Географія. 7 клас. Масляк

Тема 3. Австралія та Океанія

Коли у нас за вікном не один тиждень ллє дощ або падає сніг, мешканці цього далекого спекотного материка разом з флорою та фауною місяцями, а іноді навіть роками, очікують їх у себе. Як же сформувався такий унікальний клімат? Які рослини та тварини пристосувалися до життя в таких несприятливих умовах? Як організувала людина свій побут та господарську діяльність на території Австралії?

Про все це та про багато іншого дізнаємося під час подорожі до найпосушливішого, найменшого материка нашої голубої планети Земля - Австралії!

ВИВЧАЮЧИ ТЕМУ, ВИ:

 • Дізнаєтеся про унікальність природи материка Австралія та про чинники, під впливом яких вона сформувалася.
 • Навчитеся працювати з тематичними картами і додатковими джерелами географічних знань.
 • Ознайомитеся з особливостями життя та побуту корінного населення материка Австралія.
 • Оціните особливості клімату і природи Австралії та їх вплив на господарську діяльність людини на материку.
 • Усвідомите необхідність збереження унікальної природи Австралії.

§ 30. Географічне положення. Відкриття та дослідження

 • 1. Згадайте особливості географічного положення Африки.
 • 2. Пригадайте план характеристики географічного положення материка.

Географічне положення материка. Погляньте на фізичну карту світу. Які особливості фізико-географічного положення має найменший (7,6 млн км2) материк планети? Австралія повністю знаходиться у Південній півкулі і розташована майже в тих географічних широтах, що й Південна Африка, тобто майже посередині перетинається Південним тропіком. Це дає можливість порівнювати їх та припустити, що окремі риси природи на цих материках будуть подібними (мал. 103).

Африка й Австралія схожі між собою і за особливостями обрисів берегів. В Австралії мало заток, на півночі — це затока Карпентарія, на півдні — Велика Австралійська.

Найбільші півострови — Арнем-Ленд і Кейп-Йорк — знаходяться на півночі. Вузька Торресова протока відділяє Австралію від другого за площею острова Землі — Нової Гвінеї, більшого за площею, ніж Україна. На півдні Бассова протока відокремлює від материка великий острів Тасманія.

Із заходу Австралія омивається Індійським океаном, зі сходу — Тихим. На півночі і північному заході знаходяться мілководні Арафурське і Тіморське моря. На північному й південному сході — Коралове і Тасманове моря. Вздовж північно-східного узбережжя материка тягнеться Великий Бар’єрний риф — найбільший у світі кораловий риф з протяжністю понад 2 тис. км. Безліч островів і обмілин рифу, які стають суходолом під час відпливів, значно ускладнюють судноплавство.

Мал. 103. Порівняння географічного положення Австралії та Африки

На карті світу знайдіть Австралію, лінію Південного тропіка та водойми, які омивають береги материка.

Крайньою північною точкою Австралії є мис Йорк, крайньою південною — мис Південно-Східний. Відстань між ними становить близько 3500 км. Крайньою східною точкою є мис Байрон, західною — мис Стіп-Пойнт. Вони знаходяться на відстані близько 4000 км одна від одної.

Визначте географічні координати крайніх точок Австралії. Вирахуйте протяжність материка в градусах та кілометрах з півдня на північ, а також із заходу на схід (1° вздовж 15° пд. ш. дорівнює 107,5 км).

Відкриття та дослідження материка. Австралія є найбільш віддаленою від Європи, тому європейці з’явилися тут пізніше, ніж в Африці чи Америці. Першими сюди припливли голландці. У першій половині XVII ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. У середині XVII ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів. Пізніше цей острів назвали ім’ям мореплавця.

Голландія довгий час приховувала відомості про ці землі.

У другій половині XVIII ст. біля берегів Австралії з’явилися англійці. Відомий мореплавець Джеймс Кук під час навколосвітньої експедиції відкрив східне узбережжя материка й оголосив територію Австралії британськими володіннями.

Англійський дослідник Метью Фліндерс уперше побачив Австралію в 1792 році. У 1795 році у ролі навігатора та картографа він брав участь у плаванні до Австралії на кораблі «Релайєнс». Саме Фліндерс уперше назвав материк Австралією (мал. 104).

Наприкінці XVIII ст. уряд Великобританії почав освоєння материка.

Мал. 104. Марки Австралії із зображенням дослідників материка

Сюди висилали на каторгу злочинців. Австралія перетворилася на величезну колонію без колючого дроту й охорони. Найбільше місто Австралії, Сідней, виникло як колонія каторжників.

Пригадайте, що таке масштаб. За допомогою карти визначте відстань від Києва до Сіднея.

Однак, з часом англійці зрозуміли, що використовувати Австралію можна ефективніше. Здоровий субтропічний клімат південно-східного й південно-західного узбереж материка і багаті пасовища почали принаджувати сюди все більше громадян Великобританії. Почалося дослідження внутрішніх районів.

Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів Австралії стало відкриття великих родовищ золота. Австралію почала трусити «золота лихоманка».

Золота виявилося багато. Англійська колонія з центром у Мельбурні почала інтенсивно розвиватися. Прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії (мал. 105).

Мал. 105. Сіднейський університет — найстаріший державний університет Австралії

Австралія повністю знаходиться в Південній півкулі, майже посередині перетинається Південним тропіком і омивається водами двох океанів — Тихого та Індійського.

Відкрили материк голландці, але приховували це від європейців.

Потрапивши на материк, Джеймс Кук одразу проголосив його територію колонією Англії.

Материк почали заселяти каторжниками, а золота лихоманка дала поштовх для його економічного розвитку.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

 • 1. За допомогою карти світу порівняйте площу Австралії з площею інших материків та зробіть відповідні висновки.
 • 2. Схарактеризуйте особливості географічного положення материка.
 • 3. Як використовували Австралію англійці після проголошення її володіннями Великобританії?
 • 4. Яку роль відіграла «золота лихоманка» в дослідженні й освоєнні материка?