Трудове навчання (технічні види праці). 9 клас. Лебедєв

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Різання нетрадиційних матеріалів. Способи з’єднання деталей

§ 10. Інструменти для різання пластмас та композитів

На виробництві з виготовлення одиничних та дрібносерійних виробів із пластмас операцію різання пластиків застосовують найчастіше. Тож і в умовах шкільної майстерні виготовити виріб із пластмаси чи композиційного матеріалу без операції різання практично неможливо. Для різних видів заготовок використовують різні види різального інструменту. Окрім знайомих вам інструментів для обробки металу та деревини (ножівка по металу, лобзик, різні види рашпілів тощо) для виготовлення виробів із пластмаси та композиційних матеріалів використовують спеціальний інструмент.

Завдання 1

Роздивіться фото інструмента та заготовок із пластмас (мал. 67, 68). Як ви вважаєте, які із заготовок (листова пластмаса, трубки, стрижні) можна розрізати цим інструментом? Чому решту заготовок не вдасться розрізати таким різаком?

За допомогою спеціально заточеного різака ріжуть листові матеріали (органічне скло, жорсткий ПВХ тощо) завтовшки до 3 мм.

Деякі листові композиційні матеріали (текстоліт, склотекстоліт, гетинакс тощо) завтовшки до 2 мм можна різати важільними ножицями (мал. 69, а), або ножицями по металу (мал. 69, б). Подібні операції можливі завдяки тому, що зміцнювач, який використовують для виготовлення цих матеріалів, запобігає їх розтріскуванню під час різання. Органічне скло та твердий ПВХ таким чином розрізати неможливо (під дією різальних лез матеріал розтріскуватиметься).

Мал. 67. Ніж-різак для різання листового пластику

Мал. 68. Заготовки з пластмаси

Завдання 2

Роздивіться малюнок 69, б і пригадайте, яких деформацій зазнає матеріал заготовки, коли її відрізають від суцільного листа матеріалу? Поміркуйте, у якому разі краще різати пластмаси та полімери важільними, а в якому — ручними ножицями: а — на етапі нарізання заготовок; б — на етапі остаточної обробки деталі.

Мал. 69. Різання листових композитів: а — важільними ножицями; б — ручними ножицями по металу

Для різання листового матеріалу з пластмаси та композиційних матеріалів завтовшки більше 3 мм використовують слюсарну ножівку (мал. 70).

М'які пластмаси можна також різати ножівкою по дереву або лучковою пилкою з дрібним зубом (мал. 71).

Криволінійні контури з малим радіусом заокруглення випилюють лобзиком (мал. 72).

Мал. 70. Слюсарна ножівка із встановленим ножівковим полотном

Мал. 71. Ножівка по дереву з дрібним зубом (зліва — зубці у збільшеному вигляді, їх значно темніший колір вказує на місцеве гартування)

Мал. 72. Лобзик із трубчастою рамкою для випилювання по криволінійному контуру

Мал. 73. Ніж для різання рулонних матеріалів (шпалерний ніж): а — загальний вигляд; б — змінні леза

Рулонні полімерні матеріали (лінолеум, поліетиленові та лавсанові плівки тощо) ріжуть ножицями або спеціальним шпалерним ножем (мал. 73).

Шпалерний ніж є дуже зручним у використанні, адже його різальна частина (лезо) не потребує загострювання під час роботи (мал. 74).

Мал. 74. Відламування частини леза ножа, яка затупилася під час роботи

Шпалерний ніж використовують і для різання пінопласту (спіненого полістиролу). Товщина розрізуваного матеріалу може становити 15-20 мм. Під час різання товщих заготовок лезо ножа може мимоволі відхилятися від прямого кута відносно горизонтальної поверхні заготовки (окрім випадків, коли таке відхилення обумовлене формою деталі).

Чи добре засвоїли?

  • 1. Які відомі вам металообробні інструменти можна застосовувати для різання пластмас та композитів?
  • 2. Які відомі вам деревообробні інструменти можна застосовувати для різання пластмас та композитів?
  • 3. Який новий для вас інструмент можна використати для різання листових пластмас та композитів?

Поясніть

  • 1. Чому для різання листових пластмас використовують пилки з дрібним зубом?
  • 2. Навіщо з обох боків змінного леза шпалерного ножа через однакові проміжки нанесено заглиблення?

Підбиваємо підсумки

Для різання пластмас та композитів використовують традиційні різальні інструменти для обробки деревини та металу. Під час прямолінійного різання листових матеріалів із пластмаси (органічне скло, твердий ПВХ) застосовують інструмент під назвою ніж-різак.

Криволінійне різання здійснюють ручними лобзиками або пилками з вузьким полотном та дрібним зубом (лучкові).

Пінопласт зручно різати шпалерним ножем зі змінними лезами.

Поглибте свої знання

Існує чимало пристроїв, за допомогою яких можна розрізати пінопласт на окремі пласкі заготовки. Таке різання можна здійснювати за допомогою тонкого (0,25-0,3) сталевого дроту, кінці якого закріплено на дерев'яних ручках, та кондуктора, що задає товщину різання (мал. 75).

Мал. 75. Різання пінопластової заготовки за допомогою сталевого дроту (без нагрівання)

Крім того, для різання пінопласту у вертикальній площині можна застосовувати саморобний пристрій (мал. 76, б), дуже схожий на стаціонарний механічний лобзик (мал. 76, а), який використовують для різання різних видів конструкційних матеріалів.

Мал. 76. Пристрої для різання матеріалів: а — стаціонарний механічний лобзик; б — пристрій для різання пінопласту за допомогою нагрітого дроту

На відміну від стаціонарного механічного лобзика, цей пристрій можна використовувати тільки для різання пінопласту із застосуванням нагрівання електричним струмом дроту, що виконує роль різального інструменту.

Візьміть до уваги, що різання пінопласту із застосуванням нагрітого дроту можна здійснювати лише у витяжній шафі або на відкритому повітрі з дотриманням правил безпеки під час поводження з такими приладами, як випалювач.