Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

«ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КИЄВЕ МІЙ?»

Дійсно, як можна не любити нашу столицю Київ? З його веленими кручами, повноводним Дніпром, розкішними парками, затишними скверами, золотоверхими церквами, мальовничими вулицями, стрімкими підйомами та узвозами... Численні пам'ятки архітектури, пам'ятники, музеї Києва зберігають багатовікові надбання культури і мистецтва України, її давню і сучасну історію. Київ став центром тяжіння для багатьох-багатьох митців з різних куточків української землі.

1. А. Петрицький. Не сад — місто Київ

2. Київ: давній і молодий

МОНУМЕНТАЛЬНИЙ ЛІТОПИС МІСТА: АРХІТЕКТУРА І ПАМ'ЯТНИКИ КИЄВА

То ж почнімо нашу прогулянку Києвом від набережної Дніпра, де встановлено пам'ятник засновникам міста Кию, Щеку, Кориву і сестрі їхній Либіді (1982 р., скульптор Василь Бородай). Легендарний князь Кий збудував своє перше городище на Замковій горі. Звідти і почався середньовічний Київ, який в XI ст. вже був найбільшим і найгарнішим містом Європи.

Згадаймо князя Володимира, пам'ятник якому височіє на одній з дніпровських круч (скульптори Василь Демут-Малиновський і Петро Клодт). Відтоді, як він хрестив киян у водах річки Почайни, Київ став духовною столицею всього східного слов'янства. А за правління його сина Ярослава Мудрого місто досягло небачених висот в архітектурі, монументальному мистецтві, іконописі, книгописанні, ювелірній справі.

Згадуючи Ярослава Мудрого, поміркуйте над тим, яке значення має культура для розбудови політично і економічно сильної держави.

Зайдімо на територію Національного заповідника «Софія Київська», щоб помилуватися гармонійними і величними формами собору. В інтер'єрі збереглися безцінні мозаїки і фрески часу Ярослава Мудрого. Ніде у світі більше немає такого ансамблю монументального живопису XI ст.

Від XI ст. веде відлік своїх років Києво-Печерська лавра. Спочатку це був невеличкий монастир, облаштований в підземних печерах Антонієм і Феодосієм Печерськими, нині «Національний заповідник».

1. В. Бородай. Кий, Щек, Хорив і їхня сестра Либідь

2. П. Клодт. Пам'ятник князю Володимиру

3. Собор Святої Софії: зовнішній вигляд і інтер'єр

4. Панорама Києво-Печерської лаври

6. 5. М. Манізер. Пам'ятник Тарасу Шевченку

7. Володимирський собор

8. Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка

Дізнайтеся, які музеї входять до складу заповідника. Чи доводилося вам побувати у якомусь з них? Поділіться враженнями.

Головний храм Києво-Печерської лаври — Успенський собор. Поряд із ним — дзвіниця, зведена за проектом Йоганна Шеделя у стилі бароко. Про славні й буремні часи нагадує один з найбільш упізнаваних монументальних творів Києва — кінний пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому на Софійському майдані (1888 р., скульптор Михайло Микешин).

А наша прогулянка Києвом XIX ст. триває. В його першій половині в архітектурі панував класицизм (головний корпус Київського університету, архітектор Вікентій Беретті). У сквері навпроти Київського університету бачимо пам'ятник Кобзареві (1939 р., скульптор Матвій Манізер), поруч — Національний музей Тараса Шевченка, де експонуються оригінали багатьох його творів.

Для чого потрібні місту пам'ятники? Для прикраси, для розваги туристів чи для чогось більшого?

Визначною подією стало будівництво Володимирського собору (1862-1896 рр.). Архітектори (І. Штром, П. Спарро, О. Беретті, К. Маєвський, В. Ніколаєв) використали стилістичні прийоми візантійської архітектури. У виконанні розписів його інтер'єрів брали участь художники В. Васнєцов, М. Врубель, М. Пимоненко, М. Нестеров та ін.

Дізнайтеся більше про творчість цих та інших видатних художників, життя яких пов'язане з Києвом.

Непересічне значення для Києва мало й спорудження у 1897-1901 рр. оперного театру (нині Національна опера України, архітектор Віктор Шретер). Споруда — зразок вдалого поєднання ознак різних історичних стилів.

