Трудове навчання (технічні види праці). 9 клас. Лебедєв

Практична робота 2

Розмічання заготовок виробу

Обладнання, пристрої, інструменти та матеріали

Робочий стіл або слюсарний верстак, контрольно-вимірювальний та розмічальний інструмент для роботи з пластиками, заготовки з полімерних матеріалів і плівок (поліетилен, лавсан тощо), заготовки з листових пластиків (органічне скло, твердий полістирол тощо), цупкий папір або картон.

Послідовність виконання роботи

1. Вивчити кресленики деталей, запланованих для розмічання (мал. 64, 65).

2. Проаналізувати матеріал заготовки, на якому здійснюватиметься розмічання (листовий пластик для деталі на мал. 65 або полімер у вигляді поліетиленової чи лавсанової плівки для деталей на мал. 64).

3. Для виконання розмічання на плівках доцільно виготовити шаблони кожної деталі з картону в масштабі 1:1. Це дасть змогу, змінюючи місце їх розташування, обрати найбільш економний варіант використання матеріалу заготовки.

4. Обравши місце розташування шаблонів на заготовці, обведіть їх контури восковим олівцем або маркером.

Мал. 64. Схема розкладання на заготовці деталей повітряного змія «Літак»

Мал. 65. Розгортка для виготовлення плафона комплексного виробу «Настільний світильник»

5. Розмічаючи деталь (мал. 65), вирішіть, яку технологію виготовлення деталі оберете (а — згинання заготовки за пунктирними лініями розмічання і склеювання її кінців; б — вирізання чотирьох окремих частин у формі трапеції та їх склеювання у готову об'ємну деталь).

6. Приймати рішення варто, виходячи з міркувань заощадження конструкційного матеріалу та технологічних можливостей майстерні.

7. Розмічання деталі на малюнку 65 слід виконувати з використанням контрольно-вимірювального (лінійка, кутник, штангенциркуль) та розмічального інструменту (восковий олівець, маркер, рисувалка, якою можна скористатися для розмічання контурів, за якими здійснюватиметься вирізання деталі).

8. Розмічання виконують поверх захисної плівки, що вкриває матеріал.

9. Корисна порада: якщо поверхня органічного скла не має захисного шару, варто заклеїти її малярним скотчем (мал. 66), що полегшить процес нанесення ліній розмічання та захистить поверхню матеріалу під час подальшої обробки. У разі виготовлення деталі за розгорткою (мал. 65) захисний шар перед нагріванням та згинанням деталі знімають.

Після здійснення розмічальних операцій проконтролюйте правильність їх виконання.

Мал. 66. Зовнішній вигляд малярного скотчу