Географія. 7 клас. Масляк

§ 28. Об’єкти Південної Америки, занесені до списку природної спадщини ЮНЕСКО

  • 1. Запропонуйте природні об’єкти для списку природної спадщини на материку.

Об’єкти природної і культурної спадщини ЮНЕСКО в Бразилії — це національні парки, біологічні та наукові заповідники, лісові заказники. Найвідомішими з них є Амазонія та Іґуасу.

Підготуйте повідомлення про один з природних об’єктів Бразилії.

В Аргентині є 18 національних парків. Найвідоміший з них знаходиться на кордоні з Бразилією, де обом країнам належать різні береги одного з найграндіозніших водоспадів світу — Іґуасу.

Пригадайте, що ви знаєте про водоспад Іґуасу.

Природні та культурні пам’ятки Перу є всесвітньо відомими. В цій країні налічується 7 національних природних парків, а також багато природних резерватів, заказників і національних природних пам’ятників. Перу володіє надзвичайно розмаїтою і багатою природою, яка представлена вкритими снігом горами і все ще недоторканою сельвою верхньої Амазонки. Але завдяки залишкам культури давніх індіанських цивілізацій Перу називають «археологічним раєм планети».

Тут існує незвична для європейців і дуже розмаїта природа та глибока, багато в чому донині таємнича історія. Взяти хоча б для прикладу знамениті малюнки пустелі Наска (мал. 96). Це велетенські зображення різних істот, комах, птахів, тварин, накреслених на поверхні пустелі канавами. З якою метою і як були створені ці малюнки, які видно лише з повітря, до сьогодні невідомо. Тому навколо цих зображень стільки таємниць і різних домислів, навіть припущення, що це були аеродроми космічних прибульців, а різні фігури служили для них чимось на зразок посадкових вогнів на нинішніх аеродромах.

Мал. 96. Таємничі малюнки пустелі Наска

В Чилі зосереджено більше 20-ти національних парків, відомих своєю унікальною природою. Ця країна простягається вздовж узбережжя Тихого океану вузькою смугою більш як на 4 тис. км. Тому тут найрізноманітніше поєднання найбільшого в світі океану з високими горами, тропічного і помірного клімату. Найбільшим надбанням цієї країни, всесвітньовідомим туристичним об’єктом є о. Пасхи у Тихому океані. Загадки призначення його велетенських скульптур до сьогодні не розгадано. Запитання, хто і з якою метою їх створив, продовжує хвилювати розум вчених (мал. 97).

Мал. 97. Статуї острова Пасхи

Підготуйте повідомлення про о. Пасхи.

В Еквадорі всесвітнім природним надбанням є унікальний Ґалапаґоський національний парк з його незрівняною природою. Величезні черепахи, морські ігуани, велика відмінність тваринного світу на різних Ґалапаґоських островах наштовхнули британського дослідник Чарльза Дарвіна на думку про еволюційний розвиток всього живого на нашій планеті. І сьогодні сюди їдуть біологи з усього світу (мал. 98).

Мал. 98. Велика ґалапаґоська черепаха

На материку знаходиться 62 об’єкти природної і культурної спадщини людства.

Окрім об’єктів культурної спадщини, якими є залишки стародавніх цивілізацій, на материку та прилеглих островах Тихого океану охороняють рідкісних тварин, що зникають.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Знайдіть на карті материка географічне розташування природних об’єктів, що входять до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
  • 2. Чи позитивно впливає діяльність людини на збереження об’єктів природної спадщини на материку?