Найбільшим експериментатором з усіх київських архітекторів кінця XIX — початку XX ст. був знаменитий Владислав Городецький. Гучної слави приніс йому «Будинок з химерами» — одна з найоригінальніших споруд нового на той час стилю модерн. Скульптор Еліо Саля створив її незвичайне скульптурне «вбрання»: реальні та фантастичні істоти — птахи, тварини, риби, химери, виготовлені із цементу, який тоді тільки-но починав поширюватися.

Результатом співпраці архітектора і скульптора стала й будівля Національного художнього музею України. У ньому зібрані найкращі твори українського образотворчого мистецтва від давнини до сьогодення.

Чи знайомі ви з творчістю когось із сучасних київських художників? Розкажіть про нього.

На головній площі нашої країни Майдані Незалежності у 2001 р. встановлено відомий кожному громадянину нашої держави монумент Незалежності (скульптор Анатолій Кущ). На постаменті у вигляді храму підноситься вгору висока струнка колона, яку увінчує постать дівчини в національному одязі з калиновою гілкою у піднятих руках.

Дивосвіт Марії Приймаченко. Малюнки народної художниці Марії Приймаченко, родом із села Болотня, що поблизу Києва,— особливий світ, у якому вона створила власний мистецький стиль орнаментальних, жанрових і пейзажних композицій з квітами, птахами та звірами. Образи її творів генетично пов'язані з прадавніми віруваннями.

1. «Будинок з химерами»

2. Монумент Незалежності

3. Національний художній музей України

4. Мурал на одному з київських будинків

5. Твір Марії Приймаченко

ЗАВДАННЯ:

• Протягом останніх років набуває поширення муральне мистецтво. Дослідіть київські мурали. Обміняйтесь думками.

Здійсніть дослідження мистецтва Києва (пам'ятки архітектури; пам'ятники; художні музеї і колекції). Організуйте вікторину-змагання на теми історії, культури і мистецтва Києва.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Прикрасьте приміщення вашої школи виставкою «Київ — столиця моєї держави». Можна використати техніку колажу.

Попрацюйте у проекті «Дивосвіт Марії Приймаченко на сучасний лад». А саме: створіть ескізи до колекцій одягу, взуття, посуду, прикрас, серії тату, розпису нігтів за мотивами творів художниці (техніка, матеріали на вибір). Перенесіть ескізи на футболки, хустки, бандани, взуття або посуд.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА КИЄВА

«Києву присвячується». Ліричною емблемою нашої столиці є квітучий каштан. Саме їй присвячено мелодію «Знову цвітуть каштани» — чарівний «Київський вальс» Платона Майбороди на вірші Андрія Малишка. Києву присвячено ще один безсмертний вальс, також візитівка столиці і офіційний гімн Києва «Як тебе не любити, Києве мій» композитора Ігоря Шамо і поета Дмитра Луценка.

Заспівайте пісні, присвячені Києву!

Під час музичної подорожі до Глухова ми знайомилися з музикою М. Березовського і Д. Бортнянського та називали ім'я їхнього молодшого сучасника Артемія Веделя. Геніальний киянин Артемій Лук'янович Ведель (1767-1808?) є одним із плеяди творців унікального феномену світової культури — духовного хорового концерту.

Мелодика концертів Веделя увібрала одночасно український народний і церковний спів, романсові інтонації, які звучали в побуті того часу. Найвідомішими творами А. Веделя є концерти «Доколе, Господи, забудеш мя», «Услышь, Господи, глас мой», а також «Херувимська», «Світе тихий...».

Багато хто порівнює життя Артемія Веделя із життям і поглядами Григорія Сковороди, філософією якого композитор захоплювався. Як ви гадаєте, чому?

Михайлу Адамовичу Скорульському (1887-1950) разом із хореографом Вахтангом Вронським вдалося неймовірне: переповісти мовою танцю драму-феєрію «Лісова пісня» Лесі Українки.

6-7. Сцени з балету «Лісова пісня», Національна опера України

У XVIII ст. у концертах А. Веделя (як і в концертах М. Березовського) партії сопрано й альта співали діти, хлопчики. У деяких концертах А. Веделя саме діти виконували зворушливі звернення до Господа: «Боже! Помози нам!». Розповідають, що сила музики А. Веделя була такою, що слухачі плакали на концертах.

