Географія. 7 клас. Масляк

§ 14. Води суходолу. Використання водних ресурсів

  • 1. Назвіть водойми суходолу. Які з них є у вашій місцевості?
  • 2. Спрогнозуйте, в якій частині Африки і чому саме там утворилася найбільша і найменша кількість водойм?

Води суходолу. Територіальні особливості клімату материка створили в екваторіальному й субекваторіальному кліматичних поясах найбільшу кількість водойм. Тут випадає значна кількість опадів, які стікають у струмочки, зливаються та утворюють річки.

У пустелях обмаль річок. Фактично постійний потік води є лише в тих річках, що витікають в добре зволожених місцях за тисячі кілометрів від пустель. Наприклад, Ніл, Оранжева. В минулому в Сахарі клімат був більш вологим. Про це свідчить наявність сухих річищ, які отримали назву «ваді». Лише інколи під час нечастих дощів вони наповнюються водою.

Скориставшись шкільним атласом, знайдіть та запишіть в зошит у лівий стовпчик назви річок Африки.

Річки Африки живляться переважно дощовими водами. Тому впродовж року вони повноводні лише в екваторіальному поясі. У субекваторіальному поясі річки під час дощового сезону переповнюються водою, а в сухий — різко зменшують свою водність, перетворюються в ланцюжок озер чи пересихають зовсім. В областях із середземноморським субтропічним кліматом річки виходять із берегів теплою дощовою зимою. Влітку їх водність значно зменшується.

На фізичній карті Африки в атласі добре видно, що на характер річкової мережі материка впливає рельєф. З гірських районів витікають великі й повноводні річки, в тому числі Конго і Голубий Ніл. Перетинаючи розломи земної кори, вони утворюють водоспади, а в місцях виходів кристалічних порід на поверхню — пороги.

Більша частина річок Африки стікає в Атлантичний океан.

В зошиті навпроти кожної з річок вкажіть, до басейну якого океану вона належить.

Найбільші річки та водоспади Африки. Ніл є другою за довжиною річкою після Амазонки. Білий Ніл бере початок на Східноафриканському плоскогір’ї. Це порожиста річка з водоспадами. Далі він впадає в озеро Вікторія і витікає з нього. Білий Ніл тече повільно і спокійно заболоченою улоговиною. Поблизу міста Хартум, уже в Сахарі, з правого боку в нього впадає повноводний Голубий Ніл. Тисячі кілометрів несе річка свої води пустелею, де роками не випадає жодної краплі води.

Спробуйте пояснити таку дивну поведінку Нілу.

Найповноводнішою річкою Африки є Конго, яка двічі перетинає екватор. За довжиною (4320 км) вона поступається на материку лише Нілу. Тут майже щодня йдуть рясні дощі і тому річка повноводна впродовж усього року. Протікаючи уступами гір і плоскогір’їв, Конго утворює численні пороги й водоспади.

Третя за довжиною й площею басейну річка Африки — Нігер. Вона починається поблизу океану в субекваторіальному кліматичному поясі. У верхній течії — це повноводна, порожиста річка, яка прямує просто в Сахару. На її межі річка розпадається на безліч протоків і під прямим кутом повертає на південний схід. В екваторіальному поясі річка впадає у Гвінейську затоку.

Найбільшою річкою Африки, що тече до Індійського океану, є Замбезі. За довжиною вона трохи перевищує наш Дніпро. Але водність цієї річки значно більша.

Замбезі відома своїм вражаючим водоспадом Вікторія. (мал. 30). Місцеві жителі дуже влучно назвали водоспад «Мосіоа-Тунья» (дим, який гримить). Вода річки, яка має тут ширину майже 2 км, падає у розлом в земній корі глибиною 120 м. За своїми розмірами водоспад Вікторія удвічі вищий за знаменитий Ніагарський і у півтора рази довший.

