Трудове навчання (технічні види праці). 9 клас. Лебедєв

§ 16. Оздоблення деталей із пластмас та композитів

Завдання 1

Роздивіться малюнок 123 і визначте спосіб, у який можна пофарбувати виріб: з найменшою витратою часу; з найменшою витратою фарби; такий, що має великі плоскі поверхні; такий, що має складну форму.

Вироби з пластмас фарбують у потрібний колір під час їх виробництва. Проте і в процесі виготовлення комплексного виробу у побуті часто виникає потреба перефарбувати деталі з пластмас або пофарбувати їх, якщо вони безбарвні. Під час непрозорого фарбування принцип малярних робіт, по суті, завжди залишається однаковим для будь-якого матеріалу, який мало чим відрізняється від малярних робіт на інших поверхнях. Найчастіше пластик забарвлюють поліуретановою водною фарбою — її довговічність перевірена роками.

Якщо ж вас цікавить фарба для пластику з soft-touch ефектом, то варто пам'ятати, що вона розроблена саме для тих виробів, поверхонь яких торкаються пальці рук. Це телефони, ручки (меблева фурнітура), комп'ютерні миші, футляри тощо. Крім того, цю фарбу використовують для декорування деталей у салоні автомобіля.

Фарбування реактопластів. Готові вироби з термореактивної пластмаси фарбують непрозорими фарбами, які використовують також для фарбування деревини або металу. Щоб фарба краще трималася, поверхню пластмасового виробу шліфують середньозернистою шкуркою та знежирюють (протирають поверхню тканиною, змоченою, наприклад, в очищувачі для скла).

Фарбування термопластів. Фарбуючи пластмасові деталі, основну увагу слід приділяти вибору фарби.

Мал. 123. Фарбування конструкційних матеріалів за допомогою: а — фарбувального валика; б — пензликів; в — аерозольних балончиків з фарбою

Оглянувши упаковку з фарбою, ви дізнаєтеся, чи можна пофарбувати нею пластик того чи іншого різновиду.

Перед виконанням робіт огляньте виріб, який ви вирішили фарбувати. Знайдіть на ньому маркування: трикутник із літерами під ним.

Наприклад:

  • PEHD (високоміцний поліетилен);
  • PVC (полівінілхлорид);
  • РР (поліпропілен);
  • PS (полістирол) тощо.

1. Як правило, виробники пропонують або акрилову, поліуретанову емаль у банках для нанесення валиком чи пензлем, або балончики з розпилювачем (фахівці зазначають, що фарбування пластику з балончика набагато легше й швидше). Емалі мають певну кольорову гаму, отриману за допомогою забарвлюючих пігментів, введених до складу фарби.

2. Не зайвим буде застосувати розчинник для надання суміші потрібної консистенції, очищення інструментів або забруднених фрагментів.

3. Для додаткового захисту й підсилення блиску можна взяти спеціальний лак.

Найчастіше для пластмас застосовують такі фарби:

— «Радуга-180» — біла глянцева акрилова фарба для деталей з пластмаси, застосовується для вікон, підвіконь, панелей, плінтусів, кутників і для решти жорсткого полівінілхлориду (ПВХ), який використовують для оздоблення (опоряджування) приміщень як усередині, так і зовні. Окрім ПВХ емаль придатна і для акрилонітрілбутадієнстиролу (АБС), цегли, бетону, цементних і вапняних штукатурок, шпаклівок і дерева, але для цього використовують спеціальні ґрунтовки від виробника «Веселка».

Малярні роботи можна виконувати за температури від 15 °C до 35 °C, наступний шар можна наносити через годину, остаточних експлуатаційних параметрів покриття досягає через 7 діб. Покриття стійке до ультрафіолетового опромінення і атмосферних явищ (перепади температури, дощ, сніг і вітер);

— для фарбування пластмас широко використовують і SNIEZKA SUPERMAL — акрилову емаль для декоративного оздоблення жорсткого полівінілхлориду, а також виробів із дерева й металу. Виробники радять наносити не менше двох шарів. Щоб покриття набуло запланованої напівматової білизни, вам знадобиться від 7 до 18 годин, до того ж малярні роботи можна виконувати як усередині, так і зовні приміщення (фарба стійка до ультрафіолетового опромінення і атмосферних явищ). Цю фарбу не рекомендовано наносити на ПС (полістирол) і ПП (поліпропілен);

— Acmelight Plastic. Ця фарба має флуоресцентний склад. Її використовують для ПВХ, АБС, ПП і ПС. Фарба утворює покриття, здатне відсвічувати в темряві зеленим або блакитним кольором, при цьому має підвищену міцність і атмосферостійкість (мал. 121); чудово підходить для фарбування пластикових горщиків для квітів, шаф, сувенірів, садових меблів, вікон, дверей і підвіконь за допомогою пульверизаторів або методом занурення. Перед використанням, а також під час виконання малярних робіт фарбу необхідно перемішувати, адже тверді добавки мають схильність до осідання. Час її висихання за температури 20 °C і вологості повітря 59 % становить 4 години;

— GAMMA-PAINT — це акрилова фарба для пластмаси в балончиках, яку випускають у 23-х варіантах кольорів (мал. 125). Її можна наносити на ПВХ, АБС, дерево і метал, крім того, вона підходить для графіті на будь-якому з названих матеріалів. Покриття виходить атмосферостійким, з глибоким кольором і злегка притлумленим блиском, але для яскравого ефекту найкраще використовувати білий фон (для флуоресцентного варіанта це обов'язково). Можливо, вам доведеться накласти два шари для посилення колірної контрастності, але другий шар можна напилювати тільки через 20-25 хвилин, щоб нижня плівка встигла висохнути «на підлипання» (коли ви торкаєтеся пальцем пофарбованої поверхні, на ньому не залишаються сліди фарби).

