Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

У СЕРЦІ УКРАЇНИ

Мистецька подорож триває центральною частиною України — Черкащиною, Дніпропетровщиною, Полтавщиною; відвідаємо і місто Кропивницький. Ми пройдемо дитячими стежками Тараса Шевченка і побуваємо в розкішному панському маєтку, відчуємо радість зустрічі з народною творчістю і зробимо багато музичних відкриттів. Цей край вразить нас непересічними особистостями митців і подарує незабутні враження.

1. М. Китриш. Баранець

2. Батьківська хата Тараса Шевченка. Реконструкція

ХУДОЖНІ СКАРБИ

Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка». В Україні, як вам відомо, географічний центр Європи, а географічний центр України — на Черкащині. Тут і духовний центр нашої батьківщини, її серце. Адже саме на Черкащині народився і провів дитячі роки Тарас Григорович Шевченко.

Чотири села пов'язані з ранніми роками життя Кобзаря: Моринці, Шевченкове, Будища і Вільшана. Туди і помандруємо. В селі Шевченковому за малюнком самого Тараса, відтворено батьківську хату поета.

Неподалік — бронзова постать босоногого хлопця з торбиною на плечі і чобітками, почепленими на палицю. Цей пам'ятник юному Шевченку має назву «Тарас мандрує». Він є частиною скульптурного циклу «Шлях Тараса». Його автор — відомий український скульптор Анатолій Кущ.

Дізнайтеся про інші твори Анатолія Куща. Подумайте: які поезії Шевченка могли надихнути скульптора на створення саме таких образів?

Далі на нас чекає прогулянка знаменитим парком «Софіївка» в Умані. Він з'явився завдяки коханню графа Потоцького до його дружини Софії. Парк створювався з урахуванням природного ландшафту. Тут були висаджені місцеві та екзотичні рослини різних порід, збудовані архітектурні споруди — павільйони, альтанки, утворені штучні скелі і романтичні гроти.

Як ви вважаєте, чи можуть парки минулих століть бути зразками для наслідування у наші дні? Обґрунтуйте вашу думку.

3. А. Кущ. «Мені тринадцятий минало...»

4-5. Мальовничі куточки Софіївки

Символом славної козацької минувшини, незламності українського духу став Троїцький собор у Новомосковську (Дніпропетровщина), що зводився у драматичний час, коли за наказом Катерини II нищилася Запорізька Січ.

Собор — найбільший дерев'яний храм України і єдина в українському дерев'яному зодчестві хрещата, дев'ятикамерна, дев'ятиглава споруда, збудована без жодного цвяха. Геніальний народний архітектор Яким Погребняк вибудував пірамідальну композицію, яка створює враження стрімкого руху до неба.

Протягом майже всього XVIII ст. в українському мистецтві панував неповторний стиль національного бароко. Досяг апогею розвиток іконостасу, який об'єднує в собі мистецтва іконопису, декоративної пластики та елементи архітектури.

Щоб побачити шедевр такого мистецтва, вирушимо у село Великі Сорочинці на Полтавщині. Іконостас Спасо-Преображенської церкви (1730-і роки) — єдиний з численних колись іконостасів Полтавщини, який зберігся, до того ж майже повністю. Характерною ознакою є поєднання соковитого живопису з розкішним мереживом різьблення. Постаті на іконах динамічні, у них відтворено різноманітні моменти руху людського тіла. Вони були людьми і жили на Землі, а створений Богом світ — прекрасний. Таке розуміння духовності було властиве майстрам іконопису доби бароко, як і народному мистецтву України.

Пригадайте ікони, виконані в аскетичному візантійському стилі, перегляньте їх репродукції. Порівняйте зі стилем виконання ікон українського бароко. Який стиль близький особисто вам?

Містечко Опішня на Полтавщині — столиця українських гончарів. Нині тут найбільший в Україні музей гончарства, в якому зібрана величезна колекція творів народних майстрів. Витвори опішнянської кераміки виготовляються без попередніх ескізів з місцевої глини, покриваються поливою і прикрашаються розписом.

Троїцький собор — «герой» однойменного роману письменника Олеся Гончара, опублікованого 1968 р. і на довгий час забороненого владою. Троїцький собор в Новомосковську входить до Державного реєстру національної культурної спадщини України, внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і належить до 100 найкращих дерев'яних споруд світу.

1. Троїцький собор. Новомосковськ. Дніпропетровська обл.

2. Спасо-Преображенська церква. Великі Сорочинці. Полтавська обл.

