Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

ЛИНУТЬ ДУМКИ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ

Подорож Донеччиною та Луганщиною змушує ще раз замислитися над безцінними духовними скарбами, які складають сповнену болем давню і сучасну історію України і які мусимо захищати для нащадків. Переглядаючи вражаючі реальністю кадри фільму «Кіборги», пам'ятаємо про те, що саме стоїть за подіями.

Відвідування ж Харкова буде забарвлене тим фактом, що це місто у 1919-1934 рр. було столицею України і залишається визначним науковим, промисловим і культурним центром. З Харківським університетом (заснованим 1804 р.) пов'язані імена Нобелівських лауреатів Льва Ландау та Іллі Мечникова. Багатовікова історія міста, традиції краю відображено у цікавих мистецьких подіях і явищах.

1. Покровський собор. Охтирка

2. Держпром або Будинок Державної промисловості — перший радянський 13-поверховий хмарочос. Харків

СВЯТІ ГОРИ

Донецька крейдяна скеля — дивовижне місце в горах на правому березі річки Сіверський Донець на кордоні Донецької та Харківської областей, де було засновано чоловічий монастир. Припускають, що ці місця ще до хрещення Русі (988) відвідували візантійські захисники ікон, переслідувані іконоборцями у смутні часи. Тут проповідували Кирило і Мефодій. Усередині крейдяної гори є церква преподобних Антонія і Феодосія.

Свято-Успенська Святогірська лавра — це комплекс печер і наземних будівель XVII—XIX ст. Серед них унікальна Миколаївська церква, вирубана у крейдяній породі.

Вхід у печери починається в нижньому павільйоні, а вихід — на вершині скелі. Для цього треба пройти понад кілометр печерами, вирубаними у крейді більше тисячі років тому.

На південний схід від Святогірської лаври розташований дивовижної краси дерев'яний Скит Всіх Святих. Храми Скиту зібрані місцевими теслями з масивних соснових колод і прикрашені різьбленням у традиціях давньоруського дерев'яного зодчества XVI—XVII ст.

У чому, на вашу думку, криється секрет неповторної краси усього комплексу Святогірської лаври?

1. Святогірська лавра. Крейдяні печери і церква святителя Миколая

2. Всесвятський скит Святогірської лаври

3-4. Вишиванки з колекції Історико-художнього музею міста Дружківка

Що об'єднує всю Україну, є її символом? Звісно, це вишиванка. Мистецтво вишивки віддавна було поширене і на сході нашої батьківщини. Як і в кожному регіоні, тут воно має свої особливості. Зокрема, для Донеччини характерні вишивки гладдю і хрестиком, поєднання рослинних і геометричних елементів. Улюблені мотиви: ламана гілка (символ незкінченності), ваза з квітами (дерево життя), пара птахів (символ родючості). Кольори: чорний, червоний, синій.

Завітаймо до Історико-художнього музею міста Дружківка, де познайомимося з етнографічною колекцією, зокрема - вишиванками, зразками народного одягу.

У краї розвивалися й інші промисли і види декоративно-ужиткового мистецтва: розписи-мальовки, витинанки, гончарство, ковальство і навіть — різьблення по солі.

ЗАВДАННЯ:

• Визначте архітектурний стиль Миколаївської церкви.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Порівняйте зразки орнаментів на вишивках Сходу і Заходу України. Які регіональні особливості ви помічаєте на них? А що є спільним?

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

«Дивлюсь я на небо та й думку гадаю...». Ця прониклива мелодія і слова, що нікого не залишають байдужими, стала першою піснею, яка пролунала у космосі! Її на цілий Всесвіт у 1962 р. заспівав космонавт Павло Попович, що був родом з України. Він знав, що пісня подобається Сергію Корольову, видатному авіаконструктору, засновнику практичної космонавтики і, до речі, уродженцю Житомира.

Автор віршів Михайло Миколайович Петренко (1817-1862), родом зі Слов'янська, належав до Харківської школи романтиків. Музику створив композитор з Хмельниччини Владислав Заремба.

Послухайте «Дивлюсь я на небо» у виконанні титанів вокального мистецтва Бориса Гмирі (1903-1969) та Анатолія Солов'яненка (1932-1999). Заспівайте пісню для власного задоволення.

Яскравою сторінкою харківської композиторської школи є творчість Віталія Сергійовича Губаренка (1934-2000). Опера-балет «Вій» за М. Гоголем особливо приваблює постановників. В музиці переплітається реальність і фантасмагорії, демонічні образи, народні вірування у надприродні сили. Усе подається у зіставленні гостро сучасних звучань, фольклорних інтонацій, цікавих звукових ефектів. В унікальному задумі В. Губаренка жанри опери і балету рівноправні. Цікаво уявити діалоги головних персонажів: образ Панночки вирішується хореографічно, а Хоми Брута — вокально.

Харківська земля подарувала Україні і Гната Мартиновича Хоткевича (1878-1938). Історик, письменник, театральний і громадський діяч, бандурист, він винайшов особливий спосіб гри на бандурі — хоткевичівський.

