Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

УКРАЇНА: ПОВЕРТАЄМОСЬ ДОДОМУ

Після далекої мандрівки на нас чекає подорож рівними регіонами нашої країни. Мандруючи мистецькою Україною, звернімо увагу на те, що саме кожен регіон вніс у спільну національну скарбницю, як долучився до створення багатогранного мистецького портрету нації, подарувавши світу народжені в ньому скарби.

Кожен українець одразу ж назве ім'я композитора — автора твору, що став символом нації: Михайло Вербицький (1815—1870). Пророчим стало музичне втілення вірша Павла Чубинського, що перетворило «звичайну» пісню на національний гімн. В незалежній Україні офіційно гімн уперше зазвучав на відкритті засідання Верховної Ради України 5 грудня 1991 р. у виконанні хору ім. Г. Верьовки під керуванням Анатолія Авдієвського.

Що ж особливого чекає на нас під час мистецької подорожі?

Поєднання «європейськості» і народності, старовини і сучасності. Вишукана архітектура міст і музика композиторів світового рівня, унікальні церкви й замки і безліч пісень, що назавжди западають в душу. Мистецтво, що запалює любов до рідної країни. Тож нехай ця любов супроводжує вас протягом усієї мистецької подорожі Україною.

Первісний текст вірша П. Чубинського «Ще не вмерла Україна...», музика М. Вербицького, надруковані в альманасі «Українська муза» 1908 р.

МИСТЕЦЬКИЙ КРАЙ — ЗАХІДНА УКРАЇНА

Розпочинаючи мистецьку подорож Україною, відвідаємо Галичину і Поділля, Гуцульщину і Буковину, побуваємо на Волині. Мистецтво Західної України захоплює і надихає.

1. Виставка левів на площі Ринок. Львів

2. Краєвиди Львова

АРХІТЕКТУРНІ ВРАЖЕННЯ І КОЛОРИТ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА

Наш дім — рідна Україна — зустрічає нас у своїй західній столиці Львові. Львів важко уявити без його численних кам'яних мешканців — левів. Вони всюди — на фасадах будинків, у парках, скверах, на вулицях.

За бажанням, ознайомтеся в інтернеті з неповторними скульптурами львівських левів, кожен з яких має свою історію, характер, настрій.

Подорож містом почнемо біля ратуші на знаменитій площі Ринок. Тут збереглося найбільше пам'яток старовинної міської архітектури. Після пожежі 1527 р. місто на основі залишків середньовічних готичних споруд забудовувалося кам'яницями (так називали муровані житлові будівлі) у стилі Ренесанс.

Найбільша львівська кам'яниця (кам'яниця Корнякта) виглядає як справжній палац (архітектор Петро Барбон). Внутрішній «італійський дворик», обрамлений вишуканими арковими галереями, нагадує про італійські палаццо Ренесансу, а також Краків. Пригадуєте італійський двір у Вавельському замку?

Ансамбль Успенської церкви (кінець XVI — початок XVII ст.) складається з самої Успенської церкви, вежі Корнякта та каплиці Трьох святителів. Тут використано українські народні традиції будівництва дерев'яних тридільних церков та ренесансні мотиви. Завдяки цьому ансамбль Успенської церкви став по-справжньому новаторським твором архітектурного мистецтва. У XX ст. старовинний інтер'єр гармонійно доповнили прекрасні вітражі з сюжетами із Святого письма та української історії художника Петра Холодного.

Відвідаймо ще одну святиню Львова — церкву Андрія Первозванного, збудовану в стилі бароко (XVII ст., архітектори Паоло Домінічі, Павло Римлянин, Амвросій Прихильний, Андрій Бемер). Інтер'єр церкви прикрашають скульптури, декоративна ліпнина, позолота. Церква славиться іконами, серед яких Деревнянська чудотворна ікона Божої Матері, а також органом, що був створений у XVIII ст. відомим майстром Каспаріні.