Мал. 124. Шахові фігури, пофарбовані флуоресцентною фарбою, та їх світіння у темряві

Ще одним із видів оздоблення є полірування та фарбування прозорих матеріалів за допомогою барвників (наприклад, прозорого органічного скла).

Полірування — механічна або ручна остаточна обробка виробів, що надає їхній поверхні високої чистоти й дзеркального блиску. Пластмасові вироби полірують у барабанах, куди разом із ними завантажують полірувальну суміш — наприклад, тонко подрібнену пемзу, просочену машинним або вазеліновим маслом, або на полірувальних верстатах (мал. 126).

Для фарбування органічного скла застосовують барвник і розчинники (метиловий або етиловий спирт). Органічне скло фарбують у ванні з етиловим або метиловим спиртом, до якого слід додати 0,5-1 % барвника (можна застосувати анілінові барвники для тканин).

Органічне скло вміщують у посудину, заливають розчином, закривають і ставлять на водяну баню, температуру якої підтримують у межах 60-65 °С. Для фарбування листів органічного скла краще виготовити ванночки з білої жерсті, щоб листи в них розмістити вертикально. Тривалість фарбування залежить від товщини листа: лист завтовшки 2 мм фарбують 30 хв, 4 мм — 1 год і т. д. Потім оргскло виймають з розчину, ополіскують водою і висушують.

Поліамідні й поліуретанові пластмаси легко фарбуються у водних розчинах барвників для ацетатного шовку або вовни. Щоб приготувати такий розчин, на 1 л води беруть 0,1-0,5 г барвника, а для чорних і темно-синіх кольорів — 2 г.

Мал. 125. Фарба GAMMA-PAINT в аерозольних упаковках. Навколо розпилювача нанесено фарбу, аби споживач бачив зразок кольору

Мал. 126. Полірувальний верстат

Чи добре засвоїли?

  • 1. Опишіть технологію фарбування реактопластів.
  • 2. Які способи нанесення фарби на деталь ви знаєте?
  • 3. Як змінює поверхню деталі процес полірування?

Поясніть

  • 1. У яких випадках варто використовувати непрозоре фарбування пластмас?
  • 2. Для яких виробів варто використовувати забарвлене напівпрозоре органічне скло?

Підбиваємо підсумки

Технології оздоблювальних робіт для пластмас та композитів мало відрізняються від такого самого виду робіт для деревини та металу. Реактопласти можна фарбувати фарбами для роботи по металу та деревині. Фарбування термопластів потребує вибору лакофарбового матеріалу відповідно до виду пластмаси. Фарбування можна здійснювати непрозорими (пігментними) фарбами та барвниками (для прозорих пластичних матеріалів).

Поглибте свої знання

Мистецтво графіті — це вчення про вуличну каліграфію, малюнки та письмо.

Нейлонові й перлонові жилки для риболовлі можна придбати безбарвними (вони дешевші) і пофарбувати самостійно, щоб зробити їх менш помітними у воді. Здебільшого їм надають яснозеленого кольору або трохи коричнюватого.

Для фарбування невелику кількість анілінового барвника розводять у гарячій воді й нагрівають до кипіння. Через 3-4 хв у гарячий розчин кладуть жилку і залишають до остигання. Потім жилку виймають, промивають і висушують. Замість анілінового барвника можна заварити міцний чай, який забарвлює жилку в жовтувато-коричневий колір.

Слід пам'ятати, що жилки здебільшого добре поглинають фарбу, тому тон їх після фарбування темніший, ніж той, у якому їх фарбували.

Трапляється так, що пластик можна фарбувати без ґрунтовки або ж, навпаки, без неї не можна починати малярні роботи. Це можна визначити за двома характерними ознаками. По-перше, це плавучість — беремо шматочок пластику і опускаємо його у воду — якщо він тоне, то ґрунтувати не треба, а якщо плаває — навпаки. Другою ознакою є особливості процесу горіння пластмаси. Якщо під час підпалювання зразок дає кіптяву — ґрунтувати такий пластик не потрібно, а якщо горить чисто — ґрунтування обов'язкове.

Зазвичай метод порошкового фарбування застосовується для покриття металевих деталей автомобілів та найрізноманітніших конструктивних елементів машин, побутових приладів та інструментів. Водночас, технологія нанесення порошкової фарби використовується й для оздоблення дерев'яних елементів, виробів зі скла та кераміки. Секрет полягає в тому, що для неметалевих виробів застосовується особлива фарба, для «запікання» якої не потрібні надто високі температури.

Сучасне порошкове фарбування (мал. 127) пластмаси передбачає процес затвердіння кольорового порошку, нанесеного на деталь, шляхом нагрівання її в полімеризаційних печах. Тому, основа повинна витримувати підвищену температуру без загрози руйнування молекулярної структури.

Мал. 127. Порошкове фарбування пластмас: а — нанесення порошкової фарби; б — вироби, пофарбовані в такий спосіб

Деталі нагрівають до +100 °С, а потім наносять порошок. Частинки розплавляються, міцно зчіплюючись із пластиковою основою.