Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МИСТЕЦЬКА ПОДОРОЖ НА УКРАЇНСЬКИЙ ПІВДЕНЬ

Південні землі України — калейдоскоп різноманітних мистецьких об'єктів Одещини, Миколаївщини, Херсонщини, Запорізького краю. Разом це таємниці історії, що нині зазвучали гостро сучасно, і непересічні явища нашого часу. Кожна область має неповторний колорит і мистецькі джерела, що змушують ще і ще відчувати гордість за культуру європейської України.

1. Кам'яна скіфська баба

2. Пам'ятник герцогу де Рішельє. Одеса

АРХІТЕКТУРНІ ВРАЖЕННЯ

Перлина українського півдня — Одеса.

Розгляньте старовинну карту Одеси. Які ознаки Гіподамової системи ви бачите на ній? Чи збереглися вони, на вашу думку, в сучасній Одесі?

У центральній частині міста побачимо багато архітектурних принад кінця XVIII — початку XX ст. у знайомих вам стилях класицизм, ампір, еклектика, модерн.

Кожен, хто бував в Одесі, проходив Потьомкінськими сходами, спорудженими за проектом Франческо Боффо, що складаються зі 192 сходинок і входять до десятки найкрасивіших сходів Європи.

А над Потьомкінськими сходами височіє пам'ятник першому одеському градоначальникові герцогу (дюку) де Рішельє, встановлений 1828 р. Це одна з «візитівок» міста. Його автор — видатний скульптор, українець Іван Мартос.

Одеса — місто з давніми музичними традиціями. А Одеський національний академічний театр опери та балету — найстаріший оперний театр в Україні. Відкриття його першої споруди відбулося ще 1810 р. Сучасна ж будівля споруджена 1887 р. архітекторами Ф. Фельнером і Г. Гельмером у своєрідній інтерпретації еклектики, що дістала умовну назву «віденське бароко». Глядацька зала театру славиться унікальною акустикою.

На Одещині на нас чекає сповнена дивовижних пригод прогулянка однією з найбільших в Україні Білгород-Дністровською фортецею на скелястому березі Дністровського лиману. Вона побудована в XIII—XV ст. на місці античного міста-поліса Тіри. Ззовні обнесена глибоким ровом, фортеця розділена внутрішніми стінами на цитадель (Генуезький замок) з підземними ходами і двори: північний (гарнізонний); південний і портовий.

1. Потьомкінські сходи. Одеса

2. План міста Одеси. 1828 р.

3. Одеський національний академічний театр опери та балету

Цікава історія будівництва цього сонячного романтичного міста. Перший план розроблено ще наприкінці XVIII ст. голландським інженером Францом де Волланом на основі Гіпподамової системи (винайдений в античні часи мілетським архітектором Гіпподамом спосіб планування міст). Він передбачав чітку систему вулиць і кварталів з однаковою довжиною й шириною. Вулиці спрямовувалися від моря до центру таким чином, що відкривалися мальовничі перспективи з видами на море.

4-5. Білгород-Дністровська фортеця

6. Ядра на стіні Кілійської брами

7. Кам'яна Могила

В одну із веж Білгород-Дністровської фортеці вмуровано 10 ядер. їх розташування на стіні окреслює тетраксис (фігура, що утворюється десятьма точками у формі піраміди і вважається містичним символом піфагорійців). Десять точок формують дев'ять правильних рівних трикутників. Придивіться до розташування ядер на стіні Кілійської брами.

Збудовано фортецю із білого вапняку. Турки, які захопили фортецю 1482 р., так і назвали її — Аккерман (Біла фортеця).

У різний час фортецю відвідали Леся Українка, І. Нечуй-Левицький, М. Кропивницький, К. Паустовський, В. Катаєв, А. Міцкевич. У далекому XVIII ст. тут знаходили притулок і запорозькі козаки. В місті переховувались загони Пилипа Орлика, які воювали проти Росії. Бував тут і Іван Сірко.

У приазовському степу, в долині річки Молочної під Мелітополем Запорізької області, чітко вирізняються обриси величезної кам'яної гори, схожої на курган (українською — могила), звідси й назва Кам'яна Могила. У гротах і печерах величного пісковикового пагорбу — тисячі петрогліфів (з грец.— різьблення по каменю), тобто наскельних малюнків, які утворили унікальну галерею первісного мистецтва від палеоліту до Середньовіччя. Сюжети віддзеркалюють рух людської думки. Зустрічаємо і Дерево життя — символ родючості й вічності. Припускають, що деякі з малюнків могли бути прототипом давньої писемності.

Пофантазуйте на тему таємниць, закодованих у петрогліфах Кам'яної Могили. Про що вони могли б розповісти сучасним людям, якби вдалося їх розшифрувати?

ЗАВДАННЯ:

• У 2015 р. Європейська кіноакадемія присвоїла Потьомкінським сходам в Одесі статус «Скарб європейської кінокультури». Дослідіть, що саме пов'язує їх з кінематографом.

• Дізнайтеся про життя і творчість І. Мартоса, представника давнього козацького роду з Чернігівщини. Риси якого стилю ви бачите в художньому вирішенні пам'ятника Рішельє?

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Підготуйте презентацію визначних пам'яток архітектури Одеси у формі прогулянки одеськими вулицями у старовинній кареті.

