Географія. 7 клас. Масляк

§ 23. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини материка

  • 1. Пригадайте назви та географічне положення найбільших форм рельєфу Африки.
  • 2. Пригадайте максимальні висоти цього материка.

Геологічна будова та рельєф материка. Південна Америка лежить на стійкій Південноамериканській платформі. Останні сотні мільйонів років внутрішні сили Землі продовжують піднімати, опускати та рухати її на захід. Унаслідок підняття платформа прогиналася. Рухаючись на захід, вона підминала свій західний край. У прогинах накопичилися морські й континентальні відклади, утворилися великі рівнини. Виникли довгі й вузькі гори Анди. Вони простягаються уздовж західного узбережжя материка (мал. 68).

Мал. 68. Схема утворення Анд

Рівнинні ділянки знаходяться уздовж північно-східного узбережжя материка та в долинах річок Амазонка, Оріноко й Парана.

Амазонська низовина за площею є найбільшою рівниною Землі. До найбільших рівнин планети належить також Ла-Платська низовина, яка знаходиться в південній частині материка.

Визначте взаємне розташування гір, низовин та найбільших річок Південної Америки на карті.

Ці низовини складаються з багатокілометрового шару осадових порід. Якби його можна було зняти, то ми б побачили у кам’яній платформі прогин. Наприклад, в Амазонській низовині північним і південним краями цього прогину, які ще й досі не вирівнялися остаточно, є Гвіанське та Бразильське плоскогір’я.

На Гвінейському плоскогір’ї, в тій його частині, яка має назву Ла-Ґран-Сабана (мал. 69), знаходяться неприступні плато, що підносяться на кількасот метрів над гористою місцевістю. Вони мають пласкі вершини, прямовисні стіни і складаються з червоного пісковику. В Південній Америці їх називають мезас або столи. Місцеві індіанці іменують ці дива природи по-своєму — тепуї. Один із найвищих і найграндіозніших «столів» індіанці називають Рорайма (мал. 70). Він підноситься над рівнем моря на 2810 м і знаходиться на перетині кордонів Гайани, Венесуели й Бразилії.

Мал. 69. Ла-Ґран-Сабана

Мал. 70. Рорайма

Знайдіть на фізичній карті Південної Америки цю територію. Визначте її розташування на політичній карті.

Бразильське плоскогір’я є найбільшим за площею на материку. Його східний край піднятий. Тут, поблизу берега Атлантичного океану, знаходиться і найвища вершина плоскогір’я — гора Бандейра (Прапор) висотою 2890 м.

Уздовж усього західного узбережжя Південної Америки від Карибського моря до острова Вогняна Земля простягаються високі молоді гори Анди. Їхня довжина перевищує 9000 км. У північній і південній частині гори звужуються до 200 км, в середній — розширюються до 800 км. Гори складаються з кількох паралельних хребтів, які повторюють обриси західного узбережжя материка. Між ними знаходяться улоговини й плоскогір’я. Найвищою вершиною Анд є гора Аконкаґуа (6960 м) (мал. 71).

Процес гороутворення в Андах тут ще не завершився. Тому тут частими є землетруси й виверження вулканів. Найбільшими з діючих вулканів є Котопахі та Льюльяйльяко (6723 м) — найвищий вулкан світу (мал. 72).

Мал. 71. Гора Аконкаґуа — вища точка західної півкулі

Мал. 72. Вулкан Льюльяйльяко

Останній катастрофічний землетрус відбувся в Андах у 1960 році. Потужні підземні поштовхи тривали на території Чілі 7 днів. За цей час було зруйновано 35 міст, сотні інших населених пунктів, загинуло близько 10 000 чоловік, понад 2 млн мешканців (це приблизна чисельність населення такої країни, як Латвія або Словенія) залишилися без житла. Цунамі зруйнували портові споруди та рибацькі поселення.

Знайдіть на фізичній карті Південної Америки гору Аконкагуа та вулкан Льюльяйльяко. Визначте їх географічні координати. Запишіть в зошит результати власних вимірювань.

Корисні копалини материка. На півночі Південної Америки в товщах осадових порід знаходяться одні з найбільших у світі запасів нафти. Природний газ і нафта виявлені також у різних місцях Ла-Платської низовини.

У найдавніших гірських породах Гвіанського й Бразильського плоскогір’їв, як і в Африці, знаходиться родовища руд кольорових металів і дорогоцінного каміння. Тут є золото, алюмінієві, цинкові, олов’яні, вольфрамові та уранові руди, платина, нікель, алмази.

У Бразилії знайдено найбільші коштовні камені у світі — топази. Цей прозорий, безбарвний або з блакитним, жовтим чи червонуватим відтінком мінерал, може досягати значних розмірів (мал. 73).

Багаті на корисні копалини й Анди. Тут є поклади практично всіх руд кольорових металів.

Особливо багато мідної руди. В осадових товщах западин виявлені запаси нафти і кам’яного вугілля.

Однією з екологічних проблем, пов’язаних з видобутком корисних копалин на території материка, є те, що вони часто видобуваються відкритим кар’єрним способом. У цих велетенських ранах на тілі Землі працюють гігантські екскаватори та вантажівки (мал. 74).

Ескондіда та Чукікамата — два найбільших у світі кар’єри за видобутком мідних руд, що розташовані в Південній Америці (мал. 75).

Мал. 73. Бразильський топаз

Мал. 74. Кар’єрний екскаватор

Мал. 75. Кар’єр Ескондіда

Підготуйте розповідь про екологічні проблеми, пов’язані з видобутком корисних копалин.

В основі материка лежить стародавня, стійка Південноамериканська платформа, у прогинах якої накопичилися відклади осадових порід. На заході, на стику з океанічною плитою, утворилися довгі гори Анди.

Північним і південним краями прогину цієї платформи є Гвіанське та Бразильське плоскогір’я. Долини річок Амазонка, Оріноко та Парана — рівнинні ділянки материка.

В Андах є діючі вулкани, виверження яких супроводжуються катастрофічними землетрусами.

Надра Південної Америки багаті на користі копалини, видобуток яких породжує екологічні проблеми.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Чим відрізняється геологічна будова Південної Америки і найближчих «родичів»?
  • 2. Поясніть, чому і як рухається Південноамериканська платформа, які наслідки цих рухів.
  • 3. Які великі форми рельєфу є в Південній Америці? Знайдіть їх розташування на карті.
  • 4. Поясніть, які процеси свідчать про те, що Анди молоді гори.
  • 5. Які корисні копалини переважають на плоскогір’ях і в горах Південної Америки? Які екологічні проблеми пов’язані з їх видобутком?