3. Іконостас Спасо-Преображенської церкви

4. М. Пошивайло. Миска, розписана із застосуванням фляндрівки

5. Ваза-глек

6. Катерина Білокур

7. К. Білокур. Натюрморт з колосками та глечиком

На Міжнародній виставці в Парижі картини К. Білокур побачив П. Пікассо. Він був настільки вражений творами українки, що сказав: «Якби ми мали художницю такого рівні майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світі».

В Опішні розвиваються прадавні традиції так званої димленої кераміки чорного (темно-сірого) кольору. На українських теренах вона відома від початку нашої ери. Подібний промисел відроджено у селі Гавареччина на Львівщині, що підтверджує культурно-етнічну єдність нашого народу від сходу і до заходу.

Дізнайтеся більше про історію керамічного промислу в Опішні, а також про особливий прийом декорування — фляндрівку.

«Чарівниця з Богданівки». Шлях у мистецтві Катерини Білокур — справжній життєвий подвиг. Вона малювала, долаючи тяжкі обставини життя сільської жінки і нерозімуння рідні. Вчилася у природи, а найбільшою її пристрастю стали квіти. Одна з кращих картин — «Квіти за тином» (1935). Кожна квітка в цьому шедеврі — частинка цілого і водночас одне-єдине у своїй унікальності творіння. Вражає багатством й кольорова палітра твору.

Художниця ненав'язливо і проникливо оспівувала працю людини на землі. Квіти і колоски у «Натюрморті з колосками і глечиком» неначе вклоняються простому глиняному глечику, наповненому зерном.

Катерина Білокур виробила власний неповторний стиль у наївному мистецтві, прикметною рисою якого є поєднання декоративності з об'ємністю і фантастичне внутрішнє сяйво, що зачаровує глядача.

Поміркуйте над тим, чи потрібна народним митцям-самоукам професійна художня освіта. Якби Катерина Білокур навчалася академічному живопису, чи не «вбило» б це її природну самобутність?

ЗАВДАННЯ:

• Які почуття викликають у вас скульптурні образи Тараса Шевченка в дитинстві? Поміркуйте: у чому, на вашу думку, їхня перевага у порівнянні з традиційними пам'ятниками Кобзареві?

• Визначте, до якого типу парків належить Софіївка: регулярного французького чи пейзажного англійського? Обґрунтуйте вашу думку.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Пригадайте добре відомий вам осередок народного мистецтва — Петриківку. Порівняйте петриківські розписи з орнаментами опішнянської кераміки. Здійсніть експеримент, якого ще ніхто не робив: спробуйте поєднати їхні елементи так, щоб результат мав гармонійний вигляд.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

Мандруємо Черкащиною. Нащадок козацького роду, Семен Степанович Гулак-Артемовський (1813-1873), автор першої української опери «Запорожець за Дунаєм», уславив Україну як співак, що володів могутнім голосом (бас-баритон).

Гулак-Артемовський був неперевершеним виконавцем партії комедійного персонажа — козака Івана Карася у своїй же опері. Він познайомив публіку Марийського театру (Санкт-Петербург) з непереможною українською вдачею. Недарма царська цензура заборонила оперу на 20 років.

Порівняйте кадр із фільму-опери «Запорожець за Дунаєм» і статуетки персонажів (автор В. Щербина).

На Полтавщині, в с. Гриньки Кременчуцького повіту, зійшла зірка «гетьмана української музики» Миколи Віталійовича Лисенка (1842-1912), із здобутками якого зіставляється все, що відбувається в нашому мистецтві.

Лисенко є автором понад тисячі різних за жанрами творів — хорових і вокальних, музики для фортепіано та інших інструментів, опер, обробок народних пісень. Одним із перших Лисенко інтерпретував «Кобзаря» Т. Шевченка. Його «Музика до Кобзаря» охоплює понад 80 вокально-інструментальних творів різних жанрів.

Ви вже знайомі із оперою «Наталка Полтавка»; можливо, ставили на шкільній сцені дитячі «оперки», слухали романси. Лисенко створив і першу в українській музиці оперу-сатиру — «Енеїду» за Котляревським.

Вершиною музичної класики, епохальним твором вітчизняної музики є опера «Тарас Бульба». Традиційно жанр опери визначається як народна музична драма. Але композитор багато уваги приділив трагічним взаєминам батька і сина — національного героя Тараса і Андрія, який став зрадником.