Третина території Африки не має стоку в океани. З цієї території річки або впадають в озера, або ж губляться в пісках. До басейну внутрішнього стоку належать доволі великі річки Шарі й Окаванґо. Перша живить озеро Чад, друга утворює величезну внутрішню дельту в пустелі Калахарі. Ви знаєте, що дельта річки — це місце, де вона впадає в іншу річку, озеро, море чи океан. У випадку з Окаванґо зовсім інша справа. Могутня річка завдовжки понад 1,5 тис. км губиться в пустелі Калахарі, розділившись на кілька окремих рукавів.

Мал. 30. Водоспад Вікторія

Знайдіть на фізичній карті атласу озера Африки. Назвіть їх.

Болота і озера. Чимало в Африці і заболочених територій. Найбільше їх в екваторіальному поясі. У Руанді знаходиться велетенське болото Кагери довжиною понад 50 км і шириною до 30 км.

У середній частині Африки багато великих озер. Найбільше з них — Вікторія. Серед прісноводних озер світу Вікторія поступається за площею лише озеру Верхньому в Північній Америці. Площа Вікторії майже в три-чотири рази перевищує територію будь-якої області України. Глибина озера досягає 80 м.

Низка озер, що утворилися в розломах земної кори — продовгуваті і глибокі. Найбільше серед них — Танґаньїка. Його довжина перевищує 650 км, а ширина становить від 50 до 80 км. За площею озеро більше, ніж наша Одеська область. За глибиною (1435 м) Танґаньїка поступається лише озеру Байкал. Незначно мілкішим від нього є озеро Ньяса.

Мал. 31. Озеро Чад

На межі Сахари й саван знаходиться озеро Чад (мал. 31). Річки, які в нього впадають, беруть початок в субекваторіальному кліматичному поясі, де опади випадають нерівномірно, за сезонами. Під час сезону дощів площа озера збільшується вдвічі. Тому його береги не постійні і на карті позначені пунктирною лінією.

Використання водних ресурсів. Водойми Африки є природним багатством, без якого не можна уявити життя людини на материку. Ми звикли до того, що вода просто тече з крана, варто лише його відкрити. Для переважної більшості мешканців Африки це неможливо. Навіть коли у водоймі є вода, пити її небезпечно через забрудненість. Спробуй заощаджувати цей безцінний дар матінки природи — воду!

Тисячоліттями жителі Африки використовували воду річок і озер у сільському господарстві. Особливо важливими в цьому сенсі є річки Ніл, Замбезі, Нігер.

Річки Африки багаті на гідроенергію (мал. 32). На річці Ніл в 1970 році в районі міста Асуан було збудовано велику греблю, яка і сьогодні є однією з найбільших на материку. Але найбільші запаси гідроенергії має річка Конґо.

Окрім того, водойми материка використовуються як транспортні шляхи та джерела постачання риби (мал. 33).

Багата Африка і на підземні води. Особливого значення їх використання набуває в Сахарі.

Мал. 32. Асуанська гребля

Мал. 33. Виловлювання риби на озері Танґаньїка

Річки Африки належать до басейну Атлантичного, Індійського океанів та басейну внутрішнього стоку.

Найбільш повноводними є річки, які протікають або беруть початок в екваторіальному та субекваторіальному кліматичних поясах.

Особливості рельєфу та геологічної будови материка вплинули на формування порогів та водоспадів на річках Африки.

Більшість озер Африки через улоговини, які утворилися в тріщинах земної кори, є глибокими або мають значну глибину.

Водойми Африки є транспортними артеріями, джерелом енергії, риби, води для розвитку сільського господарства.

Африка — вододефіцитний регіон, якому не вистачає водних ресурсів.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Де і чому в Африці сформувалася найгустіша річкова мережа?
  • 2. Чому водність окремих річок різко змінюється за сезонами?
  • 3. Покажіть залежність річок і озер Африки від клімату та рельєфу на прикладі річки Замбезі та озера Чад.
  • 4. Назвіть річки Африки, які належать до різних басейнів.
  • 5. Чим різняться між собою озера Чад і Танґаньїка?