3. Куточок площі Ринок. Львів

4. Кам'яниця Корнякта. Львів

5 Італійський дворик. Львів

6. Успенська церква і вежа Корнякта. Львів

7. Інтер'єр церкви Андрія Первозванного. Львів

На зламі XIX і XX ст. сталася знаменна подія — відкриття Великого міського театру (архітектор Зиґмунт Ґорґолевський). Споруджений у стилі еклектики, театр здобув славу одного з найгарніших театрів Європи. Він завдячує красою скульптурам кращих майстрів Львова Антонія Попеля, Петра Війтовича, Тадеуша Баронча.

На другому ярусі головного фасаду театру — алегорії «Комедія» (з маскою) і «Трагедія» (з ножем); у фронтоні — композиція «Радощі та страждання життя»; з країв фронтону — скульптурні групи з крилатими символічними постатями «Комедія і драма» і «Музика». Увінчує споруду «Слава» з позолоченою пальмовою гілкою, яка символізує вшанування творців — «служителів муз» (статуї муз також присутні на фасаді театру).

Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької (Великий міський театр)

Поміркуйте над тим, як стосується мистецтва театру тема скульптурної композиції «Радощі та страждання життя». А які ще архітектурні перлини Львова вам відомі? Розкажіть про них однокласникам.

1. Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької (Великий міський театр)

2. Фронтон театру

3. Луцька фортеця (Замок Любарта)

4. Хотинська фортеця

5. Кам'янець-Подільська фортеця

Фронтон — верхня частина фасаду будівлі, обмежена двосхилим дахом.

На різних шляхах мандрівки західною частиною України ми зустрічатимемо кам'яних свідків її буремної історії. Це замки — споруди оборонного призначення.

Розквіт мурованої фортифікаційної архітектури України припадає на XIII—XIV ст., коли загострилася потреба в захисті від ворожих навал. Будівництво замків було тривалим. Тому в їхньому оформленні закарбовані ознаки різних архітектурних стилів.

До наших днів збереглися замок Любарта в Луцьку, Острозький і Олеський замки. Ужгородська фортеця і замок Паланок в Мукачеві, величні фортеці в Меджибожі і Хотині.

Чи доводилося вам бувати в якомусь із українських замків? Поділіться враженнями.

Один із кращих замків України — в Кам'янці-Подільському. Ця фортеця, як і Хотинський замок, занесена до списку «Сім чудес України» і є пам'яткою архітектури національного значення.

6. Церква Святого Юра. Дрогобич

7. Фрагмент розпису церкви Святого Юра. Дрогобич

8. Церква Святого Духа. Рогатин

9. Іконостас церкви Святого Духа

10. Музей писанкового розпису. Коломия

Дерев'яні церкви. На теренах Західної України є й найбільша в нашій країні кількість пам'яток дерев'яної архітектури. Цей скарб створювали не професійні зодчі, а народні майстри, які могли без жодного цвяха будувати дивовижної краси церкви.

Храми Святого Юра в Дрогобичі і Святого Духа в Потеличі уславлені унікальними настінними розписами.

Яким чином, на вашу думку, дерев'яна архітектура відображає народні уявлення про красу?

Одна з найдавніших пам'яток української дерев'яної архітектури — церква Святого Духа в Рогатині. В її інтер'єрі зберігся унікальний п'яти-ярусний іконостас.

Щоб насолодитися неповторною красою виробів народних умільців, завітаємо до Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, що в Коломиї. Тут можна побачити унікальні зразки народної творчості минулого і сьогодення.

Поміркуйте над тим, у чому різниця між народним декоративно-ужитковим і професійним декоративним мистецтвом.

Для гуцульського народного мистецтва характерні геометричні орнаменти із закодованими в них прадавніми символами-оберегами.

В єдиному у світі Музеї писанкового розпису зібрана найбільша колекція цього унікального мистецтва. Оригінальне приміщення також збудоване у формі писанки.

ЗАВДАННЯ:

• Підготуйте презентацію цікавої пам'ятки архітектури одного з міст Західної України.

• Дерев'яні церкви в Дрогобичі, Потеличі і Рогатині належать до восьми дерев'яних церков України, внесених у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Розшукайте інформацію про інші церкви з цього списку.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Якщо ви були в якомусь із замків України, поділіться своїми враженнями в будь-який спосіб на ваш вибір: підготуйте виступ, напишіть твір, намалюйте картину, влаштуйте фотовиставку або придумайте щось інше.

Створіть ескізи моделей одягу, у якому сучасні тенденції поєднуються з функціональними і декоративними елементами традиційного гуцульського вбрання. За можливістю виготовіть моделі (повністю або частково). Влаштуйте виставку-презентацію ваших ескізів і показ моделей. Доберіть відповідний музичний супровід.

Дізнайтеся про Роксолану з Рогатина.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

Каталізатором духовного життя Галичини називають Станіслава Пилиповича Людкевича (1879-1979). Кредо майстра було — «творити національну музику», а найкращі твори народились у прочитанні композитором спадщини велетнів духу — Т. Шевченка та І. Франка. Справжній «музичний заповіт» митця — кантата-симфонія «Кавказ».

Чому, на вашу думку, нині гостро сучасно сприймається музика кантати-симфонії «Кавказ» С. Людкевича?

Душа Карпат — трембіта. Голос старовинного духового інструмента лунає на відстань понад 10 км. Без трембіти неможливо уявити життя бойків, лемків, буковинців. Її звуки сповіщали про найважливіші події. За традицією трембіту виготовляли з громовиці, тобто дерева, в яке влучила блискавка.

Знайдіть інформацію про способи гри на трембіті.

Беззаперечного лідера сучасної музики Євгена Федоровича Станковича (нар. 1942) називають композитором-філософом. У музичній мові творів поєднуються фольклорні і авангардні оркестрові барви. Яскравий приклад — фольк-опера «Коли цвіте папороть». У ній композитор поєднав звучання симфонічного оркестру з автентичним народним співом і тембрами народних інструментів. Цей твір — приклад неофольклоризму в оперному жанрі.

Як ви розумієте зміст поняття «неофольклоризм»?

1. Станіслав Людкевич

2. Євген Станкович

3. І. Труш. Трембітарі

Під час Першої світової війни С. Людкевича як військовополоненого було відправлено до Туркестану. Тим часом у Відні на Шевченківському вечорі звучали його твори, в тому числі його обробка народної пісні «Чорна рілля ізорана». Ця найпопулярніша на той час українська пісня стала «лейтмотивом» Першої світової війни.

4. Сцена з вистави «Коли цвіте папороть», Львівський оперний театр

5. Соломія Крушельницька

6. Василь Барвінський

Опера «Коли цвіте папороть» була заборонена ЦК КПРС за кілька годин до прем'єри, а декорації нещадно знищені (1978): надто яскраво вистава випромінювала національну ідею... Концертне виконання відбулося через 33 роки і перетворилося на грандіозну культурну подію. Повномасштабна прем'єра твору як театральної вистави відбулася у грудні 2017 р. на сцені Львівської опери (режисер В. Вовкун, диригент В. Сіренко).

Мандрівка Гуцульщиною і Буковиною, Закарпаттям і Прикарпаттям буде неповною, якщо ми не побачимо магічний аркан! Гуцульський танець аркан — це символ гірського життя, частина обряду посвячення молодого хлопця в легіні. Танцівники сходилися докупи в зімкнене коло і неспішно розгойдувалися. Особливе єднання наставало, коли вони закладали руки одне одному на плечі й утворювали сонячний знак: прославляли Вогонь, Вітер, Землю. Коло оберталось, символізуючи обертання Всесвіту.

Мандруючи Тернопільщиною, знову згадуємо легендарне ім'я Соломи Амвросіївни Крушельницької (1872-1952). ЇЇ голос не мав собі рівних ані за майстерністю, ані за тембром, ані за діапазоном (сопрано у три октави). Співачка не мала жодних обмежень у виборі репертуару, їй були підвладні будь-які сопранові партії.

Перегляньте фільм «Повернення Баттерфляй» (реж. О. Фіалко), знятий 1982 р. на Київській кіностудії ім. О. Довженка. Чому фільм має саме таку назву?

Зверніть увагу: музика яких композиторів звучить у фільмі? Хто у фільмі виконує вокальні партії Соломії Крушельницької?

Про генія музики XX ст. Василя Олександровича Барвінського (1888-1963) тривалий час не знали навіть професійні музиканти. У 1948 р. його звинуватили в націоналізмі і репресували. У НКВС боялися впливу його музики і катуванням примусили підписати згоду на знищення доробку. Майстер став «композитором без нот». Але в наш час його рукописи дивним чином «знаходяться» по всьому світу. В музиці В. Барвінського риси імпресіонізму поєднуються з неокласичними рисами, «зливаючись» із фольклором.

Першовідкривачем в українській музиці судилося стати і Михайлу Івановичу Вериківському (1896-1962) — автору першого національного балету «Пан Каньовський» («Бондарівна») за мотивами історичної пісні «У містечку Богуславку...». «Наймичка» Вериківського стала основою фільму-опери — першого в історії українського кіно твору цього жанру (1963).

1. Г. Якутович. Ліногравюра «Аркан»

2. Танець аркан

3. І. Рєпін. Вечорниці

Пригадайте відомий вам цікавий факт: вперше «Щедрик» був виконаний 1916 р. в Києві хором Київського університету св. Володимира, а 1921 р. цей твір був перезентований в Карнегі-Холі в Нью-Йорку. Керував хором Олександр Кошиць. У 1922 р. саме український хор під керуванням Кошиця здійснив перший грамзапис пісні, який зберігся.

Мандруючи Поділлям, наче чуємо: «Закувала та сива зозуля, рано-вранці на зорі», «Ой, не буде зозуля кувати», «Віють вітри, віють буйні», «А ми вам коляди не дамо!»... Це частини «Вечорниць», автор яких — Петро Іванович Ніщинський (1832-1896). Вечорниці (їх ще називають досвітки) — старовинна форма вечірніх розваг, які найчастіше влаштовувалися восени або взимку.

Перегляньте фільм режисера В. Івченка «Назар Стодоля» (1954). Зверніть увагу, як показано в ньому вечорниці. Які ще українські обряди введено до фільму? Порівняйте атмосферу вечорниць із фільму з картиною І. Рєпіна «Вечорниці».

«Carol of the bells»..., «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка...». Що пов'язує ці пісні? Відома в усьому світі різдвяна колядка «Carol of the bells» — це і є «Щедрик» уславленого майстра хорової мініатюри Миколи Дмитровича Леонтовича (1877-1921), «Орфея з Поділля», «українського Баха». Леонтович зібрав і обробив для хору понад 200 пісень, створив оригінальні композиції, кожна з яких — шедевр.

Поновіть у пам'яті: пісні «Женчичок-Бренчичок», «Гра в зайчика» ви співали і навіть інсценізували в початкових класах.

Послухайте твір «Козака несуть». Чому він вважається піснею-реквіємом?

ЗАВДАННЯ:

• Попрацюйте над мистецьким проектом «З історії одного гімну». Популярним українським маршем початку XX ст. була пісня-марш «Не пора» Дениса Січинського на вірші Івана Франка. Чому цей твір називають гімном?

Дізнайтесь більше про історію постановки фольк-опери Є. Станковича «Коли цвіте папороть». Опишіть свої враження від музики, зацікавлюючи нею однокласників.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Влаштуйте міні-концерт «Пісні серця» з творів Володимира Івасюка («Червона рута», «Водограй»), Степана Сабадаша («Марічка», «Очі волошкові»), Василя Михайлюка («Черемшина»), інших пісень з доробку буковинських композиторів. Обов'язково заспівайте пісню-легенду «Червона рута».

Дізнайтесь про творчість Інших видатних митців Західної України.

НА ТЕАТРАЛЬНИХ ПІДМОСТКАХ

Із західноукраїнських земель по всій Україні поширився шкільний театр — унікальне явище нашого мистецтва барокової доби.

Назвіть пам'ятки українського бароко в різних видах мистецтва.

Вивчаючи поетику (наука про складання поезій) і риторику (ораторське мистецтво), учні Луцького колегіуму обов'язково читали вголос п'єси. Всі тексти призначалися для сценічного втілення. Тому читання потребувало акторської виразності. Так виник шкільний театр в Європі, зокрема в Україні. В його репертуарі — драми про житія святих та на історичний сюжет — мораліте.

Між діями грали інтермедії жартівливого характеру, написані живою народною мовою. У Львові народився і мешкав один із найвідоміших авторів інтермедій Якуб Гаватович (1591-1679 рр.).

Дізнайтесь більше про особливості акторської гри та облаштування сцени у шкільному театрі. Який жанр українського театру веде родословну з барокових інтермедій?

У XVI—XVII ст. із Західної Європи прийшов і ляльковий театр — вертеп, який перетворився на самобутнє явище нашого мистецтва.

Схожа на будиночок вертепна скриня мала два (зрідка три) «поверхи», в яких відбувалися дві дії: вгорі — біблійна, внизу — народно-побутова сценка з дотепами й жартами. Існував канон сюжету верхньої частини вертепу, якого дотримувалися всі виконавці.

Вертепна драма починалася хором і дзвоном пономаря. З'являлися два янголи і повідомляли про народження Ісуса Христа. Потім — сцени поклоніння Христу пастухів та волхвів; побиття немовлят; боротьба царя Ірода зі Смертю й Чортом, які прийшли по його душу.

У подіях в нижній частині вертепу з'являлися Дід та Баба, кмітливий Солдат, Циган, Поляк, Серб, Єврей, Запорожець, шинкарка Хвеська, інші колоритні персонажі; діалоги між ними стосувалися тогочасних життєвих реалій і були щедро пересипані жартами, приказками з піснями й танцями.

Знайдіть креслення вертепної скрині і за бажанням змайструйте її для шкільного вертепу. Так само продумайте ескізи ляльок — персонажів сучасного вертепу.

Центральний персонаж — символ волелюбності Запорожець, який перемагав усіх, навіть Чорта, і співав героїчну пісню «Та не буде лучче, та не буде краще, як у нас на Вкраїні».

4. Пам'ятна дошка на честь Якуба Гаватовича у місті Кам'янка-Бузька

5. Вертепна скриня

Мораліте — п'єси повчального характеру з алегоричними дійовими особами (святі, персонажі, які уособлювали людські чесноти).

Музика у вертепі виконувала важливу драматургічну роль: пісня духовна і світська, народні танці. Жодна вистава не обходилася без троїстих музик.

Відомою ще з XVIII ст. піснею вертепу є популярна українська пісня «Ой, під вишнею, під черешнею», яку співали Дід з Бабою. Заспівайте її разом!

Львівщина — батьківщина реформатора театру, геніального українського режисера-новатора, актора, теоретика театру, драматурга і перекладача Леся Курбаса (1887-1937), фундатора сучасного українського театру, чиї відкриття мають загальносвітове значення.

Його внесок у театральне мистецтво прирівнюють до відкриттів найвидатніших європейських режисерів. Визначними етапами творчості Леся Курбаса, як і театрального життя України і всієї Європи, стало створення «Молодого театру» (1917) в Києві, а згодом і знаменитого мистецького об'єднання «Березіль» (1922). Однодумцем майстра в «Молодому театрі» став геніальний художник Анатоль Петрицький, що стояв біля витоків сучасної вітчизняної сценографії.

З різних джерел дізнайтесь більше про творчість А. Петрицького.

Опинившись на Соловках за неправдивим звинуваченням у змові проти держави, Курбас і в таборі ставив вистави. У 1937 р. Леся Курбаса, як і багатьох представників української інтелігенції, розстріляли — на честь підготовки до святкування 20-ї річниці більшовистського перевороту. Це була доба Розстріляного Відродження.

1. Лесь Курбас

2. М. Посікіра. Пам'ятник Лесю Курбасу в Самборі. Львівська область

ЗАВДАННЯ:

• Назвіть персонажів українського вертепу. Поміркуйте, чому лялька Запорожець була за розмірами більшою за інших ляльок. Розшифруйте значення кольорів в одязі Запорожця.

• З'ясуйте, чому театр «Березіль» Лесь Курбас і його однодумці позначили як «мистецьке об'єднання». Поясніть смисл назви театру «Березіль», яку режисер взяв з поезії Б. Б'єрнсона: «Я вибираю березіль. Він ламає все старе...»

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Напишіть текст інтермедії з вашого шкільного життя та виконайте її на перервах між уроками.

Дізнайтеся більше про Леся Курбаса