Хімія. 8 клас. Лашевська

Домашній експеримент

1. Дослідження фізичних властивостей речовин з різними типами кристалічних ґраток: води, кухонної солі, піску.

Виберіть крупні кристалики кам’яної солі. Заморозьте кілька кубиків льоду. Приготуйте порцію кварцового піску1. За допомогою сильної лупи розгляньте кристалики речовин. Перевірте, чи є в них запах.

Порівняйте твердість цих речовин. Спробуйте подряпати кристаликами скляну пластинку, подрібнити їх молотком. УВАГА! Захистіть очі й руки, щоб не поранити їх гострими скалками.

Використовуючи пластикові одноразові стаканчики, перевірте, чи розчиняються кухонна сіль і кварцовий пісок у воді. У якої з цих речовин найнижча температура плавлення й кипіння? Чому?

Опишіть свої спостереження й зробіть висновок за результатами дослідження.

2. Дія на сік буряка лимонного соку, розчину харчової соди, мильного розчину.

У три одноразові пластикові стаканчики налийте лимонного соку, розчину харчової соди, мильного розчину. Добавте в кожний зі стаканів трохи свіжовичавленого соку червоного буряка. Опишіть свої спостереження й зробіть висновок за результатами дослідження

1 Чистий кварцовий пісок можна придбати в зоомагазині - його використовують як ґрунт для акваріумів. Ліпше взяти пісок крупного помелу, щоб можна було вибрати крупні кристалики кварцу. Також можна використати річковий, морський, кар’єрний пісок.