У музичну партитуру композитор вплітає інтонації народних мелодій. Деякі з них взято з музичного додатку самої Лесі Українки до драми: поетеса вказала шістнадцять мелодій українських народних пісень і танців для розкриття свого поетичного задуму. Запорукою сценічного успіху став вдалий синтез класичної і народної хореографії у втіленні фантастичних і реалістичних персонажів.

Які саме пісні вказує Леся Українка? Чи відомі вони вам?

Ім'я киянина Рейнгольда Морицевича Глієра (1875-1956) з гордістю носить Київський інститут музики, адже Р. Глієр був серед його найкращих випускників, а згодом директор Київської консерваторії і вчитель двох класиків нашої музики - Л. Ревуцького і Б. Лятошинського.

Значну частину життя Р. Глієр працював за межами України. Але завжди цікавився традиціями національних культур, працював в Азербайджані, Узбекистані, створюючи композиції на національні сюжети, шануючи і вивчаючи традиції.

У творчості композитор був невиправним оптимістом. Його кредо: «Передавати гнітючі настрої в музиці вважаю злочином».

Послухайте Концерт для голосу з оркестром (1943) Р. Глієра у виконанні Євгенії Мірошниченко. Як ви визначите ідею твору? Схарактеризуйте основні теми концерту. Яку виразність має тембр колоратурного сопрано у цьому творі?

Про музику одного з найвидатніших і найбільш суперечливих композиторів нашого часу киянина Валентина Васильовича Сильвестрова (нар. 1937) кажуть: «Суцільний експеримент». У музичній мові його творів — відгомін і творче переосмислення багатьох музичних стилів. Композитор філософськи втілює у творах свої роздуми про події життя країни і всієї планети. В січні 2014 р. він пише хори а капела «Пмн» і «Різдвяний псалом» під спільною назвою «Присвячення Майдану. Київ, 2014 р.». У «Гімні» чуємо сполох — відгомін дзвонів, у які били тоді в Михайлівському монастирі вдруге за всю його історію. Вперше це сталося 1240 р. під час монголо-татарської навали.

1. Рейнгольда Морицевича Глієра

2. Валентин Сильвестров

У 1991 р. японська телекомпанія NHK внесла балет «Лісова пісня» Національної опери України до багатосерійної антології «Балетне мистецтво народів світу».

ЗАВДАННЯ:

• З'ясуйте, які художні колективи складають «мистецький портрет» столиці нашої країни; підготуйте розповідь про один із них (за вибором і в цікавий для вас спосіб).

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• За бажанням попрацюйте над мистецьким проектом на теми (орієнтовні): «Вулицями мистецького Києва: пам'ятники і меморіальні дошки діячам мистецтва». Спроектуйте подібні екскурсійні маршрути вулицями вашого краю.

Дослідіть із концертних програм музичного життя України, як відроджується традиція українського духовного співу. Зверніться до творчості.

НА ТЕАТРАЛЬНИХ ПІДМОСТКАХ

У 1907 р. в Києві сталася визначна подія: у приміщенні Троїцького народного дому (нині Київський національний академічний театр оперети) Микола Садовський відкрив перший український стаціонарний професійний театр, в якому у боротьбі за національне мистецтво об'єднались найкращі творчі сили: диригент і хормейстер О. Кошиць, хормейстер і хореограф В. Верховинець, художники В. Кричевський та І. Бурячок. Музичне оформлення створювали М. Лисенко і К. Стеценко.

Талановитий художник І. Бурячок, окрім оформлення кількох вистав, створює унікальну завісу для сцени. Ось як образно описує її видатний український режисер Василь Василько, який у театрі Садовського розпочинав свій творчий шлях:

«... На новій завісі був намальований український краєвид. Вдалині — аж до обрію — зоране поле, праворуч — з-за пагорбів сходить сонце. На першому плані ліворуч — кілька молодих берізок, серед них дівчина-українка; стоячи у профіль до глядачів і приклавши козирком руку до очей, вона дивиться як сходить сонце. Цей художній образ — символ відродження України. Пейзаж облямовував рушник з орнаментом XVIII ст., низ завіси прикрашав старовинний рослинний орнамент. Починаючи з цього сезону, капельдинери та гардеробники були одягнені в українські темно-червоні жупани, такі ж шаровари, чорні чоботи і підперезані зеленими поясами...»

