини, безумовно, виділяється Велика Китайська стіна — єдиний створений людиною об’єкт, який чітко видно з Космосу.

В Китаї, на відміну від країн Європи, набагато більше об’єктів природної спадщини, які мають міжнародне значення. Це заповідник-гора Хуаншань, долина Узючжайгоу, відома своїми озерами та водоспадами, національний парк Лушань, резервати Великої панди та багато інших.

Мал. 252. Гігантський Буда в горах Емейшань

В Індії, крім історичних, багато природних пам’яток. Це печери Аджанти, національний парк Казіранга та Кеоладео, унікальний ланцюг гір Західні Ґати, які, на думку вчених, є уламком о. Мадагаскар (мал. 253).

На контурній карті підпишіть країни з найбільшою кількістю об’єктів світової спадщини.

Всесвітня спадщина Росії. Росія є найбільшою за площею державою світу з величезними природними ресурсами і різноманітними природними умовами. Природа тут охороняється в 25 природних національних парках і 85-ти заповідниках. Перлиною Росії світового значення є озеро Байкал — природний об’єкт світового значення (мал. 254).

Мал. 253. Західні Ґати — гірська гряда на заході плоскогір’я Декан

Мал. 254. Озеро Байкал

На материку Євразія розташовано більше половини об’єктів світової культурної та природної спадщини людства.

Найбільшу кількість об’єктів світової спадщини мають Італія, Китай та Іспанія.

Відвідуючи пам’ятки природи та архітектури світового значення, необхідно обов’язково дотримуватися правил поведінки у громадських місцях та на природі.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Чому в межах Євразії переважають пам’ятки культурної спадщини?
  • 2. Які об’єкти культурної та природної спадщини України вам відомі? Які з них ви відвідали чи плануєте це зробити з рідними?
  • 3. Розкажіть про одну з пам’яток природи чи культури материка, яка вам більше до вподоби.
  • 4. Назвіть правила поведінки у громадських місцях та на природі. Поясніть, чому всім треба їх дотримуватися.