Географія. 7 клас. Масляк

§ 38. Льодовий покрив. Рельєф і корисні копалини Антарктиди

  • 1. Пригадайте, в якому стані знаходиться вода в природі.
  • 2. Як змінюється об’єм води при її замерзанні?

Льодовий покрив Антарктиди. Антарктида вкрита величезним льодовим панцером. Товщина льоду на материку в середньому становить 1900 м, а найбільша — досягає 4200 м. Середня висота вкритої льодом поверхні суходолу Антарктиди становить 2300 м, максимальна — 5140 м — у масиві Вінсон.

Антарктида не є архіпелагом укритих льодом островів, як вважали раніше. Це значний за розмірами материк, який опустився під величезним тиском льоду. Якби в Антарктиді не було льодового покриву, її поверхня піднялася б на 500 м. При цьому середня висота позбавленої льоду кам’яної поверхні материка досягла б 1 000 м.

Пригадайте, що таке архіпелаг. Здайдіть відомі вам архіпелаги.

Рельєф Антарктиди під льодом досить складний. Тут знайдено великі гірські системи висотою до 3 000 м і западини глибиною 1 100 м нижче рівня моря.

Лід Антарктиди знаходиться в постійному русі. Він ніби розтікається від центральної частини материка до узбережжя, де обламується, утворюючи гігантські айсберги (мал. 151).

У цьому ж напрямі, від центральної частини материка до узбережжя, зростає і швидкість його пересування.

Біля узбережжя швидкість руху льоду досягає 200-300 м за рік, місцями до 1000-2000 м. Постійний рух льодового панцера призводить до того, що він, ніби бульдозером, знімає щорічно аж до 5 млн тонн корінних порід.

Якщо величезні маси води, які заморожені в Антарктиді розтопити, то рівень Світового океану підніметься на 50-60 м.

За допомогою фізичної та політичної карти світу визначте країни, територія яких зменшиться, якщо розтане антарктичний лід.

Мал. 151. Айсберги біля берегів Антарктиди

Рельєф та геологічна будова материка. Єдиним діючим вулканом Антарктиди є Еребус (3 795 м). Він знаходиться на узбережжі моря Росса. Вулкан до 2000 м висоти над рівнем моря вкритий льодом. Останній раз виверження вулкана було у 1972-1974 рр. (мал. 152).

Антарктида — материк, на якому не зафіксовано землетруси. Ніхто з учених не може пояснити, чому так сталося. Тим більше, що тут є молоді складчасті гори й вулкан. Крім того, Антарктида оточена рухомими серединно-океанічними хребтами. В Антарктиді виявлено декілька величезних розломів земної кори. Один із них простягається від океану через море Ведделла до краю материка. На материку працює більше півтора десятка сейсмічних станцій.

Мал. 152. Вулкан Еребус

В Антарктиді немає річок, але іноді зустрічаються озера. Найглибшою водоймою материка є озеро Радок. Воно знаходиться у міжгірській улоговині і має тектонічне походження. Озеро має продовгувату форму. Довжина його досягає 10 км, ширина — близько 3 км. Як і інші тектонічні озера, воно дуже глибоке — 346 м.

Пригадайте, на які материки розкололася Гондвана.

Корисні копалини в надрах Антарктиди. За час вивчення Антарктиди вчені відкрили на материку багато різних видів корисних копалин: руди рідкісних металів — залізну, мідно-нікелеву і хромову руди, слюду, гірський кришталь, берил, мармур тощо. У прибережних водах на шельфових ділянках є нафта і природний газ.

За міжнародними угодами видобуток корисних копалин будь-якою державою чи приватною компанією на материку заборонено. Виняток зроблено лише для родовища цінного білого мармуру. З нього вирубали брилу, яка стала постаментом для пам’ятника мужньому досліднику Антарктиди — Роберту Скотту (мал. 153).

Мал. 153. Пам’ятник Роберту Скотту в Новій Зеландії

Антарктида вкрита майже суцільним льодовим панцером товщиною до 4200 м. Він сповзає з материка до узбережжя і утворює айсберги.

В Антарктиді не зафіксовано землетрусів, але є діючий вулкан — Еребус.

На материку відкрито багато різних видів корисних копалин, але за міжнародними угодами їх видобуток будь-якою державою чи приватною компанією забороняється.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Яка середня висота вкритої льодом поверхні Антарктиди?
  • 2. Поясніть, що таке Антарктида — материк чи архіпелаг покритих кригою островів.
  • 3. Спрогнозуйте, що трапиться зі світом і Антарктидою, якщо її крижаний покрив розтане?
  • 4. Поясніть, в якому напрямі та з якою швидкістю рухається льодовий покрив Антарктиди.
  • 5. Які корисні копалини є в Антарктиді, чи їх видобувають?