Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

ЛЕГЕНДИ КРИМУ

Подорож Кримом надихала живописців, скульпторів, архітекторів, композиторів, артистів, поетів, істориків. Його культура — синтез численних етнічних традицій. За багатовікову історію пам'ять про себе залишили кіммерійці, греки, скіфи, готи і гуни, болгари і хозари, османські турки й Золота Орда, венеційці і генуезці... І, звісно ж, Київська Русь.

Крим — це і картини Івана Айвазовського у Феодосії, і музей Лесі Українки в Ялті. З Кримом пов'язані імена Архипа Куїнджі, Степана Руданського, Антона Чехова, Федора Шаляпіна... Пам'ятаємо і про морські походи запорозьких козаків, і про трагічну історію кримських татар.

1. Кафська фортеця. Феодосія

2. Ханський палац у Бахчисараї

ЗАГАДКИ КРИМСЬКОЇ АРХІТЕКТУРИ

Неповторним зразком кримськотатарської палацової архітектури є Ханський палац у Бахчисараї. Тут поєдналися стилі різних культур. Споруди прикрашені розписами, вікна забрані ажурними ґратами. В саду чудова альтанка з ґратчастими стінами і підлогою, викладеною мармуром, та знаменитий фонтан-сельсебіль. Фонтан створив іранський зодчий Омер. З ним пов'язана легенда про кохання, вірність і смерть. Невтішне горе хана майстер передав скульптурною композицією з білого мармуру, де вода перетікає з однієї чаші в іншу.

Дізнайтеся про романтичну і сумну легенду, пов'язану з Бахчисарайським фонтаном. Яке почуття поєдує його і мавзолей Тадж-Махал в Індії?

Біля підніжжя гори Ай-Петрі поблизу Алупки — Воронцовський палац. Зведений у псевдоготичному стилі (архітектор Пилип Ельсон) палац виглядає як замок: колони в доричному стилі і тераса, що плавно спускається до парку, мармурові леви, що стережуть палац з обох боків від сходів.

Лівадійський Палац у ренесансному стилі (архітектор Микола Краснов). Зовні прикрашений художнім різьбленням по мармуру і ліпленням. Внутрішня обробка неповторна у кожному із залів. В інтер'єрі і плануванні палацу — наче розкішний стильовий коктейль з еклектизму і модерну.

Своєрідну емблему Криму «Ластівчине гніздо», розташоване на прямовисній скелі мису Ай-Тодор, ще називають «Палац кохання». Він приголомшує граціозністю та ювелірною мініатюрністю. Цей сміливий проект розробив архітектор та скульптор Леонід Шервуд.

3. К. Боссолі. Ханський палац у Бахчисараї. На літографії палац зображений після перебудови наприкінці XVIII ст.

4. Фонтан на території Ханського палацу в Бахчисараї

5. Воронцовський палац

6. Лівадійський палац

Незабутні враження подарує прогулянка в Історико-археологічному заповіднику «Херсонес Таврійський» у Севастополі. Таку назву мало місто, засноване давніми греками понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова.

Дослідіть самостійно, користуючись інтернет-джерелами, особливості забудови давнього Херсонеса.

Серед пам'яток Херсонеса є мідний сигнальний дзвін, відлитий 1776 р. з трофейних гармат, захоплених під час російсько-турецької війни. Під час Кримської війни французи вивезли дзвін до Парижа. Через багато років його знайшли в Соборі Паризької Богоматері й повернули до Херсонеса. Дзвін закликав ченців на службу, служив звуковим маяком: у тумані його звук попереджав кораблі про близький скелястий берег.

1. Володимирський собор. Херсонес

2. Сигнальній дзвін. Херсонес

3. Палац Дюльбер

4. Ластівчине гніздо

ЗАВДАННЯ:

• Продовжіть подорож Кримом самостійно. Уявіть себе в ролі екскурсоводів, доберіть інформацію й розробіть кілька цікавих і оптимальних за зручністю екскурсійних маршрутів, користуючись картою.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

«Прогулянка давнім городищем». Хід виконання: оберіть жеребкуванням трьох екскурсоводів і визначте три групи туристів. Екскурсоводи готують стенд із колажем пам'яток Херсонеса. Кожен член групи заздалегідь добирає цікавий факт про Херсонес Таврійський. Під час «прогулянки» екскурсанти пропонують екскурсоводам провокативні запитання. По закінченню прогулянки визначте найбільш вдалу роботу екскурсовода.