Підготуйте «фантазійну екскурсію» для молодших учнів: намалюйте за власною уявою карту можливих підземних ходів Білгород-Дністровської фортеці та позначте в них приміщення й інші потаємні місця.

МУЗИЧНО-ТЕАТРАЛЬНА МОЗАЇКА

З Південною Пальмірою, як часто називають Одесу, пов'язане ім'я композитора Костянтина Федоровича Данькевича (1905-1984). Саме тут він створив балет «Лілея» за однойменною шевченковою баладою. «Лілея» стала першим балетом за творами Кобзаря. Його музика пронизана фольклорними інтонаціями, а в хореографії поєдналися елементи класичного і народного танцю. Екранізація «Лілеї» в 1958 р. стала першим українським фільмом-балетом.

Одеськими вуличками ходив і засновник Національного ансамблю народного танцю України — Павло Павлович Вірський (1905-1975).

Майбутній корифей народно-сценічного танцю П. Вірський починав свій шлях з класичного репертуару Одеської опери. Йому пощастило бути й учасником «конструктивістських» і «модерністських» експериментів, коли Одеська опера стала «сучасною фабрикою нового танцю».

Пісенним символом Одеси є пісня «У Чёрного моря» у виконанні Леоніда Утьосова. Втім, офіційним гімном цього фантастично красивого міста стала «Пісня про Одесу» І. Дунаєвського з оперети «Біла акація».

Оперета «Біла акація» вже понад півстоліття вважається візитівкою Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Водяного. Вистава розповідає історію про любов і вірність морю та Одесі.

Послухайте обидві пісні, присвячені Одесі. Яку з них ви б обрали як гімн міста?

А чи знаєте ви, хто започаткував шевченкіану в оперному жанрі?

Композитор, письменник, фольклорист Микола Миколайович Аркас (1853-1909), родом з Миколаєва, є автором «Катерини» (1890) — першої української «шевченківської» опери, ліричної, народно-побутової за жанром. Опера з великим успіхом була поставлена трупою корифея українського театру Марка Кропивницького.

Мандруємо на острів Хортицю. Відчути дух героїчного минулого допоможуть пісні, пов'язані з образами козацтва,— «Наливаймо, браття, кришталеві чаші» (муз. В. Лісовола, сл. В. Крищенка), «Гей, ви, козаченьки!» (муз. Г. Татарченка, сл. В. Крищенка).

Хортиця асоціюється із всесвітньо уславленим гопаком. Звідки походить слово «гопак»? Демонструючи спритність та наче змагаючись, козаки-воїни відпрацьовували блискавичну реакцію і бойові рухи. Кожен рух супроводжувався вигуками «Гоп!».

Гопак насправді ввібрав рухи танців з усіх куточків України, адже кожен козак вносив у танець щось із танцювальних традицій свого краю. Музика гопака завжди легко впізнається завдяки характерному ритму.

1. Костянтин Данькевич

2. Павло Вірський

3. Гопак

4. Народна картина «Козак Мамай»

5. Д. Бурлюк. «Козак Мамай»

6. Микола Куліш

Перегляньте сценічну інтерпретацію гопака різними хореографічними колективами. Який з варіантів ви б запропонували переглянути друзям і чому?

Енергія руху й сила козацького духу зображені на живописному полотні І. Рєпіна «Гопак»

Втіленням нашої славної історії є образ козака Мамая. Який музичний інструмент він тримає в руках? Звісно, це кобза. У народі його ще називали бандурка.

З музичних інструментів для козаків надзвичайно важливе значення мали литаври, або тулумбас.

Порівняйте образ козака Мамая на народній картині і на картині видатного українського художника XX ст. Давида Бурлюка (1882-1967). Чи можна назвати образ, створений Д. Бурлюком, стилізацією?

Як ви визначите стиль картини Давида Бурлюка «Українці» (1912)? Чи «чуєте» ви музику в цій картині? Якщо так, то яку саме — пісню, думу, марш?

Чи знаєте ви, що у XVII ст. вважалося модним одягатися, як козак? А музика у стилі «Cossaken ballet» звучала на львівських балах? Під неї із задоволенням танцювали молоді люди в Європі.

На Херсонщині (тоді Одещина) народився і закінчив гімназію «український Шекспір», ерудит і мислитель Микола Куліш (1892-1937). Його ім'я — наша історична пам'ять.

З 1926 р. доля М. Куліша була переплетена з долею Леся Курбаса і з Харковом. Схожою виявилися і життєві долі митців: обидва були розстріляні в урочищі Сандармох у снігах Карелії, як і сотні кращих представників української інтелігенції.

ЗАВДАННЯ:

• Підготуйте розповідь про українські танці, зокрема про танець козак.

Підготуйте сценарій літературно-музичної композиції «З афіші Одеської оперети».

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Здійсніть пошук в інтернет-джерелах та складіть програму фестивалю, в концертах якого звучатимуть твори сучасних композиторів півдня України. Влаштуйте конкурс на кращу назву та емблему такого фестивалю.

Перегляньте разом з однокласниками та однокласницями телеекранізацію комедії М. Куліша «Мина Мазайло». Розгорніть дискусію: чи вдалося акторам передати задум автора? Або влаштуйте читання п'єси за ролями.