1. Семен Гулак-Артемовський

2. Микола Лисенко

3. В. Щербина. Одарка і Карась

4. М. Литвиненко-Вольгемут та І. Паторжинський у фільмі-опері «Запорожець за Дунаєм»

5. Сцена з опери «Наталка Полтавка». Національна опера України

6. Пам'ятник М. Лисенку біля Національної опери України. Київ

7. Сцена з оперної вистави «Тарас Бульба». Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка

Хорові твори М. Лисенка — «Молитва за Україну», що вважається нашим духовним гімном,— «Боже, великий, єдиний» (на вірші О. Кониського), «Вічний революціонер» (на вірші І. Франка) — виконував хор під керуванням Кирила Стеценка під час урочистого оголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР на Софійському майдані в Києві 22 січня 1919 р. (День соборності України).

«Два кольори мої, два кольори:

Червоне — то любов, а чорне — то журба...»

Автори цієї знаменитої пісні — Олександр Іванович Білаш (1931-2003) і Дмитро Васильович Павличко (нар. 1929). Улюбленими піснями українців є й інші, створені Олександром Білашом на вірші Дмитра Павличка, Михайла Ткача, Андрія Малишка, Василя Юхимовича.

Без пісень Платона Іларіоновича Майбороди (1918-1989) важко уявити наше життя: «Київський вальс», «Пісня про рушник», «Пісня про вчительку»... Більшість із них — на вірші Андрія Малишка.

Заспівайте для власного задоволення пісні П. Майбороди і О. Білаша!

У Кропивницькому народився Юлій Сергійович Мейтус (1903-1997), автор численних творів у різних музичних жанрах нашого «золотого фонду». Але не всі знають, що з ім'ям Ю. Мейтуса пов'язана «джазова» сторінка української музики. Цікаву рецензію написав Остап Вишня на концерт джаз-бенда 1925 р. у Харкові. Гуморист назвав музикантів «ексцентриками».

ЗАВДАННЯ:

• Прослухайте українську пісню «Засвіт встали козаченьки» у виконанні Івана Козловського та Національної капели бандуристів під керуванням Олександра Міньківського (запис 1953 р.). У якому творі М. Лисенко використав мелодію цієї пісні?

• Послухайте музику К. Стеценка за вашим вибором. Чому його твори називають «голосовими акварелями»?

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Прослухайте дует з опери Одарки і Карася «Запорожець за Дунаєм» у блискучому виконанні легенд Київської опери Марії Литвиненко-Вольгемут та Івана Паторжинського. Спробуйте «увійти в роль» цих персонажів. Відтворіть діалог «у ритмі» дуету з опери.

НА ТЕАТРАЛЬНИХ ПІДМОСТКАХ

Для українського театру 1819 р.— визначний: в Полтаві Іван Петрович Котляревський (1769-1838) здійснює історичну постановку «Наталки Полтавки». По суті, це і є дата народження професійного українського театру.

Музику до «Наталки Полтавки» створювали різні композитори. Але класикою українського театру стала опера М. Лисенка, що побачила світло рампи у 1889 р.

І. Котляревський запросив до Полтавського театру видатного актора-кріпака Михайла Семеновича Щепкіна, якому судилося стати реформатором нашого театру, передвісником визначних відкриттів корифеїв українського театру і знаменитої «системи Станіславського».

Котляревський долучився до створення вітчизняного професійного театру не лише як драматург-новатор. Протягом кількох років він був директором Полтавського вільного театру з російським та українським репертуаром. Як ви пам'ятаєте, в той час у Російській імперії ставлення до всього українського було зневажливим; персонажі-українці на сцені представлені «варениками, горілкою і шароварами» й розмовляли спотвореною «малоросійською» мовою.

1. Іван Котляревський

2. Т. Шевченко. Портрет Михайла Щепкіна

Саме І. Котляревський допоміг викупити М. Щепкіна з кріпацтва. Актор приятелював із Т. Шевченком, який створив портрет друга.

ЗАВДАННЯ:

• Дослідіть, у чому полягала театральна реформа М. Щепкіна і І. Котляревського.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Порівняйте дві екранізації «Наталки Полтавки»: 1936 р., реж. Іван Кавалерідзе, музична редакція В. Йориша, і 1978 р.— фільм-опера, реж. Р. Юхименко. Хто з акторів і актрис виконує ролі? Голоси яких співаків та співачок звучать у фільмі? Ролі яких персонажів вам було б цікаво виконати? Заспівайте пісні, що звучать з екрана.

Дізнайтесь про джазову сторінку творчості Ю. Мейтуса з рецензії Остапа Вишні.