Географія. 7 клас. Масляк

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 24. Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату

  • 1. Які материки перетинаються екватором та південним тропіком?
  • 2. Під впливом яких чинників сформувався клімат Африки?

Загальні риси клімату Південної Америки. Основними чинниками, які формують клімат Південної Америки, є географічна широта, рельєф, вітри й океанські течії.

Ми вже знаємо, що більша частина Південної Америки лежить у спекотному поясі між двома тропіками. Лише вузька південна частина материка знаходиться в помірних широтах. Отже, за кліматичними умовами Південна Америка нагадує Африку, однак від неї вона відрізняється більшою вологістю клімату.

Більше, ніж для інших материків, за винятком хіба що Північної Америки, на клімат Південної Америки впливає рельєф.

Які форми рельєфу найбільше впливають на формування клімату материка?

Анди розташовані на західному узбережжі материка й суцільною стіною перекривають рух тихоокеанського повітря вглиб материка. Зі сходу материк відкритий для проникнення пасатів, які несуть тепле й вологе повітря з Атлантики, яке доходить аж до східних схилів Анд.

Океанічні течії наносять останні штрихи на кліматичну карту Південної Америки. Зі сходу до екваторіальної частини материка підходить потужна тепла Південна Пасатна течія. Ніби розбившись об крайню східну точку Південної Америки, вона роздвоюється: Гвіанська течія рухається на північ, а Бразильська — на південь. Ці теплі течії сприяють насиченню повітря вологою. Вздовж усього західного берега, аж до екватора, проходить потужна холодна Перуанська течія. Вона сильно охолоджує і висушує повітря.

Знайдіть на карті ці течії та поясніть, як вони впливають на клімат материка.

Періодично холодна Перуанська течія відтісняється від берега теплою течією Ель-Ніньйо. Повітря всього західного узбережжя Південної Америки насичується вологою і на пустелі обрушуються тропічні зливи. Для цих країв це стає справжньою катастрофою.

Західні вітри в помірних широтах зволожують клімат на Тихоокеанському узбережжі материка.

Кліматичні пояси і типи клімату. На північ і південь від Амазонки, в районі екватора, на материку знаходиться екваторіальний кліматичний пояс. Особливості клімату цієї місцевості визначаються великою та рівномірною зволоженістю впродовж року. Волога надходить сюди з Атлантичного океану під дією пасатів. Впродовж усього року тут зберігаються високі температури повітря (мал. 76).

У субекваторіальному кліматичному поясі Північної півкулі розташовані Гвіанське плоскогір’я й Орінокська низовина, а також північно-східна частина Амазонської низовини. На південь від екватора, в межах субекваторіального кліматичного поясу, лежить більша частина Бразильського плоскогір’я, крім його прибережної частини.

Мал. 76. Кліматограми міст Південної Америки

Як і у відповідному кліматичному поясі Африки, різниця літніх і зимових температур така незначна, що люди її практично не відчувають. Тут виділяються не літо й зима, а вологий літній і сухий зимовий періоди. Винятком є північно-східне узбережжя Південної Америки. Сюди вологе повітря Атлантичного океану приносить багато опадів і взимку.

Пригадайте, в які місяці року тут триває зима.

У тропічному кліматичному поясі знаходиться південно-східна й східна узбережна частини Бразильського плоскогір’я, північна частина Ла-Платської низовини, середня найширша частина Анд та узбережжя Тихого океану до 30° пд. ш. (мал. 77).

Мал. 77. Схема кліматичних поясів Південної Америки

Тропічний клімат має помітну різницю зимових і літніх температур. Дощів улітку значно менше, ніж у субекваторіальному кліматичному поясі. Лише близькі до Атлантичного океану круті східні схили Бразильського плоскогір’я отримують взимку багато опадів.

Кліматичні особливості тропічного узбережжя Тихого океану визначаються впливом потужної холодної Перуанської течії. Вона охолоджує нижні шари повітря, а високий атмосферний тиск не дає їм підніматися вгору. Тому посухи тут тривають цілий рік (мал. 78). Ця течія є також причиною того, що вздовж узбережжя тропічний пояс доходить майже до екватора.

Між паралелями 30° і 40° пд. ш. простягається субтропічний кліматичний пояс.

На більшій за площею східній його частині панує тепла зима і спекотне літо. Тут випадає від 500 до 2000 мм опадів. Поблизу східних схилів Анд клімат сухий. Гори не пропускають вологе повітря з Тихого океану, а атлантичне повітря, яке доходить сюди, вже віддало вологу і також сухе. На Тихоокеанському узбережжі панує середземноморський клімат. Літо — сухе й спекотне, зима — тепла й волога, як на крайньому півдні Африки.

Південніше 40 ° пд. ш. знаходиться помірний кліматичний пояс. Вітри з Тихого океану впродовж усього року приносять вологе морське повітря на західні схили Анд. Тут постійно випадають опади — понад 3000 мм на рік. Це помірний морський клімат. Далі на схід вологе повітря не проникає і тут сухо (від 100 до 250 мм опадів). Це помірно-континентальний клімат із сухим, теплим літом, морозною та сніжною зимою.

Мал. 78. Типовий пейзаж пустелі Атакама

Визначте t °С повітря на вершині г. Аконкаґуа, якщо біля її підніжжя +25 °С.

В Андах кліматичні умови змінюються в напрямку від підніжжя до вершин. Біля підніжжя гір панує клімат тієї кліматичної зони, в якій вони знаходяться. З висотою температура знижується і на найвищих вершинах, навіть на екваторі, лежить сніг.

Географічна широта місцевості, рельєф, вітри й океанські течії — основні чинники, що формують клімат материка.

Кліматичні умови материка нагадують умови Африки. Але Південна Америка — найвологіший материк світу.

Материк розташований в екваторіальному, субекваторіальному, тропічному, субтропічному та помірному кліматичних поясах.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка?
  • 2. Як впливають на клімат материка океанічні течії?
  • 3. На конкретних прикладах покажіть вплив рельєфу на клімат Південної Америки.
  • 4. Які типи клімату ілюструють кліматограми на мал. 76?
  • 5. На основі характеристики кліматичних поясів зробіть поради мандрівникам щодо підготовки до подорожі в тропічному та помірному кліматичних поясах материка.