Виконайте фотоколажі розробіть рекламні буклети про Крим. Зверніть увагу на такі цікаві об'єкти: палаци Кічкіне, Дюльбер, Мисливський будинок Юсупових у Кореїзі, вілла «Барбо» в Місхорі, Місхорський і Гурзуфський парки та інші на ваш розсуд.

КРИМСЬКА ЗЕМЛЯ В МУЗИЧНІЙ МОЗАЇЦІ

«Співала ж дзвінко, дужо, незрівнянно!

А голос був — із чистого срібла...»

Ці рядки Павло Тичина присвятив незабутній зірці Київської опери 30-х років XX ст., неперевершеній виконавиці романсів і народних пісень Оксані Андріївні Петрусенко (1900-1940).

«Український соловейко» — так називали співачку, яка народилася в м. Балаклава поблизу Севастополя і була однією з найвидатніших представниць української вокальної школи на світових обріях. Її порівнювали з незрівнянною Марією Каллас. «Часом здавалося, що то не голос людський звучить, а вирує нездоланна стихія, яка заволодіває вашими думками, обіймає душу і кудись нестримно несе на своїх крилах...»,— так висловив свої враження від співу О. Петрусенко її сучасник, видатний оперний співак Михайло Гришко.

Послухайте, як звучить чарівний голос О. Петрусенко.

У багатобарвності етнічних традицій караїмів, кримчаків, греків, кримських вірмен, болгар чутно і кримськотатарську музику.

Тугу і сподівання багатостраждальний кримськотатарський народ втілив у піснях, які він називає «йир» та «тюрко», що в обох випадках означає «пісня». Вони є нагадуванням людству про справжні цінності життя. Попри перешкоджання духовенством, заборону влади часів царизму й більшовизму, кримські татари зберегли неповторну самобутність пісень. Про що в них йдеться? Це розуміємо навіть з назв: «Луджений казан», «Мій сірий кінь», «Ковалі», «Ялтинська дорога». Пісня-туга за рідною домівкою «Гей, гузель К'ирим» народилась у засланні, куди був вигнаний цілий народ.

5. Оксана Петрусенко

6. Виступ кримськотатарського ансамблю «Янардаг»

7. Кримськотатарський фольклорний ансамбль «К'ирим»

Піснею «1944» про трагедію депортації кримських татар підкорила світ на конкурсі Євробачення-2016 українська кримськотатарська співачка Джамала.

Танці теж передають нехитрі сюжети з життя. Популярним танцем є святкова і темпераментна «Бахчисарайська хайтарма».

Інструментальні мелодії кримських татар потребують неймовірної віртуозності виконання. Музичний інструментарій — зурна (духовий), кожух-зурна (волинка), сантр (рід цимбал), саз (струнний щипковий), кеманче (смичковий), давулі чубук давул (великі барабани); даре-дойра, думбелек (парні литаври).

Визначною постаттю кримської музики є Алемдар Караманов (1934-2007), чия творчість визнана надбанням української і всієї світової культури. Про його музику кажуть, що вона звернена до вічності, істини, до Бога, до Всесвіту.

Серед найзначніших творів — фортепіанний концерт «Ave, Maria», цикл із чотирьох симфоній «Совершишася», «Реквієм».

У доробку яких композиторів є «Ave, Maria»? Послухайте деякі з них на ваш розсуд. Який твір вам більше до вподоби?

1. Кримськотатарський ансамбль пісні і танцю «Хайтарма»

2. Виконавці на старовинних кримськотатарських інструментах: баглама (саз) і бендір

3. Алемдар Караманов

ЗАВДАННЯ:

• Послухайте музику А. Караманова і кримськотатарські пісні (на вибір). Порівняйте образи і музичні інтонації творів.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Доберіть твори живопису певного художнього стилю, що суголосні музиці А. Караманова. Поясніть свій вибір.