Спробуйте уявити про унікальну й символічну завісу І. Бурячка за описом (колаж, комп'ютерна графіка або в іншій техніці).

Засновником Українського драматичного театру імені Івана Франка був Гнат Петрович Юра (1888-1966), який очолював колектив понад сорок років (!). Нині на площі перед театром встановлено пам'ятник, де актор Гнат Юра втілений в одній із своїх найкращих ролей — бравого солдата Швейка.

3. Троїцький народний дім, де було відкрито перший український стаціонарний театр М. Садовського (світлина початку XX ст.)

4. Київський національний академічний театр оперети

5. Пам'ятник Гнату Юрі. Київ

У 1919 р. у театрі працював Павло Тичина — спочатку білетером, а згодом помічником хормейстера (!). До роботи у літературно-драматургічній частині долучився Симон Петлюра.

Актори театру імені Івана Франка

1. Наталя Ужвій

2. Богдан Ступка

3. Режисер Сергій Данченко

4. Пам'ятник Миколі Яковченку. Київ

Перед будівлею театру встановлений і пам'ятник ще одному легендарному актору-франківцю Миколі Федоровичу Яковченку (1900-1974), неперевершеному виконавцю комедійних ролей. Сучасному глядачеві він запам'ятався і по кіноролях у фільмах «За двома зайцями», «Вечори на хуторі біля Диканьки» та іншими.

ЗАВДАННЯ:

• Складіть розповідь про цікавий вам театральний колектив столиці або театр свого краю.

Дослідіть творчий шлях і підготуйте ілюстровану розповідь про одного з видатних акторок чи акторів-франківців.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Створіть ескіз оформлення фойє і глядацької зали сучасного драматичного театру. Яким, на вашу думку, має бути такий простір?

Перегляньте фільм «За двома зайцями». Оберіть будь-яку сцену з п'єси М. Старицького, за якою знято фільм. Підготуйте діалог або розіграйте сценку зі свого шкільного життя «у стилі» фільму.

У ПРОСТОРІ ЕКРАНА

Попрацюйте самостійно. Зануритись у мистецтво українського кіно та мультиплікації й повноцінно відчути його магію вам допоможе робота над колективними мистецькими проектами (на вибір):

• «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка: історія, постаті, фільми...»

Зверніть увагу на творчість Дзиги Вертова, О. Довженка, С. Параджанова, Т. Левчука, Ю. Іллєнка, Л. Осики, Л. Бикова, І. Миколайчука, М. Мащенка, К. Муратової, Г. Кохана. До інформаційної частини проекту введіть розповідь про кінофестивалі, що проводяться в Києві.

Працюючи над проектом, розкрийте сутність поняття «українське поетичне кіно». Як ви його розумієте? З іменами яких митців асоціюється цей напрям?

• «Українські майстри мультиплікації: історія і сучасність».

Зверніть увагу на творчість студії «Київнаукфільм». Складіть фільмографію улюблених вами і вашими друзями стрічок, продемонструйте її, супроводжуючи демонстрацію театралізованим супроводом.

ПОДОРОЖУЄМО САМОСТІЙНО

• Пізнання мистецтва рідної країни безкінечне. Кожен її куточок, навіть «непримітний» на перший погляд, має свої художні дива. Побудуйте екскурсійні маршрути рідним краєм і ознайомте всіх із його принадами, використовуючи соціальні мережі.

• Підготуйте ілюстровану розповідь на тему «Нашого цвіту — по всьому світу», розкриваючи світове значення творчості митців української діаспори — представників різних куточків України:

Святослав Гординський — народжений у Коломиї

Наша сучасниця — киянка Христина Катракіс

«В піснею через світ»: Олександр Кошиць

Василь Авраменко — «батько українського танцю»

«Йде січове військо». Михайло-Орест Гайворонський

Світові обрії «українського Ікара»: киянин Серж Лифар

«Король Королів піаністів» — Володимир Горовиць

Божественний голос Квітки Цісик

• Упізнайте твори. Хто з видатних українських митців є їхніми авторами?

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст