Географія. 7 клас. Масляк

§ 35. Населення, його склад та розміщення. Австралія — країна-материк. Україна і Австралія

  • 1. Представники яких рас населяють Африку?
  • 2. Скільки країн розташовано в Африці? Назвіть окремі з них.

Населення Австралії у 2013 році перевищило 23,5 млн осіб. В основному, це нащадки переселенців з Великобританії (80%) і вихідці з багатьох країн Європи та Азії. Корінні жителі континенту, австралійські аборигени (курі, яматджі, нунга, тунгар, муррі), складають лише близько 2% від загальної кількості населення (мал. 130). Австралія разом із Африкою — один з небагатьох регіонів світу, де серед місцевого населення, як і десятки тисяч років тому, живе традиція скельного живопису (мал. 131).

Мал. 130. Австралійський абориген

Мал. 131. Скельний живопис

Пригадай історію заселення материка.

Добровільна імміграція з Англії досягла значного розмаху в 1820-ті роки, коли в Австралії почало швидко розвиватися вівчарство (мал. 132). Сьогодні Австралія має найбільше в світі поголів’я овець та в окремі роки дає 25% світового виробництва вовни.

У містах проживає близько 90% австралійців. Середня густота населення найнижча у порівнянні з іншими материками (близько 3 мешканців на 1 км2). Розміщення населення територією континенту надзвичайно нерівномірне. Густозаселеними є східна та південно-східна окраїни материка. В центральній частині Австралії населені пункти фактично відсутні.

Мал. 132. Австралійський меринос

Знайдіть на карті найбільші міста Австралії. Поясніть, чому більшість з них розташована саме тут.

Австралія — країна-материк. На території материка й острова Тасманія знаходиться лише одна держава — Австралійський Союз. Столицею її є місто Канберра. Це спеціально збудоване невелике, але дуже гарне місто, в якому немає навіть півмільйона мешканців. Унікальний дизайн та архітектурний план міста зі значними ділянками природної рослинності дозволили Канберрі отримати звання «bush capital» — «лісова столиця».

Сідней та Мельбурн — найбільші міста країни. В Сіднеї сьогодні мешкає майже 4,5 млн (мал. 133), а в Мельбурні 4,08 млн осіб (мал. 134).

Мал. 133. Сідней

Мал. 134. Мельбурн

До 1900 року в Австралії існувало 6 самоврядувальних колоній, які 1 січня 1901 року об’єдналися і утворили федерацію Австралійський Союз — шосту за територією державу світу.

Австралійський Союз має потужну економіку і посідає провідні місця у різноманітних міжнародних рейтингах: тривалість та якість життя населення, економічна свобода і захист громадян, охорона здоров’я тощо.

У державі розвиваються майже всі галузі господарства, які забезпечені власною енергією та корисними копалинами.

Не дивлячись на суворий для розвитку сільського господарства клімат, країна є одним з найбільших у світі виробників зерна, ячменю, м’яса, вовни, цукру (мал. 135), тропічних фруктів тощо.

Україна і Австралія. Вважається, що першим українцем, який оселився на материку, був хворий матрос з корабля «Відкриття», полтавчанин, Федір Зубенко. Це відбулося ще у 1820 році. Сліди Зубенка загубили на материку і його подальша доля невідома.

Видатною постаттю в українсько-австралійських взаєминах лишається Микола Миклуха-Маклай, визначний мандрівник, океанограф та етнограф (мал. 136).

Мал. 135. Збір цукрової тростини

Мал. 136. Микола Миклуха-Маклай

Пригадайте, що ти вже знаєте про Миколу Миклуху-Маклая. Підготуйте коротке повідомлення про його дослідження.

Сьогодні в Австралії мешкає майже 38 тисяч переселенців з України та їх нащадків. Товариства українців у Австралії будують церкви, школи, дитячі садочки, клуби, концертні зали, фінансові кооперативи, друкують книжки, газети та журнали і в такий спосіб зберігають українську культуру на значній відстані від своєї історичної батьківщини.

Австралійський Союз — єдина держава в межах материка й острова Тасманія. Її столиця — місто Канберра.

Більша частина населення мешкає на сході країни, де природні умови є найбільш сприятливими.

В Австралії проживає 23,5 млн осіб — нащадків переселенців з Великобританії і вихідців з багатьох країн Європи та Азії, з яких майже 38 тисяч є українцями.

Корінні жителі континенту, австралійські аборигени, складають лише 2% від загальної кількості населення.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Як відбувалося освоєння материка європейцями?
  • 2. Поясни, хто такі тубільці. Чому в Австралії залишилося так мало корінних мешканців?
  • 3. Поясніть причину найбільшого заселення прибережних районів материка, особливо його південно-східної частини.
  • 4. Які галузі господарства і чому є найбільш розвиненими в країні?