Підручник з Правознавства. 10 клас. Лук’янчиков - Нова програма

Практичне заняття

Вибори органів місцевого самоврядування

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Після цього уроку ви зможете:

• характеризувати засади місцевих виборів

• характеризувати засади виборчого процесу

• засвоїти правила формування списків кандидатів від місцевих організацій політичних партій та формування депутатського корпусу за підсумками голосування

• правильно заповнювати виборчі бюлетені

• засвоїти основні положення процесу голосування й підбиття підсумків голосування на виборчій дільниці

• визначати підстави для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним

• давати юридичну оцінку деяким порушенням під час процесу голосування

ЗАВДАННЯ 1. Знайдіть у Конституції норму, у якій визначаються засади виборів. Опрацюйте відповідні норми Закону України «Про місцеві вибори» (далі — Закон) і знайдіть у цьому нормативно-правовому акті ті засади виборів, про які не йдеться в Основному Законі України. Спробуйте визначити, у чому полягає необхідність існування цих додаткових засад виборів.

ЗАВДАННЯ 2. Визначте, яка засада місцевих виборів була порушена в кожній із наведених ситуацій.

Ситуація 1. Дільнична виборча комісія дала можливість виборцю Саєнку проголосувати за його дружину, оскільки остання дорогою на виборчу дільницю зламала ногу й сама не змогла прийти на голосування. У неї не було можливості проголосувати вдома чи в лікарні.

Ситуація 2. Виборцю Хоменку дали можливість проголосувати на двох виборчих дільницях — як за місцем його фактичного проживання, так і за місцем реєстрації.

Ситуація 3. Керівник одного з підприємств пригрозив своїм підлеглим покаранням за неучасть у місцевих виборах.

Ситуація 4. На одній із виборчих дільниць у кабіні для голосування була ручка із вмонтованою відеокамерою.

ЗАВДАННЯ 3. Проведіть рольову гру «Голосування на виборчій дільниці».

ЗАВДАННЯ 4. Розв'язування завдань.

1. На виборчу дільницю для участі в голосуванні прийшов виборець — представник ромської громади, який повідомив голову дільничної виборчої комісії (ДВК) про те, що він неписьменний і тому просить дати можливість своєму сусіду допомогти в заповненні виборчого бюлетеня. Голова ДВК відмовив у задоволенні прохання, пославшись при цьому на норму Закону, відповідно до якої така допомога може надаватися тільки тим виборцям, які внаслідок фізичних вад не можуть самостійно заповнити виборчий бюлетень, а неписьменність не може вважатися фізичною вадою. Чи є відмова голови ДВК правомірною? Обґрунтуйте свою відповідь.

2. Під час проведення місцевих виборів у жовтні 2015 р. член ДВК Хрустальов почав здійснювати відеозапис процесу голосування. Голова ДВК Мандрик зробив йому зауваження про неправомірність його дій. На це Хрустальов відповів Мандрику, що Закон не містить заборону таких дій для члена комісії та надає це право офіційним спостерігачам. Оскільки член ДВК за статусом стоїть значно вище, ніж офіційний спостерігач, то те, що дозволяється офіційному спостерігачу, тим більше дозволено члену ДВК. Хто має рацію в цій ситуації? Обґрунтуйте свою відповідь.

3. Визначте в кожній із запропонованих ситуацій наявність або відсутність підстав для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.

Ситуація 1. На виборчій дільниці для голосування виборцям було видано 1902 бюлетені. Після відкриття скриньок для голосування в них було виявлено 1926 бюлетенів.

Ситуація 2. На виборчій дільниці виборці, які проголосували, вкидали бюлетені в чотири скриньки. Після відкриття процесу голосування один із виборців, який не вийшов із приміщення для голосування, встиг підпалити виборчу скриньку, у якій було 258 бюлетенів із 834, виданих виборцям. Бюлетені в підпаленій скриньці були знищені.

Ситуація 3. На виборчій дільниці для голосування виборцям було видано 568 бюлетенів. До завершення процесу голосування було встановлено, що 12 бюлетенів було видано особам, які не мають права голосу.

Ситуація 4. На виборчій дільниці для голосування виборцям було видано 698 бюлетенів. Із них 26 бюлетенів отримали виборці, які не були включені до списку виборців і 22 бюлетені отримали виборці, які були включені до списку виборців безпідставно.

4. Визначте в кожній із запропонованих ситуацій наявність або відсутність порушень виборчого законодавства.

Ситуація 1. До кабіни для таємного голосування спробували зайти разом чоловік і дружина. Член ДВК повідомив їх про те, що це є порушенням виборчого законодавства. Чоловік на це відповів, що згідно з нормами Сімейного кодексу України чоловік і дружина всі питання життєдіяльності, сім’ї вирішують спільно, а кодекс має більш високу юридичну силу, ніж Закон України «Про місцеві вибори».

Ситуація 2. На виборчу дільницю прийшли разом проголосувати дві подруги Аліна та Катерина. На дільниці була велика черга. Однак Аліна проголосувала на 10 хвилин раніше за Катерину і весь час після того, як вкинула бюлетені до скриньки, очікувала на подругу в приміщенні для голосування.

Ситуація 3. Під час підрахунку голосів на виборчій дільниці офіційний спостерігач від місцевої організації політичної партії стояв на відстані одного метра за спиною члена ДВК, який вів підрахунок бюлетенів, знімаючи цей процес на відеокамеру.

Ситуація 4. Громадянка Курченко після отримання бюлетенів не виявила наміру піти в кабіну для голосування, а заповнила їх прямо на столі, де відбувалася їх видача.

ЗАВДАННЯ 5. Порівняйте вибори до міських та сільських рад.