Підручник з Правознавства. 10 клас. Лук’янчиков - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 25. Сутність права. Функції права та їх види

1. Що таке право?

2. Які ви знаєте ознаки права?

Сутність та головне призначення права — найбільш повно відобразити своїм змістом загальносуспільні та приватні інтереси. Право є показником (масштабом) рівня свободи особи в суспільстві. При цьому цінність права полягає в тому, що воно не окреслює свободу взагалі, а визначає межі та міру цієї свободи.

Тобто право — це система встановлених державою в інтересах населення загальнообов’язкових правил поведінки, які відображають міру свободи, справедливості та рівності в суспільстві, види належної та необхідної поведінки, а також форми відповідальності за перешкоджання реалізації суспільної волі.

За способом побудови право поділяється на об’єктивне та суб’єктивне.

Об’єктивне право являє собою систему норм, де закріплюється правовий припис, реалізація якого не залежить від поведінки особи, не передбачає обов’язкового реагування з боку державного апарату. Об’єктивним правом можна визнати право на свободу совісті та сповідування будь-якої релігії за вибором людини. Кожен вільний у виборі власного шляху духовного пошуку. Об’єктивне право лише констатує, що в жодному разі ніхто не може змушувати сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати її.

Суб’єктивне право передбачає реальну можливість діяти певним чином, беручи на себе конкретні права та обов’язки, які невід’ємно пов’язуються з правами та обов’язками інших осіб. Суб’єктивне право — це право, яке реалізує природні потреби та прагнення особи, без яких неможливі її соціалізація та розвиток. Наприклад, право на медичну допомогу є суб’єктивним. Звертаючись до установи охорони здоров’я, людина може очікувати на швидке та якісне надання медичної допомоги. Людині не мають право відмовити в охороні її здоров’я — на медичних працівниках лежить відповідний юридичний обов’язок.

ЗАВДАННЯ 1. Поміркуйте! Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що передбачає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Чи є право на працю об'єктивним або суб'єктивним?

Функції права виражають його соціальну роль основного регулятора суспільних відносин.

Функції права — основні напрями впливу права на суспільні відносини та поведінку особи, через які досягаються цілі права та розкривається його соціальне призначення.

Функції права поділяються на загальносоціальні та спеціально-правові.

Загальносоціальні функції права — це напрямки дії права, які реалізуються неправовими засобами, що забезпечують засвоєння соціальної ролі права в суспільстві.

ЗАГАЛЬНОСОЦІАЛЬНІ ФУНКЦІЇ ПРАВА

Функція

Основні риси

Інформаційна

Надання інформації населенню про пріоритетні напрямки регулювання суспільних відносин, про їхні права, обов'язки та міру відповідальності

Орієнтуюча

Формування в населення позиції діяти відповідно до закону, утримуватися від правопорушень, брати участь у їх запобіганні

Виховна

Здійснення впливу на свідомість громадян із метою закладення позитивних зразків поведінки

Інтегративна

Схилення всього суспільства та окремих соціальних груп до спільного дотримання позитивних стереотипів правової поведінки

Соціалізації

Втручання в соціальну сферу з метою відтворення суспільно корисних форм поведінки

Соціального

контролю

Встановлення відповідності між правовими нормами та реальною поведінкою окремих осіб та соціальних груп

Культурно-історична

Накопичення та поширення серед населення культурних та цивілізаційних здобутків людства (ідей прав людини, демократії, конституціоналізму тощо)

Спеціально-правові функція права зображують напрямки впливу права тільки за допомогою юридичних засобів, що відповідають потребі в реалізації правових приписів у суспільній поведінці.

СПЕЦІАЛЬНО-ПРАВОВІ ФУНКЦІЇ ПРАВА

Регулятивна

Охоронна

Передбачає регулювання суспільних відносин, безпосереднє закріплення прав та обов'язків громадян, а також реалізує стійкість відтворення суспільних відносин, принципів діяльності, правових категорій та стимулює активну правову поведінку.

Форма реалізації: закріплення об'єктивних та суб'єктивних прав громадян

Забезпечує захист суспільних відносин через вплив правових норм, захист законності та правопорядку в суспільстві за допомогою застосування державою заходів юридичної відповідальності.

Форма реалізації: закріплення правових заборон на вчинення протиправних дій, способів захисту порушеного права, заходів юридичної відповідальності, що застосовуються до правопорушників

ЗАВДАННЯ 2. Поміркуйте! Згідно зі статтею 190 Кодексу законів про працю України забороняється застосування праці осіб молодше 18 років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Яка функція права відображена в цьому правовому приписі?

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

1. У чому полягає вища суспільна цінність права? 2. У чому полягають сутність та основне призначення права? 3. Якими є ознаки права? 4. Що таке об'єктивне та суб'єктивне право? 5. Що таке функції права? 6. Які види функцій права вам відомі? 7. Назвіть засоби, за допомогою яких реалізуються загальносоціальні та спеціально-правові функції права.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.