Географія. 7 клас. Масляк

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 46. Зміни природи материка людиною. Сучасні екологічні проблеми

  • 1. Пригадайте історію відкриття материка.
  • 2. Представники якої раси першими заселили материк?

Сучасні екологічні проблеми та несприятливі природні явища. За частотою та тривалістю несприятливих для життя і господарської діяльності людини природних явищ материк стоїть попереду інших. Для Північної Америки характерні: ерозія ґрунтів, зсуви, селі, заболочення, сильні дощі і тривалі посухи, пилові бурі, ранні й пізні заморозки, землетруси, виверження вулканів тощо. Є і специфічні явища, які в таких масштабах більше ніде не зустрічаються — великі смерчі або торнадо. Вони проходять над густозаселеним і господарськи освоєним суходолом США.

У середній смузі Північної Америки людям і господарству дуже дошкуляють катастрофічні повені на річці Міссісіпі та її притоках. Середньорічні коливання рівнів води у річках місцями досягають висоти семиповерхового будинку.

Кордильєри — це зона, де часто відбуваються катастрофічні землетруси. Вони трапляються не так часто, як, наприклад, у Японії, але за силою належать до найпотужніших у світі. Такий землетрус зафіксований у 1964 р. на Алясці. Але це північна рідконаселена територія, і тому збитки навіть від найсильнішого землетрусу тут мінімальні (мал. 193).

Інша справа, коли катастрофа трапляється у густозаселених районах США і Мексики. У США катастрофічні землетруси відбувалися кілька разів у Каліфорнії. У 1906 році внаслідок землетрусу була знищена значна частина міста Сан-Франциско. В 1964 р. в затоці Принс-Уільям відбувся землетрус силою 11 балів. Цунамі висотою 9 м досягли узбережжя Канади, Гавайських островів і навіть Японії. У 1971 р. стався сильний землетрус у Лос-Анджелесі.

Мал. 193. Землетрус 1964 року

У США і Мексиці, в районах, де землетруси можуть відбутися будь-якої хвилини, споруджують спеціальні сейсмостійкі будинки. Але при силі землетрусу 11-12 балів і це не врятовує.

На півдні материка, особливо в Мексиці, серйозно загрожують життю і господарській діяльності людей вулкани. Їх виверження змушує жителів найближчих міст і сіл евакуюватися.

Назвіть діючі вулкани Мексики. Поясніть, чому в Мексиці їх така велика кількість.

Північну частину США і величезні, майже незаселені простори Канади займають безкраї ліси. Улітку тут часто буває висока температура, низька вологість повітря та сильний вітер. Це ідеальні умови для лісових пожеж, які набувають характеру стихійних лих. Знищуються ліси і врожаї на полях, горять будинки, гинуть люди. Озброєні необхідною сучасною технікою американці здебільшого швидко ліквідовують пожежі.

Низька вологість повітря і сильні вітри викликають у багатьох районах Північної Америки пилові бурі, які видувають верхній родючий шар ґрунту.

У гірських районах Північної Америки також часто бувають зсуви, селі, поширені карстові явища (мал. 194).

Катастрофічні наслідки мають сильні зливи, град, суховії, ранні й пізні заморозки (мал. 195). В горах, особливо на північному заході, випадає багато снігу і сходять снігові лавини.

Зміни природи материка людиною. Чисельність населення Північної Америки складає понад 530 млн, тобто близько 7 % населення Землі, яке розміщене територією материка вкрай нерівномірно. Найбільша щільність спостерігається в районі Великих озер та на східному узбережжі США.

Мал. 194. Зсув у межах міста Лос-Анджелес

Мал. 195. Град 5 червня 2014 року в Південній Дакоті, США

Майже незаселені північна частина материка та Кордильєри. Середня густота населення на материку — 23 чол./км2.

У Північній Америці знаходяться дві із семи найбільш економічно розвинутих країн світу — США і Канада. Швидкими темпами розвивається економіка і зростає населення колись відсталої Мексики.

З десяти найбільших міських агломерацій світу три знаходяться у Північній Америці — це Нью-Йорк, Лос-Анджелес й Мехіко. Тут природа зазнала найбільших в світі змін.

Розвиток економіки країн супроводжувався інтенсивним вирубуванням лісів, розорюванням ґрунтів, прокладанням шляхів, будівництвом усе нових заводів і міст. Люди «тиснули на природу», забуваючи, що вона є середовищем існування не лише для звірів, птахів і риб, але й для самої людини.

Підготуйте повідомлення про вплив переселенців з Європи на природу материка.

Історія не знала таких територіальних масштабів взаємодії людини й природи, які змінили до невпізнання природні ландшафти. Природа не витримала й відповіла пиловими бурями, ерозією, селями, повенями.

У США було затверджено перші природоохоронні закони. Найцінніші й найцікавіші куточки природи перетворили на численні заповідники і національні парки.

Нині в Канаді і США вирішують проблему, як із найменшими втратами для природи продовжити освоєння величезних багатств півночі материка. Намагаються передбачити все. Наприклад, при прокладанні доріг і нафтопроводів враховуються основні напрями міграції оленів карібу.

Для Північної Америки характерні ерозія ґрунтів, зсуви, селі, заболочення, сильні дощі і тривалі посухи, пилові бурі, ранні й пізні заморозки, землетруси, виверження вулканів тощо.

В регіоні розташовані дві з семи найбільш розвинених країн світу, розвиток економіки яких супроводжується інтенсивним втручанням у природу.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Які несприятливі природні процеси та явища є специфічними для Північної Америки?
  • 2. Де і чому на материку трапляються торнадо та руйнівні урагани?
  • 3. Чому відбуваються небезпечні повені на річці Міссісіпі?
  • 4. Для яких територій материка землетруси мають найбільш негативні наслідки?
  • 5. Схарактеризуйте погодні умови, які сприяють виникненню у Північній Америці лісових пожеж.
  • 6. Поясніть, чому в преріях Америки до XIX ст. не було пилових бурь.
  • 7. Поясніть, чому людина змушена освоювати території материка зі складними умовами життя.