5. Віталій Губаренко

6-7. Сцени з опери-балету «Вій». Одеський театр опери та балету

У 1902 р. на XII Археологічній конференції в Харкові митець організував концерт, який став першим в історії офіційним виступом ансамблю бандуристів. Він став одним з ініціаторів запису музики кобзарів на фонограф.

Доля митця трагічна: поборник національних традицій, Г. Хоткевич розстріляний за вироком НКВС, як і чимало діячів української культури.

Дізнайтесь більше про музичну творчість і театральну діяльність Гната Хоткевича.

«Гомери України» — так назвав кобзарів Дмитро Яворницький. Часто кобзарями були козаки, які в боях за Україну втратили зір. Трагічною сторінкою нашої історії став сумнозвісний розстріляний з'їзд народних співців у грудні 1930 р. До Харківської опери з усієї України з'їхалося 337 делегатів, які обговорювали проблеми кобзарства. НКВС використала це масштабне зібрання: незрячих кобзарів під приводом запрошення до Москви завантажили у вагони й по дорозі, біля станції Козача Лопань, привели до заздалегідь викопаних траншей і розстріляли. Тіла засипали вапном, щоб і сліду не лишилося. Музичні інструменти спалили. У 1933 р. комуністична верхівка обізвала українські інструменти «класово ворожими».

До золотого фонду сучасної музики увійшли твори композитора і видатного діяча, пропагандиста українського мистецтва Івана Федоровича Карабиця (1945-2002).

Хоровий концерт для хору, солістів і симфонічного оркестру «Сад божественних пісень» був написаний Карабицем за творами Г. Сковороди на початку 70-х рр. XX ст., тобто в той час, коли духовна музика була під забороною. Постать мандрівного українського філософа Г. Сковороди стала для композитора взірцем універсальної, ренесансної особистості, непереможної сили духу.

1. Гнат Хоткевич

2. Іван Карабиць

Іван Карабиць започаткував таку знакову для нашої культури мистецьку подію, як Міжнародний «Київ Музик Фест». Дізнайтесь про учасників цього фестивалю, про твори митців, які були там представлені.

ЗАВДАННЯ:

• Поміркуйте: як ви розумієте жанр «опера-балет»? Радимо подивитись приклад сценічного втілення твору В. Губаренка «Вій» у відеозапису постановки Одеської опери (балетмейстер Георгій Ковтун).

Перегляньте на дозвіллі фільм «Поводир» (реж. Олесь Санін), в якому розкривається тема співців-кобзарів.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Краще пізнати мистецтво краю вам допоможе підготовка презентації на орієнтовні теми: «Харків фестивальний»; «Харків театральний»; «Сузір'я композиторів Харкова», «Харківський театр опери та балету імені М.В. Лисенка — перший український стаціонарний оперний театр».

Дізнайтесь про видатних співаків зі Східної України.

НА ТЕАТРАЛЬНИХ ПІДМОСТКАХ

Харківщина — батьківщина драматурга Григорія Квітки-Основ'яненка (1778-1843), засновника жанру соціально-побутової комедії в українському театрі. В часи, коли формувався талант і світогляд Квітки-Основ'яненка, в Україні існували кріпосні театри, в яких грали надзвичайно талановиті артисти. Домашній театр був і в маєтку Квіток, а драматург із задоволенням виступав на сцені разом із простими акторами.

Пригадайте: з Харковом пов'язана діяльність гостро новаторського театру «Березіль» Леся Курбаса. Створений у Києві (1922), у 1926 р. «Березіль» було переведено до Харкова — тодішньої столиці України. На основі «Березоля» виник Харківський академічний український драматичний театр імені Т. Шевченка.

У Харківському державному театрі ляльок імені Віктора Афанасьєва працює єдиний в Україні Музей театральних ляльок. У його експозиції — персонажі вистав театру і раритетні театральні ляльки з усього світу, подаровані знаменитими ляльководами і режисерами. Понад 11 тисяч експонатів розповідають історію виникнення світового лялькового театру.

Назвіть різновиди театральних ляльок.

Так само Харків пишається першим у Російській імперії стаціонарним кінотеатром «Брати Боммери», що був відкритий 1906 р. у спеціально побудованому приміщенні; нині це найстаріший діючий кінотеатр у Східній Європі.

3. Невідомий художник. Портрет Григорія Квітки-Основ'яненка

4. Лесь Курбас серед студійців Харківського театру «Березіль»

5. Музей ляльок Харківського державного академічного театру ляльок

Саме в Харкові 1920 р. засновано Перший український театр для дітей та юнацтва, відомий як «Театр казки».

ЗАВДАННЯ:

• Перегляньте екранізації вистав за п'єсами Г. Квітки-Основ'яненка «Сватання на Гончарівці» (1958) або «Шельменко-денщик» (1971). Дізнайтесь про жанр водевіля і розкрийте його риси.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Вам буде цікаво «створити» власний водевіль із шкільного життя.